Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-03-16 12:49
Luiza Paluchiewicz

Premiera książki Rysopis Kapłana

19 marca ukaże się, wydana nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium”, książka Rysopis Kapłana.

Wydana nakładem Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” książka Rysopis Kapłana. Wizerunek księdza w kulturze XXI wieku to dwanaście tekstów, które są odpowiedzią na ankietę przygotowaną przez redaktorów czasopisma „Akcent”. Pomysłodawcy zaprosili do współpracy księży zajmujących się literaturą, sztuką oraz pracą naukową. Wśród respondentów znaleźli się m.in.: o. Tomasz Dostatni OP, ks. Alfred Wierzbicki, ks. Jerzy Szymik, o. Wacław Oszajca SJ, ks. Andrzej Luter. Pytania postawione księżom – poetom, profesorom, publicystom, duszpasterzom – dotyczyły ważkich spraw i skłoniły do wielu ciekawych przemyśleń.   

W swoich tekstach autorzy ustosunkowują się do obrazu kapłana, jaki obecnie jest kreowany w filmach, książkach, tekstach prasowych i przekazach medialnych. Próbują ustalić, czy wypowiedzi i działalność papieża Franciszka mają wpływ na wizerunek stanu kapłańskiego i na ile prawdziwe jest stwierdzenie, że Franciszek nie jest w Polsce rozumiany. Starają się przypomnieć istotne i opiniotwórcze postulaty, które w ostatnim piętnastoleciu środowiska świeckie kierowały do osób duchownych, i przeanalizować, czy i jak owe postulaty są przyjmowane i realizowane przez duszpasterzy. Obok tych wątków naznaczonych nutą analitycznego i teologicznego myślenia pojawiają się refleksje na temat kultury masowej (kina, seriali telewizyjnych, literatury popularnej) i jej wpływu na postrzeganie księży. W rozważaniach przywoływane są konkretne filmowe obrazy jak Plebania, Ojciec Mateusz, Ranczo, a autorzy pytają się o to, co zadecydowało o popularności tych seriali. Zastanawiają się przy tej okazji, jakie są potoczne wyobrażenia na temat codziennego życia osób duchownych i w czym te wyobrażenia odbiegają od rzeczywistości. Badają, czego wierni najbardziej oczekują od kapłanów – wzmacniania w wierze, udzielania wsparcia moralnego, zaangażowania w kulturę i kwestie społeczno-polityczne, działalności charytatywnej czy dawania świadectwa? Mówią również, o tym z jakimi postawami świeckich osoby duchowne spotykają się podczas pełnienia posługi i które z nich obecnie przeważają. Dlatego nie dziwi fakt, że w kontekście tych rozważań pojawia się także pytanie o to, co powinno charakteryzować dobrego kapłana, jeśli chce on zyskać szacunek i poparcie społeczeństwa.

Ta wielowątkowość rozważań przedstawia wyjątkową wartość, gdyż są one zapisanymi głosami konkretnych osób, osobistymi – czasem wręcz intymnymi – refleksjami na tematy tak trudne, jak kwestia powołania, wierności własnym przekonaniom, stosunku do hierarchii Kościoła czy relacji z Bogiem.

We Wprowadzeniu abp Stanisław Budzik napisał: „Książka ta wydaje się w swym zamyśle czymś w rodzaju rozmowy o kapłaństwie prowadzonej przez samych księży, w nadziei, że dołączą do niej również czytelnicy”. Każdy, kto sięgnie po tę publikację, weźmie udział w ważnej debacie na temat obrazu kapłana w kulturze XXI wieku, podejmie dialog o tak istotnej dla historii Polski obecności kapłana i jego posługi na wielu płaszczyznach życia człowieka. Sam ostatecznie rozważy i zdecyduje, jak ma się do rzeczywistości hasło „Księża na Księżyc” wypisywane na murach i ścianach budynków.

Książkę można nabyć w Wydawnictwie Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: książka, kapłaństwo, premiera, opoka, rysopis kapłana, gaudium