Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-28 12:30
nc / KAI

Prof. A. Riccardi: decyzja rządu Włoch o zakazie nabożeństw to skok poza kompetencje!

- Ze strony rządu, przejście od zaleceń w sprawach ochrony zdrowia do całkowitej blokady posługi liturgicznej i sakramentalnej, jest wielkim skokiem poza jego kompetencje - mówi włoski profesor i polityk, komentując w wywiadzie podjęte ostatnio w jego kraju decyzje.

Profesor Andrea Riccardi
Autor/źródło: Niccolò Caranti/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Już na początku rozmowy prof. Andrea Riccardi zaznacza, że fakt, iż po 4 maja, kiedy wejdą w życie włoskie przepisy rozluźniające dotychczasowe ograniczenia, nadal nie będzie można sprawować Mszy św. z udziałem wiernych, to bardzo poważny problem.

"Tu nie chodzi o obronę korporacji, o obronę księży bardziej, niż piekarzy. Tu stawką jest Kościół, życie wspólnoty chrześcijańskiej, jej sieć solidarności na rzecz najmniejszych, jej wolność, usankcjonowana art. 7 Konstytucji i zasadami konkordatu. Ze strony rządu, przejście od zaleceń w sprawach ochrony zdrowia do całkowitej blokady posługi liturgicznej i sakramentalnej, jest wielkim skokiem poza jego kompetencje. Nie mogę powiedzieć, że jest to celowe działanie, ale jego efektem jest wygaszenie części życia Kościoła, a więc życia duchowego narodu włoskiego, który w większości ma korzenie katolickie. W ten sposób osłabia się sieć solidarności, zdolność do odparcia choroby i nadzieję na stawienie czoła przyszłości" - mówi.

Założyciel Wspólnoty Sant'Egidio odnosi się też do komunikatu, wydanego przez Konferencję Episkopatu Włoch w niedzielę, zaraz po przedstawieniu przez premiera Giuseppe Contego planu wchodzenia w tzw. "2 fazę" walki z koronawirusem, w której pominięto umożliwienie sprawowania nabożeństw z wiernymi. Komunikat ten został przez wiele środowisk uznany za bezprecedensowy, z czym zgadza się także prof. Riccardi.

"Najważniejszym słowem tego komunikatu jest czasownik "wymagać, domagać się". Biskupi włoscy domagają się, aby Kościół mógł wznowić swoją działalność liturgiczną i sakramentalną, postępując według wytycznych dotyczących ochrony zdrowia. Ponownie otwiera się fabryki, przedsiębiorstwa i supermarkety, ale uważa się, że Kościół katolicki ze swoim dwutysiącletnim doświadczeniem nie jest w stanie odpowiedzialnie zarządzać przepisami dotyczącymi zachowania dystansu między ludźmi?" - zauważa. Prof. Riccardi podkreśla, że decyzja o zawieszeniu sprawowania kultu z udziałem wiernych, wynikająca z przepisów rządowych z dn. 7 marca została przyjęta przez włoskich hierarchów z bólem i w duchu współpracy z władzami, ale od tego czasu Kościół prowadził z tymi władzami rozmowy i analizy dotyczące dalszych przepisów, które należy zachować.

"Czy uznano, że Kościół nie wie, jak zastosować te przepisy w swoim życiu? Teraz w tzw. fazie drugiej, Kościół nie rozumie, dlaczego potrzeby duchowe ludzi nie są brane pod uwagę. Nigdy dotąd nie byliśmy świadkami takiej ingerencji w wolność religijną. To może stworzyć zły precedens" - alarmuje. Przypomina też, że uczestnictwo w Mszach św. i nabożeństwach online nie jest wystarczającym rozwiązaniem.

"Nie na tym polega życie chrześcijańskie, które toczy się wokół niedzielnej Mszy św., z której czerpie życiodajne siły. Za sprawą takich działań ryzykujemy zgaszenie duchowej siły, której tak bardzo potrzebuje dziś ten kraj. Niemniej jednak, to samo dotyczy praktyk religijnych społeczności żydowskiej i muzułmańskiej".

Pytany o to, czy spodziewał się takiego stanowiska ze strony premiera Contego, który deklaruje się jako katolik, były minister zaznacza, że w całej sytuacji nie chodzi o wiarę zwierzchnika włoskiego rządu, ale o opinię Komitetu Naukowo-Technicznego i decyzje polityczne. "Kwestią, która musi być jasna, jest to, że nie ma żadnego konfliktu między nauką a wiarą. I nie można mówić tu jedynie o Contem, ale o całej Partii Demokratycznej, która miała ustrukturalizowane relacje z Kościołem we Włoszech. Gdzie się ona podziała w tych dniach?" - pyta, podkreślając, że decyzja jest poważnym błędem politycznym.

***

Profesor Andrea Riccardi jest założycielem Wspólnoty Sant'Egidio i byłym włoskim ministrem ds. współpracy międzynarodowej. Znany jest z odwagi radykalnego upominania się o prawa osób wierzących. W wywiadzie dla "Huffington Post" wypunktował zarówno błędy włoskiego rządu, jak i zaniedbania strony kościelnej.


azr (KAI/Huffington Post) / Rzym

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-28 11:07:30
miniaturka

Papież do gazet ulicznych: dziękuję za wasze historie nadziei

Ojciec Święty napisał przesłanie do gazet ulicznych. To ponad sto różnych tytułów wychodzących w 35 krajach świata. Wydawane są one przez ludzi bezdomnych i wykluczonych społecznie. Dla większości z nich czasopismo to źródło podstawowego zarobku.
2020-04-28 11:34:24
miniaturka

Rada Stała KEP: apelujemy o wspólne stanowisko ws. wyborów prezydenckich

Apelujemy do sumień ludzi odpowiedzialnych za dobro wspólne naszej Ojczyzny, zarówno do ludzi sprawujących władzę, jak i do opozycji, aby w tej nadzwyczajnej sytuacji wypracowali wspólne stanowisko, dotyczące wyborów prezydenckich – podkreśla Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.
2020-04-28 11:55:39
miniaturka

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego zawieszona!

Postanowiliśmy, że przełożymy beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego na taki czas, kiedy będzie można ją zrobić w Warszawie w sposób godny, uroczysty, a równocześnie skromny – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, informując o decyzji w sprawie terminu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
2020-04-28 12:40:59
miniaturka

Jasna Góra: Prymas Wyszyński - patron uwięzienia

- Kard. Stefan Wyszyński może być patronem na trudne czasy izolacji, które teraz wielu z nas przeżywa - zauważyła dr Ewa Czaczkowska podczas spotkania online przed beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia. Znamienne, że patron uwięzienia znów oczekuje. Tym razem na swą beatyfikację.
2020-04-28 13:12:00
miniaturka

Niemcy: „Welthungerhilfe” ostrzega przed „poważną katastrofą”

Niemiecka organizacja ds. walki z głodem na świecie „Welthungerhilfe” ostrzega przed dramatycznymi konsekwencjami światowego zamknięcia na najbiedniejsze kraje świata.
2020-04-28 13:55:41
miniaturka

KUL – studenci psychologii w akcji poMOC MŁODYCH

Od ponad miesiąca psychologowie i psychoterapeuci z Instytutu Psychologii KUL świadczą bezpłatną pomoc psychologiczną wszystkim osobom, które w czasie epidemii takiej pomocy potrzebują. Teraz dołączyli do nich także studenci, którzy pomagają młodym ludziom.