Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-28 13:29
mk / PAP

Premier: projekt noweli Prawa o ruchu drogowym to broń w walce o bezpieczeństwo i życie

Przyjęty w środę przez rząd projekt noweli Prawa o ruchu drogowym jest naszą bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków; jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Autor/źródło: PAP

„Właśnie zrobiliśmy kolejny krok w wojnie z przestępcami drogowymi” – napisał w premier we wpisie na Facebooku, informując, że w środę rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, który zakłada radykalne zaostrzenie kar, podniesienie mandatów i grzywien dla piratów drogowych.

Morawiecki podkreślił, że projekt ten jest „bronią w walce o bezpieczeństwo i życie Polaków”. „Jesteśmy tu bezkompromisowi: każdy kto wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu lub będzie rażąco przekraczał przepisy drogowe musi się liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami. Jesteśmy po stronie niewinnych ofiar i ich rodzin, a nie po stronie tych, którzy z głupoty lub dla zabawy łamią innym życie” – oświadczył premier.

Zaznaczył, że aby zmiany były skuteczniejsze wprowadzony zostanie mechanizm powiązania wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

„Statystki drogowe nie kłamią, wciąż na naszych drogach ginie zbyt dużo osób, a każdego dnia przybywa rannych. Wypadki drogowe to wiele tragedii rodzinnych, ale i koszty dla gospodarki. Straty dla budżetu państwa z powodu wypadków drogowych to ponad 56 miliardów złotych rocznie, a w 2018 roku aż 2,7 proc. polskiego PKB. To ogromne sumy, które możemy przeznaczyć na poprawę życia Polaków” – zaznaczył Morawiecki.

W środę rząd w trybie obiegowym przyjął projekt noweli Prawa o ruchu drogowym, który zakłada powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie dwóch lat od dnia zapłaty grzywny.

W przypadku wykroczeń drogowych maksymalna wysokość grzywny wzrośnie z 5 tys. do 30 tys. zł. Do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń do 6 tys. zł, zwiększy się także wysokość grzywny, którą nałożyć można w postępowaniu mandatowym.

Zaostrzone zostaną także kary w przypadku prowadzenia auta po pijanemu. Prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka będzie podlegało karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2,5 tys. zł. W przypadku prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny sprawca będzie podlegał karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1 tys. zł.

Projekt przewiduje także wprowadzenie renty, która będzie wypłacana osobom najbliższym ofiary wypadku drogowego przez sprawcę umyślnego przestępstwa ze skutkiem śmiertelnym, kierującego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-28 11:47:50
miniaturka

Tomasz Rożek: szczepienie się to działanie pro-life

Boli mnie, że niektóre organizacje pro-life zdają się nie zauważać, że ochrona życia to nie tylko bycie przeciwnikiem aborcji, ale także promowanie odpowiedzialności za życie i zdrowie tych, którzy już się urodzili. Na przykład przez szczepienie – pisze Tomasz Rożek.
2021-07-28 11:49:12
miniaturka

Kryzys powołań? Nie wszędzie! W wietnamskiej diecezji wyświęcono 34 kapłanów

W wietnamskiej diecezji Vinh zostało wyświęconych 34 nowych księży, poinformowała 27 lipca watykańska agencja Fides. Część neoprezbiterów zostanie wysłana jako misjonarze fidei donum do odległych miejsc i innych diecezji, w których odczuwany jest brak kapłanów.
2021-07-28 12:52:51
miniaturka

„Ten donos i wyrok na księdza to prawdziwy skandal”. Ukraińscy kapłani wspierają ks. Oko

Donos kapłana, który wspiera ideologię LGBT, wobec kapłana, który przedstawia chrześcijańską wizję człowieka, jest prawdziwym skandalem. (…) Pozwanie kapłana za prawdę nie jest niczym nowym w historii Kościoła – napisali ukraińscy kapłani w liście poparcia dla ks. Dariusza Oko.
2021-07-28 13:48:06
miniaturka

Dr Anna Saj: sposób, w jaki podejmujemy decyzje jest bardzo ważny

„Decyzja jest bardzo wąską bramą, przez którą musisz przejść, żeby wybrać to, co pochodzi z ducha, a nie jest konsekwencją twojej cielesnej, upadłej natury” – mówi dr Saj. Jak podejmować dobre decyzje? Jak stawać się podobnym do Jezusa? Świecka misjonarka przybliża receptę na zmianę postrzegania świata.
2021-07-28 14:08:47
miniaturka

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30 proc. pedofilów to duchowni – podkreśla szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną przez wiele mediów. Według badań przytoczonych w Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.
2021-07-28 14:23:26
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Bóg zna nasze problemy. Widzi, ile mamy na głowie. Dostrzega naszą wściekłość lub bezradność, samotność, poczucie niesprawiedliwości. Jak bardzo chcemy, by ktoś nas rozumiał, prawda? Jest ktoś taki. Bardzo blisko. Woła mnie po imieniu. Potrzebujemy ostatecznie Jego jednego – Boga.