Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-26 08:40
mk / PAP

Prof. Horban w „Rzeczpospolitej”: pojutrze możemy zamknąć Polskę

Epidemie dzielą się na: epidemie, duże epidemie, epidemie nadzwyczajne i katastrofalne. Jesteśmy blisko górnej granicy epidemii nadzwyczajnej – powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca Rady Medycznej przy Premierze RP w piątkowej „Rzeczpospolitej”.

Autor/źródło: PAP

Ekspert, zapytany przez „Rzeczpospolitą” o to, czy w ostatnich tygodniach można było zrobić coś inaczej, żebyśmy nie byli z epidemią tu, gdzie jesteśmy, odpowiedział, że „przyjdzie czas na takie analizy”. „W każdej chwili staramy się robić wszystko zgodnie z najlepszą wiedzą. Zarzucono nam ostatnio, że niepotrzebnie wpuszczono do kraju osoby z Wielkiej Brytanii. Proszę sobie wyobrazić, co by się stało, gdybyśmy tych Polaków tam zostawili” – dodał.

Stwierdził, że wzorem Niemiec można byłoby i powinno się wprowadzić lockdown wraz z godziną policyjną. „Ale wtedy hotelarze i przedstawiciele innych branż buntowaliby się jeszcze bardziej. Wszystko, co się zrobi, jest oceniane miesiąc czy dwa po tym zdarzeniu, kiedy już znamy jego skutki”. Dodał, że „Niemcy zamknęli się w listopadzie. Mają godzinę policyjną”. „Kto wprowadzi w Polsce godzinę policyjną?” – zapytał prof. Horban.

Zapytany, czy jest zwolennikiem całkowitego lockdownu odpowiedział, że przede wszystkim należy pilnować celu. „Cel i sens podjętych bezprecedensowych działań jest jeden. Nie dopuścić do wielkiej liczby zgonów” – zaznaczył.

„Zakażać się można – najgorsza jest oczywiście śmierć. Kto umiera? Umierają ludzie – zgodnie z metryką. Wśród zakażonych osób powyżej 80. roku życia umiera 20 proc. Wśród osób pomiędzy 60. a 70. rokiem życia – 10 proc. Jak popatrzymy na osoby młodsze z nowotworami, to umiera 25 proc. To są ludzie, którzy, jak zachorują, to będą leżeli w szpitalu. Większość przeżyje. Tysiące jednak umrą. W wieku powyżej 60 lat jest w Polsce ponad 10 mln osób, to prosto policzyć – 10 proc. zgonów to milion osób” – wyliczał.

Dodał, że nie wszyscy powyżej 60. roku życia zachorują, „ale jeśli zachoruje tylko połowa, to mówimy o 500 tys. zgonów – gdybyśmy nic nie zrobili. Ta myśl towarzyszy nam wszystkim codziennie. Jest to zdublowanie rocznej liczny zgonów. I są to bardzo ostrożne szacunki” – zastrzegł.

Zapytany, czy zamykamy Polskę powiedział, że „jutro jeszcze nie, ale pojutrze może tak”. „Granicą jest 30 tys. zakażeń dziennie w rozliczeniu tygodniowym. Trzy dni z rzędu po 30 tys. i system staje się niewydolny. Powinniśmy wtedy pilnie zastosować rozwiązania z poprzedniej wiosny i Wielkanocy” – dodał.

Horban „trochę żartując” powiedział, że: „epidemie dzielą się na: epidemie, duże epidemie, epidemie nadzwyczajne i katastrofalne”. „Jesteśmy blisko górnej granicy epidemii nadzwyczajnej i należy zrobić wszystko, aby tej granicy nie przekroczyć. Trwa wyścig z czasem. Kluczem są oczywiście szczepienia” – dodał. Zapytany kiedy nastąpi szczyt epidemii powiedział, że to jest tak „jak z burzą”. „Idzie burza, ale kiedy dokładnie uderzy piorun, jednak nie wiemy. Czasami zdarza się że uderzy z jasnego nieba” – zauważył.

Według prof. Horbana należy znacznie ograniczyć liczebność ludzi na mszach. A limit 1 osoba na 20 metrów kwadratowych wydaje się rozsądny. „Do tego święcenie – jeśli już, to na zewnątrz. Decyzje nie powinny być jednak w ręku władz kościelnych, ale państwowych. Pytanie, czy wierni tych zaleceń będą przestrzegać. Wiosną rok temu przestrzegali. Przypomnijmy sobie, jak było zeszłej Wielkanocy. Zwolnienie, jeśli idzie o liczbę osób na spotkaniach, nie powinno dotyczyć osoby zaszczepionej. Jest tu pewien problem. Pojawiły się ostatnio fałszywe zaświadczenia o zaszczepieniu” – dodał.

Eksperta zapytano także, czy bać się szczepionki AstraZeneca? „Tu jesteśmy jednoznaczni. Nie, powiem ostrzej: niektórzy twierdzą, że podawanie informacji o szkodliwości tej szczepionki to element wojny ekonomicznej pomiędzy producentami. Rada Medyczna przyjęła w tej kwestii na podstawie wielu badań międzynarodowych jednoznaczne stanowisko. Szczepić. I tu mogę zdradzić: jak państwo wiecie, rząd podzielił to stanowisko” – powiedział.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-25 12:55:57
miniaturka

Biskupi Europy w obliczu obecnych problemów wzywają do modlitwy nawzajem za siebie

„Zmartwychwstały Chrystus jest obok nas, jak na drodze do Emaus: słucha nas, oświeca nas, zaprasza nas, byśmy z Nim spożyli posiłek, pokrzepia nas swoją obecnością” napisali członkowie prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w przesłaniu z okazji 50. rocznicy powstania tej organizacji.
2021-03-25 13:05:47
miniaturka

Z wiatru i z morza...

Rosnący w Polsce rynek budowy morskich farm wiatrowych stwarza ogromną szansę gospodarczą i przez wiele lat może stać się źródłem dochodów, zarówno dla państwa jak i jego obywateli – mówi Maciej Olczak, właściciel firmy ENMARO w Polsce, rozwijającej m.in projekty morskich farm wiatrowych, w rozmowie z Karolem Mórawskim.
2021-03-25 14:01:37
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dlaczego, broniąc się przed oskarżeniami, Jezus mówi o ludziach „jesteście bogami i wszyscy - synami Najwyższego”? W tych słowach zawarta jest tajemnica ludzkiej godności, ale i ostrzeżenie przed jej zatarciem
2021-03-26 09:26:53
miniaturka

Katharsis u dominikanów. Czy sprawa o. Pawła M. zostanie wyjaśniona mimo zaniedbań?

Żaden z prowincjałów od 2000 roku nie tylko nie wszczyna karnego procesu kanonicznego, ale i nie zawiadamia organów ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa na terenie wrocławskiego klasztoru – pisze Paulina Guzik o sprawie o. Pawła M., który miał się dopuścić przestępstw seksualnych.
2021-03-26 09:58:50
miniaturka

Kard. Müller o nowych przepisach w Bazylice św. Piotra: Nie trzeba się do tego stosować

Kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ostro krytykuje nowe przepisy dotyczące indywidualnych uroczystości w Bazylice św. Piotra. Uważa dokument Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej za nieważny. „Sekretariat nie ma kompetencji do regulowania liturgii w Bazylice” – podkreśla.
2021-03-26 09:58:51
miniaturka

Już dziś transmisja z konferencji prasowej Grupy Enea

W piątek, 26 marca o godzinie 12.00 odbędzie się transmisja z konferencji prasowej Grupy Enea. Podsumowane zostaną wyniki finansowe i operacyjne za 2020 r. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie Enei i relacjonowane na Twitterze.