Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-03 13:16
MG / KAI, maj / Warszawa

Prezydencki projekt ustawy: rodzice decydują

Rodzice mają mieć pełną informację nt. organizacji działających na terenie szkoły.

Autor/źródło: flickr.com/photos/episkopatnews, episkopat.pl, licencja: CC BY-SA

Muszą też wyrazić zgodę na tę działalność – taki jest cel prezydenckiego projektu zmiany prawa oświatowego. O złożeniu inicjatywy ustawodawczej poinformował dziś prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z rodzinami w Pałacu Prezydenckim.


Prezydent wyjaśnił, że zgodnie z jego projektem, działalność wszelkich organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, która miałaby być prowadzona na terenie szkoły, wymaga nie tyko zgody dyrekcji szkoły i Rady Szkoły ale przede wszystkim zgody rodziców. Dotyczy to każdej organizacji, niezależnie od jej profilu i sposobu działania. Jeśli chce działać na terenie szkoły, prowadzić zajęcia pozalekcyjne, czy jakąkolwiek działalność dla dzieci czy z dziećmi lub też prowadzić zajęcia w ramach danego przedmiotu, zobowiązana będzie przedstawić rodzicom w formie konspektu pełną informację o tym, co i w jakiej formule zamierza przekazywać, czego będą dotyczyły te treści oraz kto je będzie przekazywał, a także jakie są kwalifikacje i dotychczasowe doświadczenie tej osoby.


„Jest to postulat wielokrotnie zgłaszany przez środowiska rodziców. Czas najwyższy alby został zmaterializowany w naszym systemie prawnym” – powiedział prezydent.


Podkreślił, że projekt to przede wszystkim realizacja art. 48 ust. 1 Konstytucji, mówiącego o prawie rodziców do wychowywania dzieci.


- Czas najwyższy, by to prawo było realizowane i zagwarantowane ustawowo – powiedział Andrzej Duda przypominając, że rodzice wyrażają takie oczekiwania zwłaszcza wobec różnego rodzaju sytuacji dla dzieci niebezpiecznych, z którymi mieliśmy do czynienia w wielu miejscach na terenie naszego kraju.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-03 10:26:51
miniaturka

Na Jasną Górę przybyła pielgrzymka nauczycieli

Z modlitwą przede wszystkim dziękczynną za miniony, bardzo trudny dla polskiej szkoły rok, na Jasną Górę przybyła 83. pielgrzymka nauczycieli.
2020-07-03 11:41:50
miniaturka

Porażka Adama Bodnara. Deklaracja sprzeciwiająca się ideologii LGBT zgodna z prawem

Małopolska Gmina Lipinki miała prawo przyjąć uchwałę „Gmina Lipinki wolna od ideologii «LGBT»”.
2020-07-03 11:44:45
miniaturka

Norwegia: po 11 latach znowu biskup w Trondheim

Prałatura terytorialna Trondheim w centralnej Norwegii wreszcie będzie miała swego biskupa.
2020-07-03 14:45:03
miniaturka

Czas dobiega końca. Wielkie przepowiednie dla Polski i świata - fragment książki

„Bądź odważny i nie obawiaj się ataków szatana. Zapamiętaj, iż jest to zdrowy znak, gdy szatan krzyczy i miota się wokół Twojego sumienia. To znaczy, że nie ma on dostępu do wnętrza Twojej woli” – Ojciec Pio.
2020-07-03 17:56:44
miniaturka

Płock: ślubni śpiewacy tylko z zaświadczeniem

Od przyszłego roku osoby i zespoły muzyczne, aby wykonywać muzykę na ślubach w diecezji płockiej, będą zobowiązane do ukończenia specjalnego kursu. Ma to zapobiec sytuacjom, w których w repertuarze znajdują się utwory świeckie, nie oddające religijnego charakteru uroczystości.
2020-07-04 09:32:06
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Dlaczego Boga nie widzisz?

Prawda Boża objawiana jest ludziom, których serca są proste i ufne, jak serca dzieci, bezgranicznie ufających swoim rodzicom. To pycha, która sprawia, że człowiek stawia się 'ponad' zamyka nam oczy. Tylko czy na pewno sami potrafimy poradzić sobie choćby tylko z sobą samym? Komentarz do Ewangelii.