Premier przedstawił szczegóły rozmów z Pfizerem

Prowadzimy trudną walkę z COVID-19, ale widzę, że tę walkę wygramy. Musimy tylko ograniczyć jak najszybciej straty dla gospodarki, a do tego będzie też służył cały proces szczepienia, by jak najszersze grupy naszych obywateli mogły być uodpornione – mówił premier po spotkaniu z przedstawicielami firmy Pfizer.

Mateusz Morawiecki potwierdził informacje, które uzyskał od przedstawicieli koncernu o dostępności i skuteczności szczepionki. Dzisiejsze rozmowy, których uczestnikiem była także Pani Dorota Hryniewiecka-Firlej, Prezes Zarządu Pfizer Polska, dotyczyła głównie kwestii logistycznych i operacyjnych związanych z dystrybucją szczepionki. 

Podczas konferencji Premier Morawiecki poinformował o specyficznych wymaganiach logistycznych, których należy przestrzegać w dystrybucji produktu Pfizera. Szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze -70 stopni Celsjusza (z tolerancją +/- 15 stopni) i musi bezpiecznie dotrzeć do miejsca, gdzie będzie przechowywana i dystrybuowana.

Koordynacją działań w tym zakresie zajmuje się specjalnie powołany w Ministerstwie Zdrowia zespół, który decyduje o kwestiach zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 dla Polski. Na poziomie europejskim od czerwca 2020 roku funkcjonuje także Rada Sterująca, w której Polska posiada swojego delegata. Ten zespół zajmuje się z kolei negocjacjami z producentem i sprawą zakupu szczepionek przeciw COVID-19 na podstawie porozumienia państw członkowskich UE.

Szczepionka, której dostawy już zakontraktowano w firmie Pfizer, dotrze do Polski jak tylko uzyska stosowne zatwierdzenia organów farmaceutycznych. Szacuje się, że w oparciu o szczepionkę firmy Pfizer może zostać zaszczepiony co trzeci Europejczyk. Negocjacje prowadzone są także z innymi producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości.

Komisja Europejska prowadziła prace dotyczące zakupu szczepionek przeciwko COVID-19 od czerwca 2020 roku. Negocjacje prowadzone są nadal także z innymi, poza Pfizer, producentami najbardziej obiecujących szczepionek w celu zapewnienia dostępu do ich wystarczającej ilości na rynku europejskim.

Polska zapewniła sobie prawo do korzystania z szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji i chce zakupić ok. 20 mln szczepionek przeciw COVID-19.

Premier poinformował o priorytetach w tym zakresie, a są nimi zarówno przygotowanie skomplikowanego procesu logistycznego, jak i zaopatrzenie w nią osób najbardziej zagrożonych, czyli seniorów, osób z przewlekłymi chorobami i personelu medycznego.

Szczepionka pozwoli ograniczyć straty dla gospodarki w poszczególnych branżach i posłuży uzyskaniu odporności przez jak najszerszą grupę obywateli w jak najkrótszym czasie. Szczepienia będą początkowo dedykowane najbardziej narażonym grupom i zostaną ukierunkowane na seniorów, personel medyczny i służby mundurowe.

Premier podkreślił, że mimo optymistycznych informacji dotyczących szczepionki musimy wciąż stosować zasadę DDMA, czyli dystans społeczny, dezynfekcja, maseczka i aplikacja #StopCovid.

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki uczestniczył w wideokonferencji z prezesem koncernu biofarmaceutycznego AstraZeneca Leifem Johanssonem. Tematem rozmowy była współpraca w walce z pandemią koronawirusa w Polsce, w tym wspólne działania na rzecz zapewnienia dostępu do szczepionki przeciw COVID-19. Omówiono także działania AstraZeneca związane z ogłoszoną w styczniu 2020 r. inwestycją koncernu w Polsce o wartości 1,5 mld zł. Oficjalnie zainicjowano również współpracę w ramach Warsaw Health Innovation Hub.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama