Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-06-15 07:38
Angelika Chirowska / Leszek Styś

Premiera spektaklu "Stanisław i Bolesław" w wykonaniu Teatru A

Premiera spektaklu w wykonaniu Teatru A z Gliwic 29 czerwca sobota godz. 21:30 w ogrodzie przy Kościele pw. Wszystkich Świętych, „przy murze miejskim” w Gliwicach.

Autor Ewa Kutylak
Autor/źródło: Teatr A

Święty Stanisław - Biskup, wybitny Król Bolesław Szczodry (zwany Śmiałym)... - na pewno znali się, cenili, protegowali... by zostać biskupem, ale i królem w XI - wiecznej Polsce musieli się wspierać "współ-lobbować" w imię silnej racji stanu... w imię "niezawisłości chrześcijaństwa" na ziemiach polskich... - to historyczne fakty... jak potoczyły się losy Obu - tragiczne dla każdej ze stron... mord biskupa, wygnanie króla... rozbicie dzielnicowe Polski... wydaje się - abecadło Polaka... a tyle tu dusznych tajemnic ("punktów widzenia" kronikarzy/hagiografów Św.Stanisława, sporów i dywagacji historyków - również współczesnych)... trzymamy się przekonania (za Tertulianem) - że "krew męczenników staje się posiewem chrześcijan"... owoc o tajemniczym, nieoczywistym smaku - dojrzewający w porządku urągającym politycznej racji stanu...

 Spektakl powstaje w ramach Międzynarodowego projektu Mysteries &Drolls

Celem projektu jest wymiana doświadczeń w działaniach artystycznych poświęconych badaniu relacji pomiędzy sacrum i profanum we współczesnej wypowiedzi teatralnej (sięganie do źródeł dramatu europejskiego, teatr wartości, dopytywanie o metafizykę we współczesnym teatrze).

Premiera spektaklu w wykonaniu Teatru A z Gliwic 29 czerwca sobota godz. 21:30 w ogrodzie przy Kościele pw. Wszystkich Świętych, „przy murze miejskim” w Gliwicach.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: teatr, spektakl, premiera, teatr a