Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-04-01 13:49
AC / msz / KAI

Poznań: jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

Tradycyjnie na placu pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. W tym roku to największe widowisko pasyjne w Europie, łączące tradycyjny przekaz z nowoczesnymi środkami technicznymi i artystycznymi, zostanie wystawione po raz dwudziesty.

Autor/źródło: Pixabay, knollzw, licencja: CC0

Wydarzenie, które do tej pory obejrzało ponad milion osób z Polski i zagranicy, odbędzie się w sobotę wieczorem 13 kwietnia.

– Pomysł na misterium zrodził się w Duszpasterstwie Akademickim Don Bosco u salezjanów na poznańskich Winogradach, przy Cytadeli. Przyjaciele i znajomi, z którymi podzieliłem się ideą przygotowania misterium, podjęli wyzwanie i po raz pierwszy wystawiliśmy je w 1998 r. w amfiteatrze na Cytadeli – wspomina Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca widowiska.

Zaznacza, że pierwsze misteria różniły się bardzo od tego, co można obejrzeć dzisiaj.

– Początki były zdecydowanie skromniejsze pod względem wizualnym, wzięło w nim udział niespełna 70 aktorów amatorów, a samo widowisko było dużo krótsze niż obecnie – dodaje Piotrowski.

Podkreśla, że zainteresowanie było jednak tak duże, że zdecydowano się przenieść je na wzgórze przy Dzwonie Pokoju na Cytadeli, które dzięki wykorzystaniu środków technicznych i artystycznych zamienia się w biblijną Jerozolimę. Całemu widowisku towarzyszy gra świateł i dźwięku.

W ten sposób wykorzystano większą przestrzeń dla widzów i wzbogacono scenografię o nowe elementy. W kolejnych latach widowisko rozwijało się - w 2000 r. powstały Świątynia i Brama Jerozolimska. Po śmierci św. Jana Pawła II organizatorzy postanowili też włączyć w finałową scenę misterium scenę papieską z udziałem tancerzy.

W misterium przez te wszystkie lata wystąpiło ponad 5 tys. aktorów amatorów. – Zespół w dużym stopniu tworzy grupa przyjaciół. Są to osoby aktywne zawodowo, posiadające własne rodziny, ale pragnące działać wspólnie. Niektórzy występują co roku od 20 lat – zaznacza reżyser widowiska.

Przy organizacji misterium pracuje co roku ok. 650 osób. Oprócz reżysera i scenografów są to operatorzy dźwięku i światła, nagłośnieniowcy oraz budowniczowie rusztowań i harcerze.

Budowa monumentalnej scenografii składającej się z Pałacu Piłata, Świątyni Jerozolimskiej oraz Bramy Jerozolimy, a także podestu pod drogę krzyżową i Golgoty zajmuje tydzień. To kilka ton rusztowań.

Harcerze oświetlają pochodniami Drogę krzyżową, a podczas Ostatniej Wieczerzy rozdają 1000 specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba. Scenie finałowej towarzyszy też wizerunek Jezusa Miłosiernego, wznoszony do góry za pomocą dźwigu. Wiązka światła rzucana przez otwór w obrazie na wysokości serca symbolizuje wydobywające się z niego promienie.

Ważne miejsce w misterium zajmuje 350 chórzystów Poznańskiego Chóru „Polihymnia” i połączonych chórów poznańskich oraz orkiestra symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu pod dyrekcją Wiesława Bednarka.

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli od samego początku związane jest nierozerwalnie z muzyką. – Pomysł o realizacji widowiska zrodził się poprzez utwory pasyjne wykonywane przez Poznański Chór „Polihymnia” pod dyrekcją Janusza Dzięcioła, w którym śpiewałem 12 lat – zaznacza producent misterium.

Osiemdziesięciominutowemu misterium będzie w tym roku towarzyszyć specjalna dedykacja. – W tym roku chcemy w szczególny sposób zaakcentować potrzebę podejmowania pokuty, o której pamiętamy zwłaszcza w Wielkim Poście, a także przypomnieć o nabożeństwie pięciu pierwszych sobót miesiąca – mówi Artur Piotrowski.

Organizatorzy zaznaczają, że widowisko stanowi bardzo dobre przygotowanie do Świąt Zmartwychwstania, ale może również stanowić ważny element edukacji kulturowej, literackiej i muzycznej. Prawie sto procent kwestii aktorskich to teksty zaczerpnięte z Pisma Świętego.

– To dla mnie wyzwanie i zaszczyt, że od dwudziestu lat mogę tworzyć widowisko, które jest ważne dla wielu osób. Przeżycie na żywo męki Chrystusa przedstawione w takiej formie jak na Cytadeli w Poznaniu wielu porusza i wzmacnia w wierze – dodaje Piotrowski.

Misterium tradycyjnie poprzedzi Msza św. w kościele św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach o godz. 18.00, skąd aktorzy razem z widzami przejdą na Cytadelę. Widowisko rozpocznie się o godz. 20.00. Wstęp jest bezpłatny.

W tym roku zostanie też przeprowadzona na żywo wielokamerowa transmisja misterium na stronie www.misterium.eu.

Misterium na poznańskiej Cytadeli dofinansowywane jest ze środków Miasta Poznania, Archidiecezji Poznańskiej i Województwa Wielkopolskiego.

Uznawane jest ono za największe coroczne plenerowe widowisko pasyjne w Europie.

msz / Poznań


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Poznań, Polska, Europa, Misterium Męki Pańskiej, Męka Pańska, Cytadela, widowisko pasyjne