Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-07 15:42
mk / PAP

Prezydent: odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym

Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które zwieńczy odbudowę stolicy; rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask – mówił w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Autor/źródło: PAP

W środę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, a także Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.

Prezydent podkreślił, że jest to doniosły moment nie tylko dla Warszawy, ale i całej Rzeczypospolitej. „Po wojnie odbudowywano Warszawę przez wiele, wiele lat, w czasach biedy, niezwykle skromnego życia Polaków, ciężkim trudem potu i krwi ludzi pracy podnoszono stolicę z ruin. Tak się stało także z Zamkiem Królewskim, który dzisiaj jest pięknym symbolem Warszawy. Brakło, niestety, w toku tej odbudowy, sił i woli, wówczas, przed dziesięcioleciami, aby odbudować także całą pierzeję Pałacu Saskiego wraz z Pałacem Brühla i kamienicami od ulicy Królewskiej” – wskazywał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił też, że odbudowa pałacu stanowi duży wysiłek finansowy, ale – jak mówił – to także ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma „zwieńczyć cały wielodziesięcioletni proces odbudowywania stolicy”. „Wierzę, że dzisiejsza Rzeczypospolita, znów suwerenna, znów w pełni niepodległa, która wybija się wreszcie na zamożność (...) dokończy dzisiaj tego dzieła poprzez odbudowę tych budynków z Pałacem Saskim na czele” – dodał.

„To ważny dzień. Wierzę w to, że to także dzień, który rozpoczyna inwestycję ponad wszelkimi podziałami politycznymi” – mówił Andrzej Duda, wskazując, że co do odbudowy Pałacu Saskiego jest powszechna zgoda społeczna i polityczna. „Są wstępne pozytywne opinie konserwatorskie rożnego rodzaju gremiów, gdzie z przychylnością patrzy się na to, by Warszawa, także dzięki tej inwestycji, odzyskała swój dawny, a jednocześnie nowy blask” – dodał, przypominając też, że odbudowa pałacu Saskiego to kontynuacja działań rozpoczętych w 2004 r. przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyraziła nadzieję, że przekazany na jej ręce projekt przepisów uda się jak najszybciej uchwalić zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. „Zobowiązuję się panie prezydencie – wobec pana i wobec wszystkich państwa, także wobec Polaków – że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy” – zadeklarowała, również przypominając o roli w tej sprawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

„To nie tylko zabytki. To jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. A ten pałac, jeśli będzie już odbudowany, stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami” – mówiła Witek.

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, by odbudowa Pałacu Saskiego połączyła różne strony politycznych sporów. „Niech będzie ogólnonarodowym dziełem ponadpartyjnym, dziełem, które wszystkich Polaków połączy” – powiedział. Dodał, że pałac ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej III Rzeczypospolitej. „Dla mnie te budynki to coś więcej niż tylko budowle, to jest opowieść o polskiej duszy. Napiszmy tę opowieść razem” – podkreślił. Szef rządu przypomniał też o zniszczeniach, których w Polsce i jej stolicy w latach 1939-45 dokonali niemieccy naziści. „Ostatnim aktem zemsty Niemców na stolicy za powstanie warszawskie, za opór; ostatnim aktem zemsty na Warszawie, na mieście niepokonanym, niepokornym było zniszczenie Warszawy od strony materialnej. Wysadzenie w powietrze budynków mieszkalnych i instytucji publicznych” – mówił Morawiecki.

Jak dodał, niemiecki plan zniszczenia Polski zakładał zniszczenie polskiej kultury i tożsamości, gdyż – jak mówił – Niemcy doskonale wiedzieli, że w niej kryje się siła, która jest w stanie doprowadzić do odrodzenia państwa polskiego, podtrzymania przy życiu polskiego narodu. „Działali tak z pełną premedytacją, dlatego musimy o tym pamiętać, gdyż był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa przeprowadzany przez Niemców” – powiedział Morawiecki.

Przypominając o roli prezydenta Lecha Kaczyńskiego w sprawie odbudowy pałacu podkreślił też znaczenie decyzji w tej sprawie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Jak mówił premier, to Jarosław Kaczyński „czuwał nad tym, aby te plany odbudowy Pałacu Saskiego były wraz z nami”.

Były marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który zaangażował się w odbudowę Pałacu Saskiego, uznał za możliwe odbudowanie całej zachodniej pierzei do roku 2028 – 110. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Przypomniał, że w 2025 r. przypada setna rocznica umieszczenia w kolumnadzie Pałacu Saskiego Grobu Nieznanego Żołnierza. „Obecny kształt Grobu, naszego narodowego sacrum, stworzony w 1946 roku w formie symbolu ruiny, jest nienaruszalny” – podkreślił.

Przypomniał też pomysł uczynienia z odbudowanego gmachu siedziby Senatu. „Ulokowanie Senatu w odbudowanym kompleksie okazało się doskonałą propozycją, wokół tej idei zbudowaliśmy senackie porozumienie ponad codziennymi podziałami politycznymi” - mówił o inicjatywie zgłoszonej w poprzedniej kadencji parlamentu. Dodał, że rozmowy z władzami miasta „przebiegały w dobrej atmosferze wzajemnego zrozumienia”.

„Mam nadzieję, że tak bardzo nam potrzebny konsensus i ponadpolityczna zgoda będą przyświecać tej narodowej inwestycji, a inicjatywa ustawodawcza pana prezydenta zyska jednomyślne i szybkie poparcie i w Sejmie i w Senacie” – powiedział Karczewski, dodając też, że będzie to przedsięwzięcie inwestycyjne stanowiące olbrzymie wyzwanie architektoniczno-budowlane, wskazał też na potrzebę dbałości o detale. Karczewski dodał, że w budynku, który ma zewnętrznie odtwarzać stan z 31 sierpnia 1939 r., mają się znaleźć nowoczesne wnętrza, a gmach ma zostać wzniesiony przy zastosowaniu nowych, przyjaznych środowisku technologii.

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie – będący prezydencką inicjatywą ustawodawczą – został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu „Niepodległa”. W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla – jako siedziba Senatu.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. W okresie II Rzeczypospolitej był siedzibą Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a sąsiedni Pałac Brühla był siedzibą MSZ. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych. (PAP)

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-07 14:14:11
miniaturka

Szefowie nieprzychylnie podchodzą do brania urlopów? Uważa tak co piąty pracownik

Co piąty badany pracownik uważa, że jego przełożony lub przełożona podchodzi nieprzychylnie do brania urlopów, 48 proc. uważa, że szefostwo ma do tej kwestii stosunek przychylny, a 30 proc. – że neutralny – wynika z ankiet przeprowadzonych przez portal Pracuj.pl.
2021-07-07 14:41:49
miniaturka

Czasem zaczyna się od zaczepki. Ewangelizacja na „Przystanku Jezus”

Trzeba być dla młodych, trzeba chcieć ich posłuchać. Jeśli czują się wysłuchani, to sami szukają spotkania i możliwości wypowiedzenia się, którą właśnie daje „Przystanek Jezus”. Dlatego ja tam jadę, bo to jest przestrzeń, w której możemy się spotkać – mówi w rozmowie z KAI o. Damian Piątkowiak SVD.
2021-07-07 15:12:10
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Pasterze powinni towarzyszyć człowiekowi kimkolwiek on jest, jakkolwiek żyje, w cokolwiek wierzy. W świetle słów Jezusa celem misji nie jest jednak sama tylko obecność i głoszenie miłosierdzia, ale wezwanie do nawrócenia, czyli zmiany życia, egzorcyzmowanie sfer życia oddanych w moc diabła.
2021-07-07 16:22:14
miniaturka

Sprawca wybiera dziecko, które czuje się samotne, niekochane, któremu brak uwagi

Maria Bremer, psychoterapeutka zaangażowana w Inicjatywę Zranieni w Kościele, w rozmowie z KAI opowiada, dlaczego czas wakacji wymaga szczególnej opieki nad dziećmi, jak rozmawiać z dziećmi przed wyjazdami, jakie zachowania mogą wskazywać na wykorzystanie seksualne i gdzie znaleźć pomoc.
2021-07-08 08:48:44
miniaturka

W Nowej Białej trwa odbudowa po wielkim pożarze

W Nowej Białej na Spiszu trwają remonty zniszczonych przez wielki pożar domów. Niebawem ruszy też kompletna odbudowa 11 przeznaczonych do rozbiórki domów – przekazał PAP wójt gminy Nowy Targ Jan Smarduch.
2021-07-08 09:47:26
miniaturka

Nigeryjskim chrześcijanom grozi masowa zagłada

Północna i środkowa Nigeria jest obecnie areną jednego z najkrwawszych prześladowań chrześcijan na świecie. Działające na tym terenie bojówki Państwa Islamskiego i Boko Haram dzieli wiele, łączy jedno – nienawiść do wyznawców Chrystusa i chęć ich całkowitego wytępienia.