Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-24 13:39
JR

Prawna rejestracja nienarodzonego dziecka? Ciekawa propozycja w Hiszpanii

Prawicowa partia VOX w Hiszpanii zarejestrowała propozycję zmian w ustawie o prawie cywilnym, aby można było zarejestrować nienarodzone dziecko „z pełnym skutkiem prawnym”. Pomysł ma wzmocnić ochronę życia od jego początków.

Autor/źródło: photogenica.pl, licencja: Jak album

Partia VOX zaproponowała, żeby istniała możliwość prawnej rejestracji nienarodzonego dziecka. Skoro konstytucja mówi o prawnej ochronie życia, powinna ona objąć to życie od początku, czyli od poczęcia.

Ma to przynieść wiele korzyści. Jakich? Jak pisze Małgorzata Wołczyk (DoRzeczy.pl):

„Jak można przeczytać w projekcie: «Choć poczęte dziecko nie jest osobą prawną, to powinno móc cieszyć się ochroną jako: Dobro prawnie chronione». Tym samym zostałby potwierdzony fakt jego istnienia czy ewentualnej śmierci w przypadku poronienia. Wczesne uznanie godności nienarodzonego ułatwiłoby ścieżkę znalezienia specjalistycznej pomocy lekarskiej w razie złych rokowań w czasie ciąży. Ponadto wspomina się o wielu innych korzyściach, m.in.: wczesne uznanie jego obywatelstwa, zameldowania, wliczanie w poczet członków dla otrzymania zasiłku czy pomocy związanej z jego urodzeniem. Można by nienarodzonego potomka wyznaczyć też jako właściciela lub współwłaściciela firmy rodzinnej”.

Propozycja nie podoba się lewicowym władzom i mediom, które kpią z pomysłu. Jak zauważa dziennikarka: „Radykalny feminizm i ideologia gender już dawno zmieniły język debaty w Hiszpanii, więc określenie «życie poczęte» stało się reliktem dawnych, anachronicznych czasów, gdy kobieta nie miała «praw człowieka», czyli nie mogła pozbyć się własnego dziecka w ramach bezpłatnych usług narodowego funduszu zdrowia”.

W Hiszpanii obowiązuje ustawa z 2010 r. zezwalająca na dokonanie aborcji na życzenie do 14 tygodnia ciąży. Dopuszcza także aborcję w ciągu pierwszych 22 tygodni ciąży, jeśli stwierdzono ciężkie zaburzenia w rozwoju dziecka bądź jeśli ciąża zagraża zdrowiu lub życiu matki. Obecny rząd przygotowuje kolejną ustawę, która ma zagwarantować „wolność” wszystkim kobietom bez wyjątku do przerwania ciąży.

Źródło: DoRzeczy.pl / vaticannews.va


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-24 12:32:50
miniaturka

Bestialska masakra w Nigrze! Dżihadyści zabili 137 osób

Od kilku miesięcy przybiera na sile ofensywa islamistów w Nigrze. Nigdy wcześniej jednak nie dopuścili się oni w tym kraju tak bestialskich masakr. W minioną niedzielę zaatakowali trzy wioski, w których z zimną krwią wymordowali mieszkańców. Śmierć poniosło 137 osób, w tym kobiety i dzieci. Jest też wielu rannych.
2021-03-24 12:45:41
miniaturka
play

Jak inwestowanie w dobre relacje pomaga w przygotowaniu do śmierci?

Co możemy zabrać z tego świata? Prawie nic. Ale jest jedna rzecz, która przenosimy za bramę śmierci. To są nasze relacje z innym ludźmi. Dbajmy o to, żeby były jak najlepsze – mówi o. Wojciech Surówka. Jak inwestowanie w dobre relacje pomaga w przygotowaniu do śmierci? Zapraszamy na kolejny odcinek rozważań „Memento mori”!
2021-03-24 13:09:26
miniaturka

Papież wzywa Polaków do troski o życie na każdym etapie!

„Módlcie się, aby na całym świecie, w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie odnawiała się wrażliwość na wartość życia ludzkiego na każdym etapie i w każdej kondycji” – tymi słowami zwrócił się Franciszek do Polaków podczas audiencji.
2021-03-24 14:20:21
miniaturka

Dzieci zmarłe przed narodzeniem mają prawo do godnego pochówku!

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. W wielu miastach Polski jest to czas, w którym z należytą godnością dokonuje się pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych – zmarłych w łonie mamy, poronionych lub martwo urodzonych.
2021-03-24 14:33:13
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Niech mi się stanie według twego słowa”. Maryja jest wzorem zawierzenia Bogu. Misja, którą otrzymała, była piękna i zaszczytna, ale po ludzku niezmiernie trudna. Nie mogła przypuszczać, na co się właściwie godzi. Tego się nigdy w detalach nie wie.
2021-03-24 14:34:06
miniaturka

Wszystko jest w waszych rękach. Róbcie, co możecie, żeby obronić prawdę

Kiedy w 2016 roku rozpoczynał się proces ws. serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, kpt. Zbigniew Radłowski, były żołnierz AK, miał niespełna 92 lata. – Dopóki mnie Niemcy nie przeproszą, nigdzie się nie wybieram – mówił po wyroku sądu pierwszej instancji.