Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-22 08:11
S. Zielińska / Hieronim Kaczmarek OP

Praga: ciało kard. Berana powróciło do Czech

W Pradze odbyła się uroczystość wprowadzenia do katedry ciała kard. Josefa Berana zmarłego w Rzymie w roku 1969. W latach 1949–1965 był internowany, a z związku z tym nie mógł pełnić funkcji arcybiskupa Pragi i prymasa Czech.

Autor/źródło: pixabay.com, CC0

W piątek 20 kwietnia, na pokładzie samolotu wojskowego, ciało kard. Berana zostało sprowadzone z Rzymu, gdzie przez prawie 50 lat spoczywało w watykańskiej Bazylice św. Piotra. W czasie lądowania samolotu na praskim lotnisku rozbrzmiały dzwony kościelne w całej Republice Czeskiej. 

Sobotnia uroczystość rozpoczęła się w kościele norbertanów na Strahovie, gdzie kard. Beran wygłosił jedno ze swoich ostatnich kazań. Wtedy, w przeddzień swojego internowania mówił tam o swej gotowości na cierpienie i wzywał wiernych do życia według Ewangelii. 

Z kościoła norbertanów w uroczystej procesji przeniesiono ciało kardynała do praskiej katedry. W niej kard. Beran odprawiał swoją ostatnią Mszę publiczną w Pradze w Uroczystość Bożego Ciała, 19 czerwca 1949 r. Była wyjątkowa, gdyż większość zebranych stanowili komunistyczni prowokatorzy, którzy przeszkadzali w czasie liturgii, zwłaszcza w przeczytaniu ważnego listu pasterskiego. 

21 kwietnia br. stało się też coś wyjątkowego, bo gdy kard. Dominik Duka OP mówił o potrzebie zasad moralnych w demokracji i skrytykował komunistów, ciągle walczących o większe wpływy w czeskim państwie, w katedrze zerwały się oklaski, które na kilka chwil uniemożliwiły głoszenia kazania. Sobotnia uroczystość, choć związana z pochówkiem, była radosna, dostojna i pogodna. Była wyrażaniem radości z powrotu do domu kogoś bliskiego, na kogo długo się czekało.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-04-21 17:22:54
miniaturka

Archidiecezja gnieźnieńska: nowenna przed odpustem ku czci św. Wojciecha

W kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej trwa nowenna przed główną uroczystością odpustową ku czci św. Wojciecha, która odbędzie się w niedzielę 29 kwietnia.
2018-04-22 07:12:20
miniaturka

List Papieża do dzieci z podziękowaniem za rysunki z bratem Murą

Papież napisał list do dzieci z Pollenzy we Włoszech, które przysłały mu rysunki o jego przyjaźni z argentyńskim jezuitą br. Salvadorem Murą. W latach 70-tych był on kierowcą przyszłego Papieża.
2018-04-22 07:45:09
miniaturka
play

„Kościół na wzór Chrystusa" - V Synod Diecezji Tarnowskiej

Dzisiejszy dzień wpisuje się złotymi zgłoskami w dzieje diecezji tarnowskiej. Jest to bowiem dzień uroczystego otwarcia V w jej dziejach Synodu - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Eucharystii inaugurującej V Synod Diecezji Tarnowskiej.
2018-04-22 08:35:08
miniaturka

Papież na 600-lecie prymasostwa w Gnieźnie

W liście do swego wysłannika do Gniezna, Papież przypomina postać św. Wojciecha. Za św. Piotrem zachęca Polaków, by radowali się pomimo trudności, pamiętając o czekającym ich zbawieniu.
2018-04-22 12:09:13
miniaturka

Papież wyświęcił 16 kapłanów, 5 z rzymskiego seminarium

Neoprezbiterzy pochodzą z siedmiu krajów. Najliczniejszą grupę stanowią członkowie neokatechumenatu. Franciszek zachęcił kapłanów, by na spowiedzi byli miłosierni, a w swej posłudze chcieli się podobać jedynie Bogu.
2018-04-22 12:29:43
miniaturka

Poznań: dziś czytanie Księgi Liczb podczas Verba Sacra

Aktor Marcin Kwaśny, odtwórca roli rtm. Witolda Pileckiego, zaprezentuje dziś w poznańskiej katedrze fragmenty Księgi Liczb. Będzie to kolejna prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia.