Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-12 13:10
AC / PAP

Prof. Banach: wierzę, że na COVID-19 uda się zaszczepić od 50 do 60 proc. Polaków

Mimo kłamstw rozpowszechnianych w sieci, wciąż wierzę, że na COVID-19 uda się zaszczepić ponad połowę Polaków – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Autor/źródło: PAP

Profesor Banach powiedział, że szczepienia przeciwko COVID-19 to jest dla wszystkich szansa na powrót do normalności.

„Bardzo denerwują mnie różne internetowe fikcyjne informacje od rzekomych noblistów, którzy badali szczepionki i jakoby twierdzą, że proponowane szczepionki są niesprawdzone i niebezpieczne" – mówił PAP Banach.

„Pamiętajmy, że bez względu na to, że działamy w sytuacji nadzwyczajnej, badania podlegają ścisłej kontroli" – zaznaczył. "W normalnych warunkach badanie szczepionki trwa pewnie minimalnie 5-7 lat, teraz rzeczywiście mniej niż rok" – przyznał.

 „Naukowcy jednak ściśle przestrzegają wszystkich obowiązujących zasad związanych z prowadzeniem takich badań" – podkreślił i dodał, że są komisje nadzorujące poszczególne etapy badań oraz monitorujące skuteczność jak i bezpieczeństwo, w tym możliwe objawy niepożądane. „Z punktu widzenia samych badań nie ma wątpliwości, że to jest zrobione prawidłowo" – zapewnił Banach.

Następne wszystkie te dane, często dane jednostkowe wszystkich pacjentów objętych badaniami – jak przypomniał naukowiec – są przedstawiane specjalnym komisjom.

 „To oddzielne niezwykle fachowe gremia – na przykład Agencja Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych, w Unii Europejskiej – Europejska Agencja Medyczna czy agencja ds. regulacji leków MHRA w Wielkiej Brytanii, w której szczepienia już się rozpoczęły" – powiedział dyrektor Instytutu Centrum Matki Polki w Łodzi.

 „Te komisje bardzo szczegółowo sprawdzają każdy, najdrobniejszy nawet element badań zanim szczepionki i inne leki zostaną dopuszczone na rynek i do stosowania" – mówił profesor.

 „Osoby, które zasiadają w komisjach dopuszczających na przykład szczepionki, to są autorytety medyczne. Żadna z takich osób nie zaryzykowałaby pozytywnej opinii, gdyby były jakiekolwiek wątpliwości" – ocenił Banach.

 „Po tym co niekiedy czytam o szczepionkach na różnych portalach internetowych, naprawdę łapię się za głowę" – przyznaje łódzki naukowiec. "Tym bardziej że zbadane już szczepionki sprawdza się nie na bazie jakiejś nowej metodologii. To znane i przebadane od lat mechanizmy" – wyjaśnił.

 „To są procesy, które badacze doskonale znają z punktu widzenia naukowego i badają przez ostatnie kilkadziesiąt lat po to, aby te preparaty teraz skutecznie wdrożyć do użycia" – zapewnił łódzki naukowiec.

 „To nie jest novum. Nie jest tak, że my nie jesteśmy w stanie przewidzieć potencjalnych konsekwencji działania szczepionki. Jako naukowcy, wobec każdego patogenu, zastanawiamy się, jak do niego podejść, aby być jak najbardziej skutecznym z zastosowaną szczepionką" – podkreślił profesor Banach.

Źródło: hub/ joz/PAP
Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-12 09:38:23
miniaturka

Sakrament chorych oraz liturgia pogrzebu w okresie pandemii COVID-19

Główny Inspektor Sanitarny wydał dwa dokumenty. Jedno dotyczy posługi sakramentalnej chorym na COVID-19, a drugi jest komunikatem w sprawie chowania osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem
2020-12-12 10:20:20
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jan Chrzciciel od początku swojej misji jest świadomy, kim jest i jakie jest jego zadanie. Ma zgodnie z zapowiedzią proroków przygotować ludzkie serca na przyjście Mesjasza. Jan wie też, kim nie jest. Ma świadomość, że nie jest Mesjaszem...
2020-12-12 11:47:25
miniaturka

„Bądź ze mną, proszę!”. Chorzy na COVID-19 potrzebują obecności bliskich i kapelanów

Trwa ogólnopolski program wsparcia „Bądź przy mnie”. Jego celem jest obniżenie poziomu stresu i podniesienie jakości życia chorych na COVID-19 leczonych w szpitalach poprzez zapewnienie im wsparcia społecznego i duchowego. Rozmowa z bliskimi i z kapelanem jest kluczowa!
2020-12-12 15:22:13
miniaturka

Co kryje się na obrazie Maryi z Guadalupe? Oto osiem szczegółów!

12 grudnia przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe. O słynnym obrazie z Meksyku mówi się, że nie został uczyniony ręką ludzką. Jakie tajemnice w sobie kryje? Co możemy znaleźć na obrazie Matki Bożej?
2020-12-12 16:25:06
miniaturka

Niedzielski: do końca roku proces szczepienia personelu medycznego

Do końca roku powinien być zdefiniowany cały proces szczepienia personelu medycznego – zapowiedział w sobotę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że będzie to pierwszy krok w realizacji Narodowego Programu Szczepień.
2020-12-12 16:35:40
miniaturka

Jak dbamy o środowisko? Na dnie jeziora Maltańskiego wiele ton śmieci!

Elektryczne hulajnogi, deskorolki, okulary, biżuteria, telefony komórkowe, krzesło, rower, a nawet wiertarka... zostały znalezione podczas spuszczania wody z jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Taką akcję przeprowadza się raz na cztery lata.