Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-20 10:02
AC / Beata Zajączkowska

Premier irackiego Kurdystanu u Franciszka

Papież Franciszek przyjął na audiencji premiera irackiego Kurdystanu. Rozmawiano o trudnej sytuacji w regionie oraz o dialogu międzyreligijnym, jako antidotum na szerzący się ekstremizm religijny.

Autor/źródło: Wikimedia Commons, licencja: Jak album

Kurdyjski polityk rozmawiał z Papieżem, zanim ten udał się na spotkanie z pielgrzymami przybyłymi na audiencję środową. Po audiencji Masrour Barzani wyraził radość ze spotkania z Franciszkiem. Na Twitterze napisał: „Omówiliśmy wiele problemów regionalnych i globalnych, w tym naszą wspólną wiarę w znaczenie dialogu między wyznawcami różnych religii, jako drodze do krzewienia tolerancji oraz ograniczenia niebezpieczeństwa ekstremizmu”.

Wczoraj premier irackiego Kurdystanu spotkał się z watykańskim Sekretarzem Stanu. Rozmawiano m.in. o tym, jak ważna jest tolerancja i zrozumienie zarówno między różnymi religiami, jak i w ich obrębie. „Tolerancja religijna jest jednym z wielkich atutów Kurdystanu i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby ją zachować” – podkreślił polityk.

Kurdystan jest autonomiczną jednostką administracyjną, będącą federalnym podmiotem Iraku. Większość spośród 5,5 mln jego mieszkańców wyznaje islam.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-20 08:11:27
miniaturka

Rozpoczął się Synod Morza Śródziemnego

We włoskim Bari rozpoczął się Synod Morza Śródziemnego poświęcony kwestii pokoju, migracji i przyszłości chrześcijaństwa w tym regionie. Biorą w nim udział katoliccy biskupi z 20 krajów Afryki, Azji i Europy. W niedzielę dołączy do nich Franciszek.
2020-02-20 08:48:45
miniaturka

Franciszek: najpiękniejszą „ziemią” do zdobycia jest pokój z bratem

- Chwila gniewu może zniszczyć wiele rzeczy; tracimy samoopanowanie i nie doceniamy tego, co jest naprawdę ważne, i możemy zniszczyć relację z bratem, czasem bez zaradzenia tej sytuacji – stwierdził Franciszek.
2020-02-20 09:27:40
miniaturka

Papież do Polaków: od Jezusa uczcie się cichości

Zwracając się do obecnych na audiencji środowej Polaków, Papież nawiązał do katechezy na temat tych, którzy są cisi i dzięki takiej postawie przezwyciężają gniew.
2020-02-20 10:30:45
miniaturka

Portugalia: chrześcijanie, żydzi, muzułmanie przeciwko eutanazji!

Prezydent Portugalii spotkał się przedstawicielami chrześcijan, żydów i muzułmanów w sprawie forsowanego przez lewicę projektu zalegalizowania eutanazji w tym kraju. Dziś parlamentarna debata na ten temat. W wielu kościołach Portugalii trwa modlitwa za życiem.
2020-02-20 11:05:42
miniaturka

Libia: trudny los maleńkiego Kościoła

Libia nie jest ziemią straconą dla Kościoła. Sytuacja chrześcijan jest bardzo trudna, ale nie tracimy nadziei. Tak o sytuacji w tym afrykańskim kraju, od lat targanym wojną domową mówi wikariusz apostolski stołecznego Trypolisu.
2020-02-20 11:36:09
miniaturka

Kard. Sandri: nie chcemy przywilejów, ale tych samych praw, co inni

Jestem przekonany, że ich wkładem w spotkanie będzie przede wszystkim bezpośrednie świadectwo o tym jak żyją, co przeżywają i jak sobie radzą z ogromnymi trudnościami, które napotykają każdego dnia.