Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-03 17:55
nc / ms/ KAI

Poznań: nieznane śluby dr Wandy Błeńskiej

Odnaleziono akt ślubów słynnej wieloletniej misjonarki - dr Wandy Błeńskiej. Świadczy on o głębokiej duchowości polskiej lekarki. O tym istotnym znalezisku poinformował niedawno abp Stanisław Gądecki.

Wanda Błeńska uczestniczyła codziennie we Mszy św.; Buluba 1962 r.
Autor/źródło: fot. Archiwum Wandy Błeńskiej/ wandablenska.pl

„Ja, Wanda, obieram sobie Ciebie, Jezu, za wyłącznego Pana i ślubuję Ci Miłość, Wierność i Posłuszeństwo aż do śmierci. Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący w Trójcy Jedyny, Królowo Polski i Wszyscy Święci! W dniu Najświętszego Serca Pana Jezusa A.D. 1958. W. Błeńska” – czytamy w akcie ślubowania.

Śluby zostały złożone kilka lat po przybyciu do Afryki. Lekarka od 1951 r. przebywała w Ugandzie, gdzie leczyła trędowatych. „Najtrudniejsze były początki, pierwszych piętnaście lat” – wyznała po powrocie do Polski.

Pod opieką dr Błeńskiej pozostawało ponad 20 tys. trędowatych, w całym dystrykcie Buluby była początkowo jedynym lekarzem. Jak wspominała, spała po pięć godzin dziennie, pracowała przez cały dzień, który rozpoczynała od uczestnictwa w Eucharystii.

Centrum szkoleniowe szpitala w Bulubie nosi dziś nazwę „Wanda Blenska Training Centre”, podobnie jak kilka innych placówek, choćby przychodnia zdrowia w Befasie na Madagaskarze.

W 2019 r. uruchomiono stronę internetową poświęconą lekarce www.wandablenska.pl w 10 językach świata.

Jeśli Stolica Apostolska wyrazi na to zgodę, wkrótce powinien rozpocząć się proces beatyfikacyjny lekarki, która zmarła w 2014 r. w wieku 103 lat.

ms / Poznań/ KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-03 12:05:40
miniaturka

Amerykańska Izba Reprezentantów uznała ludobójstwo Ormian

We wtorek Kongres USA specjalną uchwałą uznał masowe mordy popełnione w Imperium Osmańskim na Ormianach za ludobójstwo. „To ważny krok dla przywrócenia historycznej sprawiedliwości..." – napisali przywódcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.
2019-11-03 12:49:24
miniaturka

Papież w katakumbach: bezpieczni w rękach Boga

W Dzień Zaduszny Ojciec Święty celebrował Ofiarę Mszy Świętej w katakumbach św. Pryscylli. W tym starożytnym chrześcijańskim cmentarzu Franciszek wygłosił również homilię, odnosząc się do doświadczenia męczenników jako prawdziwych chrześcijan.
2019-11-03 17:17:20
miniaturka

Warszawa: jutro obchody 225. rocznicy Rzezi Pragi

W poniedziałek 4 listopada minie 225. rocznica Rzezi Pragi, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powstania kościuszkowskiego. Wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa w 1794 r. wymordowały ok. 20 tys. bezbronnej ludności cywilnej.
2019-11-03 17:47:58
miniaturka

Papież: Bóg potępia grzech, ale stara się ocalić grzesznika

Podczas dzisiejszej modlitwy "Anioł Pański" Ojciec Święty rozważał ewangeliczną scenę nawrócenia Zacheusza. Wskazywał na uprzedzającą dobroć Boga względem grzeszników, który w Jezusie przyszedł, aby "szukać i zbawić to, co zginęło".
2019-11-03 18:45:38
miniaturka

Zmarł ks. E. Formicki CM – twórca duszpasterstwa akademickiego w Warszawie

W weku 85 last zmarł 1 listopada w domu Zgromadzenia Księży Misjonarzy (CM) w Krakowie na Kleparzu ks. Edward Formicki CM. Jedną z największych jego zasług było utworzenie w 1965 r. duszpasterstwa akademickiego przy parafii Świętego Krzyża w Warszawie.
2019-11-04 08:22:52
miniaturka

W Tajlandii brak miejsc na Mszę świętą z Franciszkiem

Więcej chętnych niż przewidzieli organizatorzy zgłosiło się do udziału we Mszy św. z papieżem, który w najbliższym czasie odwiedzi Półwysep Indochiński.