Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-24 13:47
S. Zielińska / Małgorzata Kokot

Poznaj prawdę o stygmatach współczesności

Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy - mówi dyrektor Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, organizującego konferencję poświęconą temu problemowi.

Autor/źródło: Pixabay, Charly_7777, licencja: CC0

„STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo, pozbawienie wolności” - to tytuł konferencji, która odbędzie się 17 listopada w Krakowie.

Wydarzenie organizowane przez Dzieło Pomocy św. Ojca Pio skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych tematyką społecznej stygmatyzacji. Rejestracja uczestników potrwa do 9 listopada, udział w konferencji jest bezpłatny.

Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać wystąpień dotyczących różnych aspektów procesu stygmatyzacji społecznej, które wygłoszą osoby na co dzień zajmujące się tym tematem – zarówno teoretycy, jak i praktycy. Przybliżą one zagadnienia stygmatyzacji z punktu widzenia socjologicznego, psychologicznego, filozoficznego i duchowego oraz opowiedzą o własnych doświadczeniach pracy z osobami stygmatyzowanymi.

W pierwszej części konferencji zaplanowane są wystąpienia prelegentów zajmujących się kwestiami piętna społecznego od strony teoretycznej (dr Piotr Kwiatek OFMCap, dr Piotr Jordan Śliwiński OFMCap, dr hab. Monika Oliwa-Ciesielska, prof. UAM oraz dr Magdalena Kosche). Druga część spotkania poświęcona będzie kwestiom bezdomności, wymuszonej prostytucji, uchodźstwa i pozbawienia wolności, zaś prelegentami będą praktycy pracujący na co dzień z osobami stygmatyzowanymi (Tomasz Duszyc OFMCap z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, Janina Ochojska z Polskiej Akcji Humanitarnej, s. Katarzyna Kmieć z Misji Małgorzata i Marek Łagodziński z Fundacji Sławek). Obydwie części konferencji podsumowane zostaną panelem dyskusyjnym z udziałem prelegentów.

- Stygmatyzacja społeczna sprawia, że spychamy na margines życia tych, którzy potrzebują naszej pomocy - mówi br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy. - Robimy to często nieświadomie, dlatego tak ważne jest szerzenie wiedzy na temat stygmatyzacji i praca z osobami społecznie piętnowanymi. Mam nadzieję, że organizowane przez nas wydarzenie przyczyni się do poprawy sytuacji współczesnych stygmatyków. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

Więcej informacji o konferencji „Stygmaty współczesności” oraz panel rejestracji uczestników można znaleźć na stronie www.konferencja.dzielopomocy.pl.

Dzieło Pomocy św. Ojca Pio obok działań pomocowych na rzecz osób bez domu zajmuje się również organizacją inicjatyw, których celem jest zmiana postaw społecznych w obszarach związanych z marginalizacją społeczną. W bieżącym roku organizacja w szczególny sposób zajęła się kwestiami związanymi z stygmatyzacją społeczną, stąd realizacja kampanii „Niestygmatycy” oraz organizacja konferencji „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI”.

Konferencja „STYGMATY WSPÓŁCZESNOŚCI. Bezdomność, wymuszona prostytucja, uchodźstwo, pozbawienie wolności” jest jedną z inicjatyw, które towarzyszą obchodom Roku Jubileuszowego św. Ojca Pio, ogłoszonego dla uczczenia setnej rocznicy otrzymania przez Świętego Kapucyna stygmatów oraz pięćdziesiątej rocznicy jego śmierci.


Wydarzenie odbędzie się 17 listopada w Krakowie przy ul. Loretańskiej 11.

Rejestracja uczestników potrwa do 9 listopada, udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej informacji:

Joanna Śpiewla

joanna.spiewla@dzielopomocy.pl

tel. 12 433 51 62/+48 508 834 147


Źródło: Małgorzata Kokot, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-24 12:27:49
miniaturka

Ulicami Krakowa przejdzie męski różaniec

W Krakowie odbędzie się niecodzienna modlitwa różańcowa. W środę 24 października Salezjanie zapraszają wszystkich mężczyzn do jej odmówienia na ulicach miasta.
2018-10-24 12:51:44
miniaturka

Jasnogórskie obchody 25-lecia Human Life International w Polsce

Human Life International w Polsce – Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia – obchodzi 25-lecie swojej działalności. Główna celebracja tego jubileuszu odbędzie się 27 października na Jasnej Górze.
2018-10-24 13:19:01
miniaturka

Abp Wojda o Dniu Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Tragiczna sytuacja, w jakiej znajdują się katolicy w Pakistanie, motywuje prośbę o pamięć w naszych modlitwach oraz, o ile to możliwe, o wsparcie materialne – napisał abp Tadeusz Wojda w specjalnym komunikacie.
2018-10-24 14:23:02
miniaturka

Wyniki konkursów Młodzi dla Środowiska

Konkursy ekologiczne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w ramach projektu "Młodzi dla Środowiska" rozstrzygnięte!
2018-10-24 14:32:08
miniaturka

Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych "Missio-Polonia" działa już od 25-lat

Przez ćwierć wieku wydawnictwo "Missio-Polonia" opublikowało ponad 26 mln materiałów formacyjnych i liturgicznych oraz czasopism. Jubileuszowej Mszy św. wydawnictwa przewodniczył bp Jan Piotrowski.
2018-10-24 14:54:07
miniaturka

Abp Gądecki podsumowuje przedpołudniową sesję kolejnego dnia synodu

Wybory do Rady Sekretariatu, poprawki do dokumentu końcowego i towarzyszenie młodym w kluczu teologicznym to główne tematy przedpołudniowej sesji synodalnej z 24 października.