Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-08 08:54
AC / Beata Zajączkowska/vaticannews.va

Prodemokratyczny „strajk wielkanocnych pisanek” w Birmie

Tysiące ludzi wyszło na ulice birmańskich miast w tzw. strajku wielkanocnych pisanek. Chrześcijanie, muzułmanie, hinduiści i buddyści maszerowali wspólnie trzymając w rękach jajka z prodemokratycznymi hasłami, ustawiane one były także wzdłuż trasy przemarszu i wręczane żołnierzom.

Autor/źródło: VaticanNews

Ludzie domagali się przywrócenia demokracji i niespychania kraju w wir kolejnej krwawej wojny domowej.

W manifestacjach uczestniczą przede wszystkim młodzi ludzie, którzy domagają się zaprzestania przemocy wymierzonej w Birmańczyków. Wzywają też do natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych i rozpoczęcia dialogu. Te prodemokratyczne dążenia od początku popiera Kościół, a w protestach, tak jak ten ostatni w niedzielę wielkanocną,  uczestniczą także siostry zakonne i księża. Arcybiskup Rangunu wezwał reżim wojskowy, który w puczu przejął władzę, by nie wciągał Birmy w kolejną wojnę domową. „Nasz kraj jest biedny. Zwykli ludzie muszą stawić czoła dwóm wielkim wyzwaniom: COVID-owi i zamachowi stanu. Miliony ludzi potrzebują żywności” – podkreślił abp Charles Bo, zachęcając do odrzucenia przemocy i wejścia na drogę dialogu.

Swe wsparcie z Birmańczykami wyrazili też przedstawiciele Kościołów tego regionu, m.in. Korei Płd., Indonezji i Bangladeszu. Wezwali juntę wojskową, by zasiadła do stołu dialogu, przy którym zwycięży jedność narodowa i wygra dobro obywateli. Przypomniano jednocześnie, że Birmańczycy pragną jedynie powrotu demokracji i godnego życia. Od 1 lutego, kiedy w Birmie doszło do zamachu stanu, wojsko zabiło ok. 600 uczestników pokojowych protestów.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-07 15:31:27
miniaturka

Pandemia sprzyja zaburzeniom depresyjnym, zwłaszcza u młodych ludzi

W cieniu zagrożenia koronawirusem coraz więcej dzieci i młodzieży zmaga się z zaburzeniami depresyjnymi. „O depresji mówimy, gdy przestają nas cieszyć rzeczy, które do tej pory sprawiały nam przyjemność” – podkreśla psycholog dr Natalia Kajka z KUL.
2021-04-07 15:46:40
miniaturka

Usuwanie religii z przestrzeni publicznej to nie świeckość, lecz promowanie ateizmu

Świeckość to neutralność państwa w pluralistycznym społeczeństwie. Tymczasem forsowane dziś usuwanie religii z przestrzeni publicznej to nie świeckość, lecz promowanie ateizmu – ostrzega abp Olivier de Germay w wywiadzie dla Radia Europe1.
2021-04-07 16:19:05
miniaturka

Kard. Kasper: Hans Küng przed śmiercią pojednał się z Kościołem

Zmarły 6 kwietnia teolog Hans Küng, któremu w 1979 roku Kongregacja Nauki Wiary odebrała prawo nauczania w imieniu Kościoła katolickiego, przed śmiercią pojednał się z Kościołem. Powiedział o tym w rozmowie z „Corriere della Sera” niemiecki kardynał Walter Kasper.
2021-04-08 09:21:26
miniaturka

Hans Küng pojednał się z Kościołem?

Najczęściej czytany niemieckojęzyczny teolog katolicki obok Josepha Ratzingera. Przez dziesięciolecia był nade wszystko uważany, ku swemu, jak sam wyznał, rozczarowaniu, za krytyka Kościoła i papieża par excellence. Czy Hans Küng pojednał się przed śmiercią z Kościołem?
2021-04-08 09:48:03
miniaturka

Wielkanoc we wspólnotach Polskiej Misji Katolickiej we Francji

Tegoroczna Wielkanoc również była inna niż te sprzed pandemii. Mimo to, z zachowaniem obostrzeń, możliwe było przeżywanie w kościołach tego szczególnego dla chrześcijan czasu. Oto kilka migawek z mediów społecznościowych polskich wspólnot w Aulnay-Sous-Bois, Paryżu XIX (Belleville), Grenoble-Échirolles i Argenteuil.
2021-04-08 09:54:11
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Apostołowie bez Krzyża nie zrozumieliby misji Jezusa. Bez Zmartwychwstania nie zrozumieliby Krzyża. Poznali też lepiej siebie i swoje słabości. Szczególnie mocno doświadczył tego Piotr. Bez znajomości własnych ograniczeń i potrzeby pomocy Boga w ich przezwyciężaniu, nie można być apostołem.