Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-12 15:30
JR / PAP

Prezydent powołał Radę ds. Ochrony Zdrowia. Czym będzie się zajmować?

Prezydent Andrzej Duda powołał w piątek Radę ds. Ochrony Zdrowia. Zaczynamy pracę Rady od wielkiego wyzwania, jakim jest pandemia Covid-19; liczę, że wkrótce ją pokonamy i zajmiemy się naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce – mówił prezydent na inaugurującym posiedzeniu Rady.

Autor/źródło: PAP

Rada ds. Ochrony Zdrowia działać będzie w ramach Narodowej Rady Rozwoju. Podczas piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim poinformowano, że przewodniczącym Rady został prof. Piotr Czauderna – dotychczas pełniący funkcję koordynatora sekcji ochrony zdrowia NRR. W skład Rady weszli też m.in. szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz były minister zdrowia Marek Balicki.

„Zaczynamy pracę Rady ds. Ochrony Zdrowia (...) od momentu, w którym spotykamy się z wielkim wyzwaniem. Tym wielkim wyzwaniem jest pandemia Covid-19, tym wielkim wyzwaniem jest pokonanie tej pandemii, które – jak sądzę – przede wszystkim jest możliwe poprzez zrealizowanie Narodowego Programu Szczepień” – powiedział prezydent podczas inaugurującego posiedzenia Rady.

Wskazywał, że choć walka z pandemią będzie istotnym punktem prac Rady w najbliższym czasie, to ma nadzieję, że nie będzie to jedyny punkt, którym Rada będzie zajmowała się w kolejnych pięciu latach.

„Liczę na to, że pokonamy pandemię wkrótce i będziemy właśnie mogli się zająć analizowaniem i naprawianiem kolejnych obszarów ochrony zdrowia w Polsce, włącznie z pewnymi dużymi, systemowymi zmianami, nad którymi będziemy pracowali w ścisłej konsultacji z Ministerstwem Zdrowia. Bardzo na tę współpracę przez te najbliższe lata liczę” – mówił. Dziękował również ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu oraz resortowi zdrowia za otwartość w trakcie konsultacji w poprzednich latach.

Powołanym w piątek członkom Rady ds. Ochrony Zdrowia dziękował za przyjęcie zaproszeń do pracy w tym gremium. „To jest praca dla Rzeczypospolitej Polskiej i za to państwu ogromnie, ogromnie, z całego serca dziękuję” – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że w Radzie zasiadają eksperci z różnych dziedzin medycyny, ale są reprezentowani tam także i pacjenci. „To bardzo ważne byśmy dyskutowali tu, w Pałacu Prezydenckim, na te tematy, mając bardzo często różne poglądy. Ale właśnie po to jest Rada, by także i ścierać poglądy, przedstawiać różne koncepcje, formułować różne oceny” – powiedział Duda. Dodał, że taki cel przyświecał mu, gdy tworzył Narodową Radę Rozwoju wzorując się na tym, co kiedyś stworzył prezydent Lech Kaczyński.

Prezydent podkreślił, że postanowił przeformułować kształt Narodowej Rady Rozwoju, tworząc zamiast dotychczas funkcjonujących sekcji NRR, „pewien zespół rad, po to, by nadać im większą rangę” i „aby każda z nich działała bardziej niezależnie pod wspólnym szyldem”. Podkreślił, że przez ostatnie pięć lat sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się analizą całego systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wypracowała kilka projektów ustaw mających – jak mówił – duże znaczenie dla ochrony zdrowia w Polsce.

„W szczególności skupiliśmy się, i dorobkiem ustawowym oznaczyliśmy, kilka obszarów - obszar onkologii poprzez powstanie Narodowej Strategii Onkologicznej, wypracowanej tu przez Radę wspólnie z ministrem, z Ministerstwem Zdrowia, ale także ustawy o ochronie przed szkodliwym wpływie solariów, z której bardzo wielu się śmiało, ale która przede wszystkim miała chronić naszą młodzież i która została przez WHO ujęta w dorocznym raporcie o walce z rakiem jako przykład dobrych praktyk” – powiedział prezydent.

Podkreślił, że sekcja ochrony zdrowia NRR zajmowała się również onkologią, transplantologią czy geriatrią. Wyraził również nadzieję, że w niedługim czasie będzie można ostatecznie zamknąć prace nad projektem Centrów Zdrowia 75 plus, który – jak zaznaczył – „jest już na merytorycznym ukończeniu”.

W piątkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim udział wzięli m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk, szefowa KPRP Grażyna Ignaczak-Bandych oraz prezydencki minister, wiceszef KPRP Piotr Ćwik.

Narodowa Rada Rozwoju, w ramach której działać będzie Rada ds. Ochrony Zdrowia, to gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie RP. Zadaniem Rady jest formułowanie celów strategicznych oraz metod ich osiągnięcia poprzez analizowanie sytuacji w kluczowych dziedzinach funkcjonowania państwa, definiowanie wyzwań i wskazywanie zagrożeń w perspektywie przyszłości Polski. NRR składała się dotychczas z sekcji poświęconych m.in. kwestiom bezpieczeństwa, obronności i polityki zagranicznej czy kultury, tożsamości narodowej, polityki historycznej. (PAP)


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-12 13:40:07
miniaturka

Trwa walka w obronie wolności akademickiej. Sprawa prof. Budzyńskiej znowu przed komisją

Po rocznej przerwie Uczelniana Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Śląskiego powróciła do rozpoznawania sprawy prof. Ewy Budzyńskiej. Jej wykłady o rodzinie stały się przyczyną złożenia przez grupę studentów skargi na socjolog. W postępowaniu reprezentuje ją Instytut Ordo Iuris.
2021-02-12 13:57:42
miniaturka

Jak wzmocnić małżeńską relację? Pomoże Kurs Małżeński Alpha online!

14 lutego przypada Światowy Dzień Małżeństwa. Z tej okazji Krajowe Biur Alpha Polska zaprasza na Kurs Małżeński Alpha online. Jego celem jest pomoc parom w zbudowaniu silnych fundamentów relacji, nauczyć efektywnej komunikacji i pokazać jak najlepiej radzić sobie z różnicami.
2021-02-12 14:08:53
miniaturka

Obrońcy życia w USA coraz bardziej zaniepokojeni postępowaniem Bidena

Wspierająca aborcję Neera Tanden została w grudniu nominowana przez prezydenta Bidena na kolejnego dyrektora OMB. Jak twierdzi Russ Vought, były dyrektor OMB, Tanden czeka zadanie dopilnowania, aby „polityka Bidena znalazła odzwierciedlenie w całym rządzie federalnym”.
2021-02-12 14:38:24
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiejsza Ewangelia stanowi zachętę do głębszego spojrzenia na nasze podejście do Pokarmu, który Jezus pozostawił jako szczególny skarb dla całego rodzaju ludzkiego. Bez niego nie będziemy mogli postępować na drodze życia duchowego.
2021-02-12 15:28:31
miniaturka

Noworodki będą testowane pod kątem SMA. Dla neurologów to wiadomość roku!

Wszystkie noworodki w Polsce będą miały testy pod kątem rdzeniowego zaniku mięśni. To diametralnie może odmienić los chorych. Neurolodzy mówią, że to niezwykle ważna wiadomość. Najpierw testowane będą dzieci w kilku województwach, ale program, który wkrótce będzie wdrażany, docelowo będzie obejmował cały kraj.
2021-02-12 21:42:53
miniaturka

Orędzie Papieża na Wielki Post 2021

W tegorocznym orędziu na Wielki Post Papież podkreśla, że powinien to być czas spotkania z Bogiem w postawie wiary. Nadzieja jest jak żywa woda, konieczna, byśmy mogli podążać dalej drogą wskazaną przez wiarę, miłość natomiast jest wprowadzeniem wiary w czyn