Strona główna
opoka.org.pl
2020-02-21 15:20
MG / KAI, msz / Poznań

Poznań: wystawa prac niepełnosprawnego artysty podczas misyjnego spotkania

Młodzi poznaniacy, bracia Franciszek i Ignacy Szkudelscy i Wojciech Noskowiak opowiedzą dzisiaj, 21 lutego o swoim doświadczeniu misyjnym w Rwandzie podczas spotkania na temat misji w tym afrykańskim kraju.

Autor/źródło: Pixabay, Free-Photos, licencja: CC0

Spotkanie będzie połączone z wystawą 20 prac niepełnosprawnego rwandyjskiego artysty Dorisa Igiraneza, który ze względu na chorobę maluje ustami.


W spotkaniu w Restauracji „Galeria Tumska” weźmie także udział misjonarz o. Jan Kanty Stasiński OCD, który na początku lat 70. XX wieku był jednym z założycieli misji.


„Spotkanie będzie poświęcone wolontariatowi misyjnemu, w którym podczas ubiegłorocznych wakacji uczestniczyli młodzi poznaniacy. Bracia spędzili miesiąc w rwandyjskiej wiosce Gahunga, w której poznali niepełnosprawnego Dorisa, 19-latka malującego ustami” – mówi KAI Barbara Pawelec, menedżer Restauracji „Galeria Tumska”.


Podkreśla, że Doris jest sierotą, mieszka tylko ze starszą ciotką. Warunki życia są bardzo trudne. „Ciocia Dorisa nie jest w stanie zapracować na dwie osoby, nie zawsze starcza im jedzenia. Ponadto, z uwagi na warunki materialne, chłopak nie może korzystać z jakiejkolwiek wyspecjalizowanej pomocy medycznej, nie ma też możliwości edukacji” – opowiada.


Doris choruje na dystrofię mięśniową, nie porusza rękami ani nogami, ale tworzy prace, trzymając długopis lub kredki w ustach. Pawelec zaznacza, że Rwandyjczyk w ten sposób dokumentuje wydarzenia z wioski. „Jest to rodzaj sztuki ludowej, a same prace mają duży ładunek emocjonalny i są bardzo poruszające. Każda z nich to całe godziny wymagającej i precyzyjnej pracy” – podkreśla.


Podczas spotkania młodzi misjonarze podzielą się swoimi przeżyciami z afrykańskiej wioski, a także opowiedzą o codziennym życiu, historii i kulturze mieszkańców Rwandy. Poznaniacy pomagali w budowie budynku dla Dorisa. Wydarzenie, podczas którego młodzi przedstawią prezentację, wzbogaci pokaz archiwalnych zdjęć misji karmelitańskiej w środkowej Afryce.


Poznaniacy pragną pomóc Rwandyjczykowi w zakupie przyborów do rysunku, zapewnić mu opiekę medyczną i edukację.


Zbiórkę można też wspomóc za pomocą strony internetowej: https://pomagam.pl/pomozmydorisowi


Spotkanie odbędzie się 21 lutego o g. 18.00 w Restauracji „Galeria Tumska”. Wstęp wolny.

msz / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-02-21 12:23:42
miniaturka

Kielce: studenci ze wspólnoty pomagają ciężko choremu Wojtusiowi

Dochód ze studenckiego balu charytatywnego „Włącz serce 2020” organizowanego w najbliższą sobotę 22 lutego w klubie „Wspak” przez studencką wspólnotę będzie przeznaczony na leczenie półtorarocznego Wojtusia Borkowskiego z Kielc, cierpiącego na rzadką chorobę – zespół Goldenhara.
2020-02-21 13:43:29
miniaturka

Praga: polscy księża mistrzami Europy w halowej piłce nożnej

Reprezentacja polskich księży zdobyła tytuł mistrzów Europy w halowej piłce nożnej, rozgrywanych w Říčanach w pobliżu stolicy Czech - Pragi.
2020-02-21 14:25:34
miniaturka

Kościół w Salwadorze może mieć wkrótce nowego błogosławionego

Watykan ma wkrótce ogłosić beatyfikację jezuity ks. Rutilio Grande, który zginął jako męczennik w 1977 i którego życie i zaangażowanie było natchnieniem dla św. arcybiskupa Oskara A. Romero.
2020-02-21 15:43:07
miniaturka

Posiedzenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, Kongres Młodzieży Polonijnej w Krakowie, Jasnogórska Noc Czuwania, II Polonijny Kongres Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin oraz 100. rocznica inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej – to tylko niektóre z tematów obrad Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą. Miały one miejsce 21 lutego br. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w w Warszawie.
2020-02-21 16:25:06
miniaturka

Karmelitanki bose z Krakowa Łobzowa ratują klasztor. Pomóżmy im!

Na co dzień karmelitanki bose z Krakowa modlą się za nas w ciszy, otoczone murem klasztoru. Ale klasztor to też ich dom. Dom, który wypełniony jest modlitwą, ale i pracą. Blisko Boga i spraw codziennych, które sprawiają czasem niemały kłopot. Jak przejechać dużym transportowym samochodem przez bramę zaprojektowaną dla furmanki?
2020-02-21 16:30:28
miniaturka

Promocja aborcji i zwalczanie ruchów pro-life – program ONZ na kolejne lata

Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła prace nad dokumentem końcowym tegorocznej 64. sesji Komisji ds. Statusu Kobiet.