Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-16 08:48
AC / Krzysztof Bronk /vaticannews.va

Pożar Notre Dame był wstrząsem, ale też duchowym przebudzeniem

- Nie można odbudowywać świątyni z kamienia, nie będąc gotowym do odnowy duchowej - mówi ks. Benoist de Sinety.

Autor/źródło: Pixabay, ramalholore, licencja: CC0

Pożar katedry Notre Dame był dla katolików w Paryżu wielkim wstrząsem, ale też okazją do duchowego przebudzenia. Wzrosło poczucie braterstwa. Kiedy zabrakło katedry, lepiej zrozumieliśmy jej znaczenie. Więcej też myślimy o świadectwie, które dajemy światu - mówi wikariusz generalny paryskiej archidiecezji w pierwszą rocznicę pożaru. Co więcej przypuszcza on, że za kilka lat historycy uznają to tragiczne wydarzenie za punkt przełomowy w odnowie ewangelizacji Paryża.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim, ks. Benoist de Sinety podkreślił, że dla katolików w Paryżu cała ta sytuacja jest wielkim wyzwaniem. Nie można odbudowywać świątyni z kamienia, nie będąc gotowym do odnowy duchowej - mówi ks. de Sinety.

Ks. de Sinety: być może potrzebowaliśmy takiego gwałtownego przebudzenia

- Takie wydarzenia są dla chrześcijan okazją do wsłuchania się w głos Pana, który wzywana nas, byśmy w jeszcze większym stopniu byli Jego uczniami. Często bowiem, zwłaszcza w krajach zachodnich wydaje się nam, że żyjemy w bezpiecznej przystani, w mniejszym lub większym spokoju, że mamy już zapewnioną przyszłość. Tymczasem to nam przypomina, że nic nie jest pewne, z wyjątkiem tego, że Bóg nas kocha, ale tę pewność mają tylko wierzący – stwierdził ks. de Sinety. - Te wydarzenia więc mają być dla nas szokiem, sprawdzianem naszej wiary, bo Jezus pyta przez nie: «I co wierzysz naprawdę? Od młodości twierdzisz, że jestem Zbawicielem, Mesjaszem, ale ty, teraz pośród tych trudności, dramatycznych sytuacji, dalej jesteś gotowy wierzyć i dać tego wyraz poprzez decyzje, zobowiązania, dar z siebie dla innych?» To nam uświadamia naszą odpowiedzialność jako ochrzczonych. W sposób być może dość gwałtowny czy wręcz brutalny, ale być może właśnie tego potrzebujemy, aby się przebudzić.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-15 18:36:34
miniaturka

Projekt Zatrzymaj aborcję w Sejmie - jutro głosowanie

Prawo i Sprawiedliwość oraz Konfederacja poprą skierowanie projektu "Zatrzymaj aborcję" do dalszych prac w komisjach, przeciwko będą Koalicja Obywatelska i Lewica - wynika z wypowiedzi posłów tych ugrupowań.
2020-04-16 08:10:34
miniaturka

Dzieci będą wspierać chorych na koronawirusa

- Przyłącz się do Dziecięcego Różańca Nadziei. Pomódl się i zrób rysunek dla chorych na koronawirusa – apeluje dyrektor legnickiej Caritas ks. Robert Serafin.
2020-04-16 08:19:33
miniaturka

Pielęgniarka z Bergamo: dzieją się cuda solidarności!

Trwająca epidemia wyciągnęła na wierzch ogromne pokłady międzyludzkiej solidarności i wielkiego oddania. Wskazuje na to 27-letnia pielęgniarka pracująca na oddziale Covid-19 w szpitalu Jana XXIII w Bergamo.
2020-04-16 09:15:53
miniaturka

W kościołach z zakrytymi ustami i nosem. Nie dotyczy celebransów podczas liturgii

Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów, od 16 kwietnia, osoby przebywające w kościołach i kaplicach, mają obowiązek zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki lub części odzieży.
2020-04-16 09:46:29
miniaturka

Kraków: franciszkanie uczczą urodziny Benedykta XVI

Z okazji 93. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI, które przypadają 16 kwietnia, w bazylice franciszkanów w Krakowie w intencji jubilata zostanie odprawiona Msza św. Co więcej na placu franciszkańskim naprzeciw okna papieskiego została zamontowana ławka dedykowana Ojcu Świętemu.
2020-04-16 09:49:58
miniaturka

93. urodziny Benedykta XVI. Pamiętajmy w modlitwie

Papież-senior Benedykt XVI. obchodzi dzisiaj 93. rocznicę urodzin. 16 kwietnia 1927 r. Joseph Ratzinger urodził się w Marktl am Inn w Bawarii.