Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-07 12:35
MG / KAI, tk / Warszawa

Prawosławni biskupi polscy: rozpowszechnia się sekularyzacja

Rozpowszechnia się sekularyzacja i liberalizacja życia cerkiewnego, dlatego prawosławny wierny musi być wrażliwy we wszystkich aspektach dotyczących swojej wiary - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP).

Autor/źródło: pixabay, olafpictures, licencja: CC0
W liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzą 7 stycznia, hierarchowie nawiązują podkreślają, że świętując 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę, prawosławni dziękowali Bogu za Jego dary dla Ojczyzny i Cerkwi.

Biskupi zaznaczają, że w bieżącym roku będą prosili Boga o pomoc w ukończeniu cerkwi – świątyni Świętej Zofii Mądrości Bożej w Warszawie, która, jak zaznaczają, „będzie pomnikiem naszego pokolenia dla wszystkich prawosławnych chrześcijan, którzy zginęli w Katyniu, Jaworznie, Oświęcimiu, Powstaniu Warszawskim oraz innych miejscach i obozach śmierci”.


Przypominają też, że w minionym roku w Zaleszanach poświęcono kamień węgielny pod budowę cerkwi – pomnik ku pamięci wszystkich, którzy zginęli za Święte Prawosławie na ziemi podlaskiej.


Biskupi wyrażają nadzieję, że współczesne młode pokolenie będzie podążało drogą wskazywaną przez Cerkiew. „Dziś żyjemy w złożonych czasach. Rozpowszechnia się sekularyzacja i liberalizacja życia cerkiewnego. Dlatego prawosławny wierny musi być wrażliwy we wszystkich aspektach dotyczących swojej wiary” – przestrzegają autorzy listu. „Szczęśliwy jest ten, kto nie daje się uwieść złu. Dzisiaj szatan usilnie pracuje. Będzie kusił ludzkość do końca świata, kiedy zostanie on, początek wszelkiego zła, na zawsze pokonany” – dodają prawosławni duchowni.


„Rok 2020, Nowy Czas „Łaski Pańskiej” niech będzie dla wszystkich radosny, zdrowy, a dla naszej Ojczyzny i całego świata wypełniony pokojem i błogosławieństwem – piszą w zakończeniu listu na Boże Narodzenie polscy biskupi prawosławni.


List podpisał Święty Sobór Biskupów PAKP, na czele z abp. Sawą, metropolitą warszawskim i całej Polski.


W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest “opóźniony” o 13 dni.


Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.

tk / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-07 11:22:21
miniaturka

Abp Jędraszewski: By całe nasze życie było nieustannym kroczeniem za Mędrcami ze Wschodu

– Gwiazda, której szukasz jest z nami. Wskazuje na obecność Emmanuela – Boga z nami, Króla świata, który narodził się w Betlejem, ale przebywa w tej chwili wśród nas, tu w Krakowie - mówił krakowski metropolita, idąc wraz z wiernymi w uroczystym pochodzie.
2020-01-07 11:57:35
miniaturka

ISKK: w 2018 r. nie zmieniła się liczba chodzących do kościoła

Instytut Statystyki Kościelnej podał aktualne dane dotyczące religijności Polaków
2020-01-07 12:04:31
miniaturka

Orszak Trzech Króli

W uroczystość Objawienia Pańskiego, orszak Trzech Króli pojawił się w najstarszym polskim kościele we Francji – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Concorde” w Paryżu. To największe Jasełka na świecie wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Orszak pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" przeszedł ulicami 872 miejscowości w Polsce i 21 poza granicami naszego kraju.
2020-01-07 12:18:42
miniaturka

Finał akcji Torba Charytatywna Caritas w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej podsumowuje akcję Torba Charytatywna Caritas.
2020-01-07 12:23:39
miniaturka

Bez naszej pomocy Syryjczycy nie mają szans

7 stycznia rano na antenie PR II Marianna Chlebowska, koordynatorka projektów zagranicznych Caritas Polska przedstawiła bieżące działania tej organizacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na pomoc dla Syryjczyków
2020-01-07 12:28:42
miniaturka

Kolędowanie z potrzebującymi – ruszyła coroczna akcja PoKolędzie JP2

Tradycyjnie w okresie świąteczno-noworocznym Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza zespoły muzyczne, chóry i schole do wspólnego kolędowania z potrzebującymi w ramach akcji PoKolędzie JP2.