Strona główna
opoka.org.pl
2019-08-26 14:03
AC / ts, KAI

Pożary lasów zagrażają ekosystemowi świata!

Bartłomiej I zaniepokojony rozmiarami pożarów w różnych krajach świata po raz kolejny zaapelował o zmianę sposobu myślenia człowieka.

Autor/źródło: Pixabay, Comfreak, licencja: CC0/ zdjęcie ilustracyjne

Niespotykane fale upałów i szerzące się pożary lasów od Amazonii po Arktykę zagrażają całemu systemowi ekologicznemu, ostrzegł w swoim orędziu patriarcha. Podkreślił, że w ostatnim okresie pojawia się coraz więcej klęsk żywiołowych, które stają się coraz większym zagrożeniem dla świata.

Bartłomiej zwrócił też uwagę, że przyroda jest coraz bardziej wątła, zasoby naszej planety są ograniczone, i w tym kontekście przypomniał o „wyjątkowej świętości stworzenia”.

Patriarcha Konstantynopola ostrzegł też przed coraz gorszymi skutkami wzrostu emisji dwutlenku węgla. Konsekwencje pożarów mogą trwać przez pokolenia i oddziaływać na glebę, infrastrukturę oraz ludzi. „Drzewa są niezwykle ważne dla życia ziemi, dla naszego życia oraz naszej duszy”, przekonywał ekumeniczny patriarcha. Podkreślił, że drzewa są niezbędne w działaniach na rzecz zmiany klimatu. „Sadzenie drzew jest z pewnością godne pochwały, ale chyba najbardziej przekonującą reakcją na globalne ocieplenie jest wycinanie jak najmniejszej ilości drzew” - czytamy w orędziu.

Bartłomiej zapewnił o modlitwie za miliony ludzi, których dotknęły skutki pożarów. Jednocześnie zaapelował o zrównoważony styl życia, wezwał, aby każdy zastanowił się nad swoim postępowaniem w sprawach konsumpcji i wyznaczył w swoim życiu priorytety, zgodne z zalecanym szacunkiem dla dzieła Stworzenia.

Patriarcha Bartłomiej od wielu lat jest znany ze swego zaangażowania na rzecz ochrony środowiska. Z tego tytułu otrzymał przydomek „zielonego patriarchy”. Za kilka dni zostanie ogłoszone jego tegoroczne orędzie z okazji „Dnia Stworzenia”, który Kościoły obchodzą wspólnie 1 września.

ts (KAI) / Stambuł

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-08-26 12:07:24
miniaturka

Prymas Polski na Jasnej Górze: zaprzestańmy tych bratobójczych waśni!

- Na nienawiść i pogardę odpowiedzmy miłością, odpowiedzmy naszą wiernością Chrystusowej Ewangelii – powiedział abp Wojciech Polak, Prymas Polski.
2019-08-26 12:45:48
miniaturka

Zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego będzie jutro gościem Rady Biskupów Diecezjalnych

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk, 27 sierpnia będzie gościem specjalnym posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.
2019-08-26 13:16:58
miniaturka
play

Złap to słońce! Rodzina Felka, chłopca z zespołem Downa, nagrała nową piosenkę!

Pamiętacie piosenkę o Felku, chłopcu z zespołem Downa? Rodzina Sternicckich nagrała kolejną piosenkę! Na kanale Youtube.com - Sterniccy Family - można znaleźć radosne "łapanie słońca" przez uzdolnioną rodzinkę.
2019-08-26 14:33:08
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Maryja z Jasnej Góry łączy Polaków

Nie ma drugiego takiego miejsca, które łączy Polaków tak bardzo, jak Jasna Góra. Nie ma drugiego takiego obrazu, który tak bardzo kojarzy się z Polską, jak obraz Matki Bożej Jasnogórskiej – powiedział rzecznik z okazji przypadającej dziś uroczystości NMP Częstochowskiej.
2019-08-26 15:18:29
miniaturka

Abp Skworc spotkał się z kapłanami rozpoczynającymi posługę za granicą

W poniedziałek abp Wiktor Skworc spotkał się z kapłanami rozpoczynającymi posługę duszpasterską poza granicami kraju.
2019-08-26 16:05:16
miniaturka

Abp Kupny: proces laicyzacji coraz bardziej zagląda do polskiej szkoły

Hierarcha spotkał się z osobami katechizującymi w diecezji wrocławskiej w związku z rozpoczynającym się za tydzień nowym rokiem szkolnym.