Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-11 16:03
S. Zielińska / KAI

Poznań: potrzeba 70 tys. zł na studnię Jordan w Somalii

Caritas Archidiecezji Poznańskiej przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną buduje w Somalii studnię o głębokości 70 m. Studnia powstająca w roku jubileuszu 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu zostanie nazwana Jordan.

Autor/źródło: Pixabay, Numbercfoto, licencja: CC0

Somalia to kraj, który od kilku lat jest na pierwszym miejscu w rankingu państw o najtrudniejszych warunkach do życia. 4,5 mln ludzi nie ma dostępu do wody, a do najbliższego źródła trzeba pokonać średnio 7 km.

„Żyjąc w Polsce możemy nie zdawać sobie sprawy, że w innym miejscu ludzie muszą codziennie chodzić po wodę kilka kilometrów, która wystarcza tylko na podstawowe potrzeby” – zaznacza Paweł Pomin koordynujący akcję z Caritas Poznań.

Poznańska Caritas i PAH zamierzają wybudować studnię o głębokości 70 m. Na ten cel potrzebna jest kwota 70 tys. zł. „Wynika z tego, że na wykopanie 1 cm potrzebujemy 10 zł” – podkreśla Pomin.

„Nasza główna działalność skupia się na terenie Archidiecezji Poznańskiej, ale pamiętamy też o ludziach potrzebujących pomocy poza granicami naszego kraju. Sytuacja w Somalii jest trudna, szczególnie jeżeli chodzi o dostęp do czystej wody. Studnia, którą wykopiemy, skróci drogę i ułatwi dostęp dla tysiąca osób – powiedział KAI ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Akcję można wesprzeć za pośrednictwem strony www.wykopstudnie.pl, aplikację mobilną Drogowskaz oraz przelewem na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej Bank Zachodni WBK SA: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297 tytułem „Studnia – cel charytatywny”.

W Somalii sytuacja zarówno polityczna, jak i życiowa jest bardzo trudna. Głównym problemem są nawiedzające ten kraj poważne susze, które doprowadziły do dramatycznego ograniczenia zasobów wody i głodu. Ponad 6 mln ludzi potrzebuje pomocy żywnościowej, a co trzecie dziecko, któremu grozi śmierć z powodu głodu żyje właśnie w Somalii. Trudności związane z dostępem do czystej wody zwiększają ryzyko chorób, zmuszają do migracji i znacznie utrudniają życie.

Studnia, która powstaje w roku obchodów jubileuszu 1050-lecia najstarszego biskupstwa w Polsce. Zostanie nazwana „Jordan” od imienia biskupa, który założył je w Poznaniu w 968 roku. Będzie trwałym symbolem biskupstwa i przyczyni się do poprawy sytuacji w Somalii.

msz / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-11 14:27:49
miniaturka

"ŚWIĘTY NIEZŁOMNY" Inspirująca historia życia hiszpańskiego księdza

Obsypany nagrodami poruszający film o heroicznym hiszpańskim księdzu Pedro Povedzie. "ŚWIĘTY NIEZŁOMNY" już w serwisach VOD.
2018-07-11 15:00:08
miniaturka

Karp płynie do Panamy!

Publikujemy rozmowę z bratem Jakubem Bielem z Opactwa Benedyktynów w Tyńcu o duszpasterstwie młodzieży "Karp" i jego ciekawej inicjatywie, związanej z planowanym wyjazdem wspólnoty na Światowe Dni Młodzieży do Panamy.
2018-07-11 15:20:19
miniaturka

Bp A. Miziński: To wyjątkowy fenomen Kościoła w Polsce na tle Europy

Pielgrzymowanie jest szczególnym wymiarem życia Kościoła. Całe nasze życie jest pielgrzymką. – powiedział bp Artur G. Miziński podczas konferencji nt. pielgrzymowania, która odbyła się 11 lipca w Sekretariacie KEP.
2018-07-11 17:50:09
miniaturka

Bez chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie ma szans na pokój

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są dla tego regionu gwarantem różnorodności. Wskazuje na to Souraya Bechealany, jedyna kobieta, która w czasie spotkania w Bari zasiadła przy okrągłym stole do rozmowy z Papieżem i patriarchami.
2018-07-11 18:15:45
miniaturka

Ameryka musi dać misjonarzy ad gentes

W Boliwii trwa V Amerykański Kongres Misyjny. Jest to najważniejsze wydarzenie kościelne, które co pięć lat gromadzi przedstawicieli całego kontynentu od Alaski po Ziemię Ognistą.
2018-07-12 07:13:09
miniaturka
play

#ChallengeWakacyjny - Wyzwanie #12

Zapraszamy do wysłuchania wakacyjnych rozważań o spotkaniach Jezusa. Dziś spotkanie z setnikiem (Mt 8, 5-17)