Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 10:49
mk / PAP

Prof. Horban: jesteśmy na najlepszej drodze, by zawitała do nas trzecia fala pandemii

Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby zawitała do nas III fala pandemii - mówił we wtorek główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że jeżeli potwierdzi się wzrost zachorowań, to możemy zapomnieć o rozmrażaniu gospodarki.

Autor/źródło: PAP

Prof. Horban pytany w Radiu Zet czy spodziewa się, że do Polski dotrze trzecia fala pandemii wskazał: „Jesteśmy na najlepszej drodze, żeby ta III fala do nas zawitała”.

Dodał, że są pierwsze dane mówiące o tym, że rośnie odsetek osób zakażonych brytyjskim wariantem koronawirusa, który „się rzeczywiście łatwiej transmituje”. „Pod koniec tego tygodnia będziemy już pewni, bo będziemy mieli dane nie z jednego, tylko z trzech źródeł” – wskazał.

Prof. Horban przyznał, że jeżeli wzrost zachorowań się potwierdzi, „to w tym momencie, można delikatnie rzecz biorąc, zapomnieć o dalszym rozmrażaniu gospodarki”.

Pytany, kiedy mogą zapaść decyzje ws. ewentualnego ponownego zamykania gospodarki wskazał, że ciągu najbliższych 10 dni. „W tej chwili trwają badania nauczycieli. Szczęśliwie (...) mniej więcej jest taki sam odsetek dodatnich osób, jak był dwa tygodnie temu, ok. 2 proc.” – zaznaczył. Dodał, że to jest „bardzo dobra wiadomość”.

Jak mówił doradca premiera ds. COVID-19, trzeba sprawdzić, jaki wirus transmituje się pośród ludzi. „Robimy to z trzech źródeł: po pierwsze to są dane PZH, po drugie – dane, które napływają z badań nauczycieli, a trzecia grupa to są pacjenci szpitala zakaźnego, w którym mam zaszczyt pracować. Też badamy, jakim rodzajem wirusa ci pacjenci są zakażeni. Te wyniki powinny być znane już w tym tygodniu” – wyjaśnił.

Prof. Horban nie wyklucza powrotu do systemu regionalizacji. „To jest cały czas rozważane” – przyznał. Dodał, że to jest kwestia „kluczowych dwóch tygodni”.

Pytany, dlaczego podjęto decyzję, by szczepionkę firmy AstraZeneca podawać osobom 55 plus, a wcześniej producent wskazywał, żeby nie podawać jej ludziom powyżej 55 roku życia, prof. Horban odpowiedział, że ta szczepionka „spełnia nasze wymagania aż nadto: chroni przed zachorowaniem w 80 proc., a z reguły tego typu szczepionki chronią w 50-70 proc., a po drugie nawet jeżeli człowiek ulegnie zakażeni, to nie umiera”. Jak wyjaśnił, pierwsze dane, które do nas dotarły pokazywały, że ta szczepionka jest bezpieczna w grupie osób do 55. roku życia. „Natomiast była ona badana i w grupie osób powyżej 75. roku życia – tylko te grupy były relatywnie małe” – wyjaśnił. Według prof. Horbana „generalny wynik, że ta szczepionka chroni przed zakażeniem upoważnia nas do tego, żeby jednak zalecić ją w tej grupie osób”. „Nie mamy w tym momencie innej opcji” – zaznaczył.

Odnosząc się do tego, kiedy będą szczepione osoby z chorobami przewlekłymi przed 60. rokiem życia, odpowiedział: „Jak tylko zaszczepimy grupę starszych ludzi i będzie szczepionka”. Zaznaczył, że grupa tych chorych obejmuje pacjentów z cukrzycą i nowotworami. „Możemy zrobić tak i rozważamy, że jeżeli nie będzie szczepionki mRNA mimo, że ludzie przewlekle chorzy powinni być taką zaszczepieni, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się da, być może należy dać tym ludziom szczepionkę AstraZeneca” – powiedział. Według niego ta decyzja „mogłaby być podjęta bardzo szybko i te osoby powinny być zaszczepione w ciągu najbliższych kilku tygodni”. Ocenił, że to jest horyzont miesiąca.

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa, która została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia. Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale „obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych”. Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA – firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny – minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-17 10:22:31
miniaturka

Belgia: biskupi apelują o otwarcie wszystkich kościołów i kaplic

Belgijscy biskupi apelują o szczególną mobilizację na Środę Popielcową. Tamtejszy Kościół jest już wycieńczony drakońskimi obostrzeniami sanitarnymi, które od roku dławią życie wspólnot parafialnych.
2021-02-17 10:32:18
miniaturka

Ożywienie w Hiszpanii nastąpi dopiero latem

Czarny rok dla turystyki – udział w PKB spadł z 12,4% do 4,3%, czyli o jedną trzecią, do poziomu sprzed 20 lat. W 2020 roku obroty zmniejszyły się o 106 mld euro (spadek o prawie 70% w porównaniu z rokiem 2019). Oznacza to, że turystyka przestała już być motorem hiszpańskiej gospodarki.
2021-02-17 10:46:17
miniaturka

Wielki Post 2021 - propozycje online

Środa Popielcowa rozpoczęła 40-dniowy czas modlitwy, refleksji, pokuty i otwartości na drugiego człowieka. To kolejna dana nam przez Boga szansa, by do Niego wrócić. Wykorzystajmy Wielki Post owocnie, by dobrze przygotować się na Zmartwychwtanie Pańskie. Oto kilka przykładowych inicjatyw, w które można się włączyć w tym czasie.
2021-02-17 11:23:36
miniaturka

Ile żubrów mieszka w Puszczy Białowieskiej? Zakończono zimową inwentaryzację zwierząt

715 osobników, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku doliczono się w czasie zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Park narodowy zaznacza, że to dane na podstawie przeprowadzonych obserwacji.
2021-02-17 11:42:06
miniaturka

Największym narzędziem ewangelizacji jest obecność

O. Robert Ablewicz, który jest „twarzą akcji” Misjonarz na Post, należy do Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny i od 8 lat pracuje w Papui-Nowej Gwinei. Zofii Kędziorze opowiada o swojej pracy, trudnościach i efektach modlitwy za misjonarzy.
2021-02-17 11:51:49
miniaturka

Przeciwdziałanie wykorzystywaniu seksualnemu w Kościele. Jak działa polski system?

„Wydaje się, że najważniejsze elementy systemu już istnieją” - mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Dodaje, że teraz trzeba zadbać o wyrównanie standardów działania we wszystkich diecezjach i zgromadzeniach zakonnych.