Strona główna
opoka.org.pl
2019-06-21 06:25
Waldemar Wesołowski

Procesja Bożego Ciała w Legnicy

Procesja z Najświętszym Sakramentem przeszła ulicami Legnicy pod przewodnictwem biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego, od katedry do sanktuarium św. Jacka, w którym w 2013 r., zostało zapoczątkowane Wydarzenie Eucharystyczne.

Podczas Mszy św. w katedrze Biskup Legnicki, nawiązując do liturgii Słowa, zwrócił uwagę na sposób, w jaki Jezus Chrystus wprowadza swoich uczniów w naukę o Bożym Królestwie. Oni nie rozumieją wszystkiego od razu. Na wiele zdarzeń patrzyli swymi ludzkim spojrzeniem. Ale powoli, wraz ze Swoim Mistrzem, musieli dojść do tej tajemnicy Jego męki i Jego krzyża, aby zobaczyć, że o to właśnie chodziło, żeby On został wydany i dając Siebie na pokarm, leczył człowieka od zgubnych tendencji szukania zaspokojenia swego życia według swego własnego pomysłu i czasem swej bezradności.

– Z podziwem patrzymy na pedagogię Boga, który stopniowo przychodząc do człowieka „wciąga” go w krąg swojego działania – mówił bp Kiernikowski. – Dzisiaj, kiedy żyjemy w obliczu różnych kryzysów, które rodzą się z myślenia człowieka że wszystkiemu da radę: i w tym co uważa za dobre, i w tym, czym jest zwiedziony i czyni zło. Dlatego chcemy iść za Tym, który dał Siebie nam jako źródło życia, jako pokarm.  Jezus mówi: przyjdźcie do Mnie, nie patrzcie na swoje możliwości, zacznijcie wierzyć, że jest możliwe to, co wydaje się nie możliwe. Że możesz wejść w zamysł Boży – kontynuował Biskup legnicki – Ja jestem tym, który daje wam Siebie na pokarm, abyście nie błądzili. Żebyście nie szukali tego pokarmu gdzie indziej, żebyście innych nie odsyłali mówiąc: poradźcie sobie sami.

– To wielka tajemnica. Idźmy w pokorze, prostocie w świadomości tego, że nosząc w sobie tajemnicę człowieka grzesznego, idziemy za Tym, który nie cofnął się przed wyrokiem, ale wydał nam samego siebie na pokarm. Dlatego publicznie oddajemy Mu cześć, nawet jeśli czasem wzbudza to zdziwienie czy kontestację ze strony tych, którzy tego nie rozumiej – zachęcał bp Kiernikowski.

Po Mszy św. wyruszyła procesja, z udziałem wiernych z legnickich parafii, duchowieństwa, sióstr zakonnych, alumnów seminarium, chóru katedralnego, orkiestry, przeszła ulicami miasta, zmierzając do sanktuarium św. Jacka, w którym przechowywane są Relikwie Ciała Pańskiego.

Więcej na stronie Niedzieli legnickiej

ks. Piotr Nowosielski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy