Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-13 14:03
AC / KAI

Poznań: 1700 małych flażolecistów kolędowało w katedrze

Po raz dwudziesty drugi w najstarszej na ziemiach polskich katedrze zabrzmiały kolędy i pastorałki w wykonaniu małych flażolecistów przybyłych do stolicy Wielkopolski z różnych stron kraju.

Autor/źródło: Pixabay, _Alicja_, licencja: CC0

W spotkaniu „Śladami Trzech Króli” pod hasłem „Jezusa narodzonego wszyscy witajmy” uczestniczył bp Grzegorz Balcerek.

Bp Balcerek przypomniał, że spotkanie flażolecistów odbywa się na pamiątkę przybycia do małego Jezusa pasterzy i Trzech Mędrców. - Naśladując Pasterzy i Królów przychodzimy razem pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Każdy z tym, co ma najlepszego. Wy z waszym pięknym graniem i śpiewem – zaznaczył biskup.

Hierarcha podkreślił, że w spotkaniu z Panem Jezusem najważniejsze są wiara i miłość, bo to dary, które najbardziej cieszą Zbawiciela.

Bp Balcerek zauważył, że każdy kościół jest Betlejem, bo w nim w czasie Mszy św. prawdziwie rodzi się Pan Jezus, a każda Msza św. jest nie tylko ofiarą krzyżową Chrystusa i Jego zmartwychwstaniem, ale jest też Bożym narodzeniem.

Przestrzegał dzieci przed uleganiem pokusie opuszczenia niedzielnej Mszy św. „W każdą niedzielę, a zwłaszcza w taką, w którą przychodzi pokusa opuszczenia Mszy św., nie ulegajcie nigdy takiej pokusie, tak jak jej ulegli Herod i mieszkańcy Jerozolimy” – apelował.

Zachęcał małych muzykantów, by wzorem Trzech Mędrców głosili swoim koleżankom i kolegom Jezusa i postępowali zgodnie z Jego przykazaniem miłości. „Czyniąc takie dobro, niesiemy światło Chrystusa do innych i upodabniamy się do Mędrców i pasterzy, którzy pokłonili się nowo narodzonemu Jezusowi” – tłumaczył.

„Można sądzić, że Królowie, którzy przyszli z darami do Pana Jezusa opowiadali potem innymi i że przez to ich opowiadanie jeszcze wielu ludzi uwierzyło w Pana Jezusa. Wy też to róbcie. Umiejcie waszym kolegom, koleżankom mówić o Chrystusie” – przekonywał hierarcha.

„Dla nas wiara i tradycja to bardzo ważne wartości i dlatego tutaj, w poznańskiej katedrze od tak długiego czasu spotykamy się w styczniu, by kolędować małemu Jezusowi” – mówi KAI Wojciech Wietrzyński, jeden z organizatorów spotkania.

Zaznacza, że na muzykowanie „Śladami Trzech Króli” przyjeżdżają już kolejne pokolenia muzykantów. „Rodzice, którzy kiedyś grali na flażolecie, a teraz tę tradycję przejmują ich dzieci” – tłumaczy. Muzyk i animator ruchu flażoletowego przypomniał, że flecik polski to instrument, który był bardzo popularny na przełomie XVIII i XIX w., a dziś przeżywa swój renesans.

Według szacunku w całym kraju na flażolecie gra ok. 100 tys. dzieci głównie w szkołach podstawowych, ale są to też miłośnicy muzyki historycznej, folkowej, tradycyjnej.

Najważniejsze spotkanie flażolecistów w tym roku zaplanowane jest ponownie w poznańskiej katedrze 7 kwietnia o godz. 10.30. „Tego dnia chcemy w szczególny sposób dziękować Panu Bogu za 1050 lat pierwszego biskupstwa w Polsce oraz za 100. rocznicę niepodległości Polski. Zapraszamy wszystkich małych muzykantów do wzięcia udziału w tym wyjątkowym spotkaniu” – zachęca Wietrzyński.

W koncercie wzięły udział dzieci z blisko 75 szkół i ośrodków kultury m.in. z Kutna, Wrześni, Iwna, Rawicza, Czerwonaka, Leszna, Lubonia, ze Swarzędza oraz z Poznania. Największa, stuosobowa grupa przybyła z Gorzowa Wielkopolskiego.

Flażolet to prosty instrument dęty w formie piszczałki. W XVI wieku narodził się we Francji, Anglii i Niemczech. W XVIII i XIX w. zyskał wielką popularność w Polsce i wtedy powstała nazwa „flecik polski”. Od kilkunastu lat znów cieszy się popularnością, zwłaszcza w wielkopolskich szkołach.

msz / Poznań

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-13 12:04:23
miniaturka

14 stycznia – Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego Kościół powszechny obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. W tym roku przypada on 14 stycznia. Towarzyszy mu zachęta do odprawienia Mszy św. według formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców.
2018-01-13 12:48:33
miniaturka

XXI Krajowe Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi

XXI Krajowe Spotkanie Opłatkowe Honorowych Dawców Krwi odbyło się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Poprzedziła je Msza św. sprawowana przez biskupa polowego Józefa Guzdka.
2018-01-13 13:36:56
miniaturka

Bp Zadarko dla KAI: mówiąc o migracji należy dostrzegać konkretną osobę w potrzebie

Bp Krzysztof Zadarko komentuje dokument przygotowany przez watykańską Sekcję ds. Migrantów i Uchodźców działającą w ramach Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2018-01-13 17:08:40
miniaturka

"Pawełki" - paulini na Jasnej Górze i całym świecie wspominają swojego patrona św. Pawła

Ponad 500 paulinów rozsianych po całym świecie przez dziewięć kolejnych wieczorów wspominać będzie swego patrona. Dziś rozpoczynają się tzw. „Pawełki”, czyli nowenna ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
2018-01-13 17:39:08
miniaturka

Damaszek: atak rebeliantów na dzielnice chrześcijańskie

Przemoc nie ustaje, a każdego dnia giną niewinni ludzie - powiedział maronicki arcybiskup Damaszku Samir Nassar, odnosząc się do wydarzeń w Syrii.
2018-01-13 18:01:34
miniaturka
play

Zespół NaNowo: tylko Bóg nigdy nas nie zawiedzie

- Wiara, nadzieja i miłość nigdy nie zawiodą mnie, wierzę w każde Twoje słowo, Ty uzdrowiłeś mnie - śpiewa zespół NaNowo w premierowym utworze "Dziękuję".