Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-07 18:25
S. Zielińska / KAI

Poznań: kościoły stacyjne w roku jubileuszu pierwszego biskupstwa na ziemiach polskich

W Środę Popielcową 14 lutego abp Stanisław Gądecki już po raz drugi zainauguruje w katedrze poznańskiej wydarzenie „Kościoły Stacyjne Miasta Poznania”.

Autor/źródło: Pixabay, macieknowaczyk, licencja: CC0

„W tym roku dla podkreślenia jubileuszu oraz wielkiego dziedzictwa Kościoła od stacji do stacji peregrynować będzie krzyż, który został wykonany przez Bogdana Puchalskiego z czarnego dębu pochodzącego z X wieku, wydobytego na terenie Ostrowa Tumskiego w Poznaniu” – powiedział podczas konferencji prasowej ks. Krystian Sammler, referent Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Dodał, że znajduje się na nim wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego, wzorowany na odnalezionej na wielkopolskiej ziemi pasyjki z początków XII wieku, która przechowywana jest w zbiorach Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu.

W rozmowie z KAI ks. Sammler zauważył, że idea pielgrzymowania do kościołów stacyjnych nawiązuje do pięknej tradycji Kościoła, podkreśla jedność z papieżem i pasterzami. „Najważniejsza jest jednak modlitwa w ważnych dla Kościoła intencjach, które nie przemijają, bo przecież sprawa życia nienarodzonych, powołań kapłańskich, małżeństwa, życia rodzinnego zawsze jest aktualna” – zauważył referent Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

Wskazał, że w odpowiedzi na apel papieża Franciszka dzień 23 lutego będzie w całej archidiecezji i w kościele stacyjnym, którym tego dnia będzie kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana przy ul. Kościelnej 3, będzie okazją do modlitwy o pokój i podjęcia postu w tej intencji. „Zachęcamy, aby tego dnia w całej archidiecezji, a zwłaszcza w kościele stacyjnym w szczególny sposób wybrzmiała modlitwa stanowiąca odpowiedź na orędzie papieża Franciszka” – dodał ks. Sammler.

Wierni archidiecezji poznańskiej będą mogli pielgrzymować do 34 świątyń parafialnych, zakonnych i rektoralnych stolicy Wielkopolski. Wydarzeniu, które rozpocznie się 14 lutego o godz. 18 w poznańskiej katedrze, będzie towarzyszyć hasło nawiązujące do programu duszpasterskiego: „Nawracajmy się, jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Wśród kościołów stacyjnych będą świątynie położone w centrum miasta, jak fara czy kościół pw. Bożego Ciała, sanktuaria − św. Józefa czy Matki Bożej Różańcowej, ale też niedawno wybudowane świątynie, mniej znane i powszechnie rozpoznawalne, m.in. kościół św. o. Pio na Strzeszynie. Wśród kościołów stacyjnych są też świątynie związane ze świętymi, błogosławionymi czy sługami Bożymi, jak np. kościół pw. św. Jana Kantego, związany z posługą wieloletniego proboszcza tej świątyni, a dziś sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego.

Każdego dnia w wyznaczonym kościele będzie obowiązywać ten sam program, obejmujący modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego, adorację Najświętszego Sakramentu oraz okazję do spowiedzi godzinę przed wieczorną Mszą św. Po uroczystej Eucharystii odbędzie się nabożeństwo Drogi krzyżowej.

Codziennej modlitwie będzie towarzyszyć wybrana intencja.

Wydarzenie będzie trwało w Poznaniu we wszystkie dni tygodnia, oprócz niedziel. Ostatnim kościołem stacyjnym będzie ponownie poznańska katedra.

„Mamy informacje od księży proboszczów, że bardzo wielu parafian włączyło się w ubiegłym roku w to wydarzenie, a ponad sto osób codziennie pielgrzymowało z zewnątrz do kościołów stacyjnych”– podkreśla referent Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Dodaje, że to nie jest coś kontra tradycyjnym nabożeństwom pasyjnym Gorzkim żalom czy Drodze krzyżowej, ale jest to kolejna propozycja pasyjna.

Szczegółowy spis kościołów stacyjnych oraz intencje towarzyszące modlitwie stacyjnej zostały opublikowane na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej (www.archpoznan.pl).

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie. To tam wierni w Wielkim Poście gromadzili się wokół biskupa Rzymu, by modlić się i we wspólnocie przeżywać okres pokuty i nawrócenia. Zwyczaj nawiedzania kościołów stacyjnych w tym czasie jest w Wiecznym Mieście bardzo żywy i dziś. Była ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka opisała go w wydanej przed pięcioma laty książce „Rzymskie pasje”.

W Polsce inicjatywa ta znana jest m.in. w obu diecezjach warszawskich i w archidiecezji łódzkiej.

msz / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Stanisław Gądecki, Poznań, Wielki Post, kościoły stacyjne