Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-01-25 13:08
S. Zielińska / KAI

Praga: Czescy biskupi o przygotowaniach do synodu o młodzieży

Kwestia przygotowań do synodu o młodzieży a także kościelny wymiar stulecia niepodległości to główne tematy poruszone podczas odbywających się 23 i 24 stycznia w Pradze obrad plenarnych Czeskiej Konferencji Biskupiej.

Kard. Dominik Duka OP
Autor/źródło: commons.wikimedia.org/Draceane, CC BY-SA 3.0

Kard. Dominik Duka OP poinformował biskupów o przygotowaniach do kościelnych uroczystości setnej rocznicy utworzenia Czechosłowacji. Ich kulminacją będzie doroczna pielgrzymka do Starego Bolesławca związana z uroczystością patrona Czech – świętego Wacława. Ważną ich częścią będzie także planowane na kwiecień przewiezienie z Watykanu do Pragi ciała kardynała Josefa Berana – zmarłego w 1969 roku na przymusowej emigracji w Rzymie prymasa Czech i Sługi Bożego.

Biskupi postanowili, że ich delegatem na październikowy synod o młodzieży będzie ordynariusz diecezji pilzneńskiej, bp Tomáš Holub, a jego zastępcą bp Pavel Posád z Czeskich Budziejowic. Dokonali także wyboru nowych przewodniczących poszczególnych komisji i rad. Ks. Jan Balík poinformował o przebiegu przygotowań związanych ze staraniami Pragi o organizację Światowego Dnia Młodzieży w roku 2022. Natomiast bp Posád zwrócił uwagę na konieczność zgłaszania się młodych na przyszłoroczne ŚDM w Panamie.

Episkopat uchwalił także przeprowadzenie zbiórki na rzecz repatriacji migrantów do krajów Bliskiego Wschodu. Zbiórka będzie przeprowadzona 15 kwietnia we współpracy z czeską Caritas. Jej celem ma być pomoc potrzebującym bezpośrednio na miejscu. Kolejna 113 sesja plenarna episkopatu Czech odbędzie się w dniach 9-11 kwietnia w Nitrze, na Słowacji.

st (KAI) / Praga


Zdjęcie: Dominik Duka skautská pouť 2014 autor: Draceane, licencja: CC BY-SA 3.0


Podziel się tym materiałem z innymi: