Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-13 11:44
nc / Paweł Pasierbek SJ / RV

Premier Etiopii laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Abiy Ahmed Ali, który doprowadził do zawarcia pokoju z Erytreą oraz angażujący się w procesy pokojowe w innych krajach, został nowym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Etiopczycy są szczęśliwi i komentują wyróżnienie swojego premiera.

Laureat po prawej
Autor/źródło: GovernmentZA/flickr.com/CC BY-ND 2.0

Bp Musié Ghebreghiorghis podkreślił, że cały naród etiopski jest bardzo dumny i szczęśliwy, gdyż po półtora roku sprawowania rządów tak bardzo doceniono ich premiera. „Jak tylko został wybrany wlał w nasze serca wiele nadziei na lepszą przyszłość naszego kraju. A otrzymana nagroda jest przede wszystkim uznaniem jego zaangażowania na rzecz działań, które doprowadziły do pokoju między Etiopią, a Erytreą” - powiedział etiopski hierarcha.

Mówi językiem prosto do serca

"Abiy Ahmed Ali, gdy tylko został wybrany premierem, w jeden miesiąc zdołał doprowadzić do zawarcia pokoju między Etiopią, a Erytreą, które prowadziły bratobójczą wojnę. Granice były zamknięte, teraz są otwarte, handel między naszymi krajami był całkowicie zablokowany, teraz odbywa się normalnie – podkreślił etiopski duchowny. – Angażuje się także w proces pokojowy w Sudanie Południowym, Somalii, czy innych krajach ościennych. Widzimy w nim jak gdyby proroka, którego dał nam Pan. Mówi językiem bardzo ludzkim, prostym, pełnym miłości, pokoju, przebaczenia, dialogu. Mówi o potrzebie odrzucenia przemocy. Jego zdaniem odwoływanie się do używania broni jest porażką."

W wywiadzie udzielonym papieskiej rozgłośni radiowej, bp Musié Ghebreghiorghis zwrócił także uwagę na zaangażowanie Kościoła katolickiego w Etiopii, szczególnie na polu społecznym.

Kościół etiopski na pierwszej linii troski o człowieka

"Kościół katolicki bardzo angażuje się na polu społecznym wspierając integralny rozwój człowieka. Jesteśmy niewielką wspólnotą. Na 110 mln ludzi katolików jest zaledwie około 700 tys., czyli 0,7 procenta. Jednak nawet jeżeli jesteśmy wyraźną mniejszością, to około 25 procent dzieł społecznych, jakie mają miejsce w Etiopii, jest prowadzone przez nas – zaznaczył bp Musié Ghebreghiorghis. – Na przykład po szkołach rządowych najwięcej placówek edukacyjnych prowadzi Kościół katolicki. Jesteśmy jedyną wspólnotą religijną, która otwarła tak wiele szkół i daje wielu młodym możliwość edukacji. Szukamy jednak sposobów, jak przy naszych skromnych możliwościach podjąć wiele wyzwań, przed którymi stajemy. Zwracamy się z prośbą o pomoc do Kościoła powszechnego. Obecnie na przykład dzięki wsparciu Konferencji Episkopatu Włoch będziemy otwierać uniwersytet katolicki w Addis Abebie. Ponadto udzielamy się także na polu służby zdrowia. W mojej diecezji prowadzimy ponad 40 szkół, 9 poradni i 2 szpitale."

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy