Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-10 14:06
JR / PAP

Premier: Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad

Polski Ład to bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z mieszkańcami Łowicza. Jak dodał, marzenia Polaków są dla rządzących drogowskazem wytyczającym drogę rozwoju gospodarczego kraju.

Autor/źródło: PAP

Szef rządu w sobotnie przedpołudnie spotkał się z mieszkańcami Łowicza na dziedzińcu miejscowego muzeum w ramach trasy promującej przygotowany przez PiS program Polski Ład.

Na wstępie swojego wystąpienia Morawiecki zapewnił, że organizowane w całym kraju spotkania nie mają nic wspólnego z przedwyborczą kampanią. „Nie mamy żadnych planów wcześniejszych wyborów. Chcielibyśmy, jeżeli będziemy mogli rządzić normalnie, żeby wybory odbyły się w terminie ustawowym, czyli 2023 roku” – zaznaczył.

Przyznał, że zwykle takie spotkania odbywają się w okresie przedwyborczym i politycy płacą na nich najtańszą walutą III RP, czyli niedotrzymanymi obietnicami. Jednocześnie jednak podkreślił, że tak było do 2015 roku, a teraz mamy do czynienia z realną polityką – poprawą życia gospodarczego, naprawą instytucji publicznych, dotrzymywaniem obietnic oraz dążeniem do lepszej jakości życia Polaków.

„Polski Ład to nie tylko dekada rozwoju, to jest nasz bilet do życia na poziomie Zachodu, ale według polskich zasad” – powiedział premier.

Przekonywał, że myślenie Prawa i Sprawiedliwości o Polsce, to myślenie o Polsce, która zmienia się dla dobra wszystkich obywateli. „Czasami coś nie wychodzi, czasami coś idzie wolniej, ale jak obiecaliśmy naprawić finanse publiczne, to naprawiliśmy w dużym stopniu. Jak obiecaliśmy 500 plus, wdrożyliśmy 500 plus. Obiecaliśmy kilka razy więcej na drogi gminne i powiatowe, jest kilka razy więcej. Obiecaliśmy trzynaste emerytury, są trzynaste emerytury. Obiecaliśmy obniżkę podatku PIT, jest obniżony podatek PIT” – wskazał.

Szef rządu zapowiedział równocześnie, że od 1 stycznia 2022 roku będzie głębsza obniżka podatku PIT, wskazując na poniesienie do 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Morawiecki przyznał, że Polakom nigdy nie brakowało wiary w bycie realną siłą na „arenie dziejów”, lecz brakowało do tego instrumentów, sprawnych instytucji państwowych i funduszy. W związku z tym dużo miejsca poświęcił na dokonaną przez rządy PiS naprawę finansów publicznych. Tłumaczył, że za czasów rządów PO-PSL środki przestępców podatkowych przeciekały przez budżet, jak przez durszlak.

Przypomniał, że sześć lat temu budżet państwa wynosił 290 mld zł, a w obecnym trudnym roku covidowym ma się on zamknąć co najmniej 420 mld lub 430 mld zł. „Ok. 150 mld zł w 5-6 lat. To jest naprawa finansów Rzeczypospolitej i te środki przeznaczymy na godne życie mieszkańców” – zadeklarował.

Szef rządu wskazywał, że rząd PiS usprawnił ściągalność podatków i ukrócił przestępstwa vatowskie, czego nie zrobili jego poprzednicy. „Najpierw trzeba było naprawić finanse publiczne i w ministerstwie finansów poprzez specjalne narzędzia, poprzez ściganie przestępców podatkowych, ale także odpowiednie kontrole, naprawiliśmy finanse publiczne do tego stopnia, że dzisiaj stać nas na kontynuowanie polityki społecznej, a jednocześnie na wielkie inwestycje w ramach Polskiego Ładu” – mówił.

Wymienił m.in. budowę i modernizację linii kolejowych, sieci dróg, wodociągów, kanalizacji i gazociągów, przywrócenie połączeń PKS. Poinformował, że w woj. łódzkim przywrócono komunikację autobusową do 256 miejscowości, pozbawionych wcześniej możliwości dojazdu do lekarza, rodziny, znajomych. Jak mówił premier, „to jest Polski Ład w praktyce”.

Podkreślił, że celem Polskiego Ładu jest, by „życie w Polsce było na podobnym poziomie w każdym zakątku, żeby młodzi ludzie nie uciekali stąd”, a także powrót imigrantów do kraju, co już ma po części miejsce.

„W ostatnich dwóch latach dużo więcej do Polski ludzi wróciło z Wielkiej Brytanii, z Irlandii, z Niemiec, z Francji niż wyjechało z Polski. To pierwszy taki okres od chyba '56 roku. Mamy netto przypływ ludzi tutaj do Polski, naszych rodaków. To jest Polski Ład w praktyce” – wyjaśnił premier.

Morawiecki dodał, że Polski Ład to także przyciąganie do kraju inwestorów i setki tysięcy nowych miejsc pracy.

„I w wyborach nas rozliczycie. To nie tak, że przyjeżdżamy tylko przed wyborami. (…) Te wszystkie inwestycje mają jeden wspólny mianownik: Polska musi się rozwijać wszędzie, wszędzie muszą być tworzone miejsca pracy. Tak, jak to się działo do tej pory” – podkreślił.

Dlatego – jak mówił – jeszcze przed połową kadencji prezentowany jest kompleksowy program – dla młodych i starszych, pracujących i dzieci, służby zdrowia i edukacji, infrastruktury i tworzenia miejsc pracy.

„Wasze marzenia są naszym drogowskazem. I ten drogowskaz musi wytyczać drogę rozwoju gospodarczego naszej ojczyzny” – zadeklarował.

Po wystąpieniu premiera mieszkańcy mogli zrobić sobie wspólną fotografię z szefem rządu i odbyć krótkie rozmowy.

W sobotę Morawiecki odwiedzi w woj. łódzkim jeszcze Zgierz i będzie gościem honorowym XVI Zjazdu Klubów Gazety Polskiej w Sulejowie.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-10 11:51:19
miniaturka

Abp Gallagher: Aborcja nie jest prawem człowieka

Stolica Apostolska odrzuca twierdzenie zawarte w raporcie przyjętym przez Parlament Europejski, jakoby aborcja była „prawem człowieka” – stwierdził sekretarz ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher 7 lipca podczas wizyty w stolicy Portugalii, Lizbonie.
2021-07-10 12:15:29
miniaturka

Czy powinno się opóźnić szczepienie dzieci przeciw COVID-19? Podzielone głosy ekspertów

Korzyści z zaszczepiania dzieci są niejasne, a w pierwszej kolejności szczepionki powinny trafić do szczególnie wrażliwych osób w różnych częściach świata – twierdzi część autorów pracy opublikowanej na łamach „The BMJ”. Pozostali przeciwnie – uważają, że dzieci powinny być zaszczepione.
2021-07-10 13:57:30
miniaturka

Przed wjazdem do Polski należy wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji

Podróżny przed wjazdem do Polski powinien wypełnić elektroniczną kartę lokalizacji, a jeśli nie będzie to możliwe, wówczas karty w wersji papierowej będzie zbierał personel w samolotach – poinformował wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, odnosząc się do nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów dotyczącej m.in. ograniczeń w czasie epidemii.
2021-07-10 14:13:11
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Przekazywanie prawdy ewangelicznej we dwóch ma większą siłę, gdyż dwie osoby są o wiele lepszym gwarantem, że to, co mówią, nie jest subiektywnym wymysłem wyobraźni jednego człowieka. Owszem, dwie osoby też mogą umówić się na oszustwo, jednak dwóch świadków jest zawsze bardziej wiarygodnych.
2021-07-11 08:49:21
miniaturka

W Sudanie Płd. znów niespokojnie, tysiące zabitych, wielu uchodźców

Nie słabną napięcia w Sudanie Południowym. Wczoraj kraj ten świętował 10-lecie niepodległości, które naznaczone zostało przeciągającymi się konfliktami wewnętrznymi, w których straciło już życie 400 tys. osób. O nowych starciach donosi tymczasem ordynariusz diecezji Tombura-Yambio.
2021-07-11 09:01:31
miniaturka

Przez pół roku w wyniku oszustw m.in. „na wnuczka” seniorzy stracili ponad 63 mln zł

Przez sześć miesięcy 2021 r. nie było województwa, w którym nie doszłoby do oszustw metodami „na wnuczka” i „na policjanta”. Straty za pierwsze półrocze wyniosły ponad 63 mln złotych. Najwięcej pieniędzy oszuści wyłudzili od mieszkańców woj. łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego.