Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-01 09:31
mk / PAP

Premier: Polacy bili się o lepszy świat, wolną ojczyznę i Europę

Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną ojczyznę i Europą, o świat bez wojny – powiedział w Gdańsku premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „To właśnie Polacy ponieśli największą ofiarę” – dodał.

Autor/źródło: PAP

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego odbyły się w środę nad ranem na Westerplatte obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowane przez Wojsko Polskie. Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bo o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga.

Obok szefa rządu w uroczystości odbywającej się u stóp pomnika Obrońców Wybrzeża wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu – Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, wiceszefowa Komisji Europejskiej Věra Jourová, ministrowie, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej. Zgromadzonych uczestników powitał gospodarz ceremonii minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas swojego wystąpienia szef MON podkreślił, że akty terroru w czasie II wojny światowej dotyczyły nie tylko wojskowych, ale również ludności cywilnej.

„Ponad 800 wsi zostało spacyfikowanych przez okupanta niemieckiego. Kolejnym przykładem terroru jest rzeź Woli. Ale terror dotyczył w zasadzie każdego. Za ukrywanie Żydów w okupowanej Polsce groziła kara śmierci” – powiedział.

Podobna sytuacja – jak wskazał – dotyczyła mieszkańców miast. „Łapanki, wywożenie do obozów koncentracyjnych i na niewolnicze roboty w Niemczech. Również okupant rosyjski podejmował różnego rodzaju działania, które przybierały charakter terroru – wywózki na Syberię, katorżnicza praca. To wszystko było dniem powszednim dla Polaków, którzy się nie poddali i walczyli o wolną ojczyznę” – zaznaczył.

Według niego świat nie chce pamiętać o tych wydarzeniach. „Świat mówi, że sprawcami mordów byli naziści. Nie wiemy któż to byli naziści? Podobna sytuacja jest, jeśli chodzi o stronę rosyjską. Świat nie chce pamiętać o sprawcach zbrodni II wojny światowej, dlatego naszym obowiązkiem jest to, aby przypominać światu o faktach historycznych” – podkreślił Błaszczak.

Szczególnym momentem obchodów było zapalenie znicza pokoleń przez m.in. kombatantów, harcerzy, weteranów i żołnierzy. Podczas uroczystości odegrano „Marsz Bohaterów Westerplatte”.

Marszałek Sejmu, w obecności prezesa IPN Karola Nawrockiego i dyrektora Muzeum II Wojny Światowej Grzegorza Berendta, wręczyła notę identyfikacyjną rodzinie jednego z poległych westerplatczyków – starszego legionisty Ignacego Zatorskiego. Miejsce jego spoczynku odkryli archeolodzy prowadzący prace na terenie składnicy. Żołnierze odczytali „Apel pamięci”, a bohaterstwo obrońców ojczyzny zostało uczczone salutem armatnim.

Podczas swojego wystąpienia Elżbieta Witek powiedziała, że obrona Westerplatte stała się symbolem wielkiego męstwa, bohaterstwa, niezwykłego patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Dodała, że postawa obrońców Westerplatte jest dla nas wzorem do naśladowania.

Wskazała też, że do II wojny światowej doprowadziły „dwie antyludzkie ideologie”. „Tam gdzie górę biorą ideologie, gdzie nie ma wartości, nie można zbudować niczego trwałego” – mówiła.

Dodała, że niektórzy próbują na nowo pisać historię. „Oskarża się Polaków o współsprawstwo II wojny światowej. To są haniebne słowa, którym trzeba się stanowczo sprzeciwić” – podkreśliła.

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że „z roku na rok ubywa osób, które pamiętają tamte dni, tamten wrzesień. Z roku na rok coraz mniej jest świadków, naocznych świadków wojny, która rozpoczęła się wcześniej od paktu między Hitlerem a Stalinem 23 sierpnia 1939 r.”. Wojny, która, jak dodał, „była największą hekatombą XX wieku, jednym z najkrwawszych konfliktów w dziejach ludzkości”.

„Dziś, po 82 latach od rozpoczęcia tej strasznej wojny, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że następuje proces wypierania z pamięci i świadomości tego, kto był faktycznym sprawcą, kto był odpowiedzialny za tamte zbrodnie, za zniszczenia, za śmierć” – podkreślił premier. „Myli się katów z ofiarami, przypisując odmienne role tym, którzy w dramatycznych okolicznościach bronili człowieczeństwa, wolności, niepodległości z tymi, którzy bestialsko od pierwszych dni mordowali, niszczyli cały naród, niszczyli całe państwa” – zaznaczył.

„Ta wojna została wywołana przez niemieckich najeźdźców. Już od pierwszych dni wojny niemiecki Wermacht dokonywał bestialskich zbrodni na cywilnej ludności polskiej. Mordowano kobiety, dzieci i starców, palono całe wsie” – dodał premier.

Podkreślił, że „to naród niemiecki ponosi pełną i absolutną odpowiedzialność za to, co się wówczas działo”. Według niego była to „operacja zniszczenia narodu polskiego, która miała dokonać całkowitej eksterminacji – dokładnie wyliczono to na 85 proc. – narodu polskiego, obywateli polskich”. „Pozostałe 15 proc. miało zostać zamienionych na zgermanizowanych niewolników” – dodał.

„To była także operacja gospodarcza – gigantyczny rabunek, zabór mienia i depozytu na rachunkach bankowych Polaków, zaboru towaru, kradzieży fabryk. To był rabunek na masową skalę, rabunek i zniszczenie, które nigdy nie zostały zrekompensowane. Musimy o tym pamiętać, bo Niemcy wraz z Sowietami pozbawili nas wolności, niepodległości, szans normalnego rozwoju na wiele dziesiątków lat” – wskazał.

„Żołnierze i cywile walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej, mieli w sobie głęboką wiarę i wolę walki do ostatniej kropli krwi” – powiedział Morawiecki. „Polacy bili się o wolność, lepszy świat, wolną ojczyznę, Europą, o świat bez wojny. To właśnie Polacy ponieśli największą ofiarę” – podkreślił.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik. „Wspaniała, mężna i patriotyczna postawa naszych przodków i poprzedników stanowiła mocny fundament państwa polskiego. Znajdowała wyraz podczas zmagań i w czasach pokoju, w dzielności wojskowej i wytrwałym wysiłku. Teraz, kiedy świętujemy stulecie odrodzenia, obrony i odbudowy wolnej Rzeczypospolitej ze szczególną czcią i podziwem spoglądamy wstecz na zasługi i dokonania tamtej generacji” – napisał prezydent Andrzej Duda.

W trakcie uroczystości głos zabrał również płk. Pawła Pytko – dowódca ostatniej zmiany PKW Afganistan. „Pokój i bezpieczeństwo nie jest dane raz na zawsze” – podkreślił. „Dzięki zaangażowaniu Wojska Polskiego w misjach zagranicznych dziś każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może mieć nie tylko pewność, ale i świadomość tego, że jeśli znajdzie się w jakiejkolwiek sytuacji zagrożenia życia, gdziekolwiek na świecie, to jest w Polsce taka siła, która się o niego upomni” – dodał.

Po przemówieniach harcerze odczytali „Przesłanie Westerplatte”. Na zakończenie uroczystości uczestnicy odmówili wspólną modlitwę za poległych, którą poprowadzili kapelani wojskowi trzech wyznań. Nad Westerplatte przeleciały samoloty Iskra, które stworzyły biało-czerwone barwy. Delegacja oficerów WP złożyła wieniec od narodu przed pomnikiem Obrońców Wybrzeża, a kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego odśpiewała pieśń I Brygady Legionów Polskich. (PAP)

Autorka: Anna Wydorska

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-31 16:09:55
miniaturka

Separatyści porwali kolejnego księdza w Kamerunie

W Kamerunie uprowadzono kolejnego księdza. Ks. Julius Agbortoko, wikariusz generalny diecezji Mamfe, został porwany zaraz po powrocie z wizyty duszpasterskiej w sąsiedniej miejscowości.
2021-08-31 21:42:25
miniaturka

Nowy rok szkolny

Słowo Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022
2021-09-01 08:56:30
miniaturka

Prezydent: Wieluń jest symbolem okrucieństwa, symbolem złamania zasad

Wieluń jest symbolem terroru wojennego, Wieluń jest symbolem okrucieństwa, Wieluń jest symbolem złamania zasad, Wieluń jest symbolem tamtej wojny dla Polaków – mówił prezydent Andrzej Duda w Wieluniu podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
2021-09-01 09:42:54
miniaturka

Papież Franciszek: pielęgniarz uratował mi życie

W najnowszym wywiadzie papież Franciszek mówi o pielęgniarzu, który uratował mu życie, odnosząc się do problemu zdrowotnego, z powodu którego był operowany tego lata.
2021-09-01 10:29:12
miniaturka

PSP: prawie 2 tysiące interwencji związanych z warunkami pogodowymi

We wtorek strażacy odnotowali prawie 2 tysiące interwencji związanych z opadami deszczu oraz silnym wiatrem przekazał bryg. Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie śląskim.
2021-09-01 10:34:49
miniaturka

Ponad 350 przypadków zakażeń. To wzrost o ponad 50 proc. w stosunku do ub. tygodnia

W środę zostaną podane dane o ponad 350 przypadkach zakażeń koronawirusem. To wzrost o ponad 50 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia – poinformował w środę w RMF FM szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.