Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-21 08:39
AC / Krzysztof Bronk / vaticannews.va

Pożar katedry w Nantes: trwa dochodzenie

Przyczyna pożaru w katedry w Nantes wciąż pozostaje niewyjaśniona. Dla francuskiej prokuratury wciąż najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru jest podpalenie.

Autor/źródło: photogenica.pl, 4

Przyczyna pożaru w katedry w Nantes wciąż pozostaje niewyjaśniona. Przedwczoraj wieczorem zwolniono z aresztu rwandyjskiego wolontariusza, który był odpowiedzialny za zamknięcie i sprawdzenie świątyni w piątek wieczorem. Pożar wybuchł następnego dnia, na 15 minut przed ponownym otwarciem katedry. Zdaniem adwokata Rwandyjczyka nic nie wskazuje na jego związek z pożarem. Dlatego po złożeniu zeznań został wypuszczony na wolność.

Dla francuskiej prokuratury wciąż najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru jest podpalenie. Ogień pojawił się bowiem w trzech miejscach jednocześnie. Dwa z nich były oddalone od trzeciego o odległość dwóch trzecich długości świątyni. Policjanci nie znaleźli jednak śladów włamania. Instalacja elektryczna była regularnie kontrolowana, w organach, gdzie znajdowało się jedno z zarzewi, na trzy dni przed pożarem. Ponadto w czerwcu i listopadzie ubiegłego roku katedra była kontrolowana przez straż pożarną. Pozytywnie przeszła też test zarządzony we wszystkich katedrach po pożarze w Notre-Dame.

Z szoku po pożarze nie może się natomiast podnieść diecezja Nantes, tym bardziej, że od stycznia nie ma ona biskupa. Poprzedni bp Jean-Paul James został mianowany arcybiskupem Bordeaux. Do czasu mianowania jego następcy diecezją kieruje administrator ks. François Renaud. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu, wierni w Nantes są zdruzgotani.

Ks. Renaud: byłem w środku, widok jest przerażający

- Ogarnia nas ogromny smutek. Tym bardziej, że nie możemy zapomnieć o pożarze, który miał miejsce w tej katedrze w 1972 r. Katedra została kompletnie odrestaurowana. Była w doskonałym stanie, była wspaniała – przypomina w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. François Renaud. - I teraz znów kolejny pożar. To cios w serce naszej diecezji, która czeka na mianowanie nowego biskupa. Przygotowywaliśmy się na jego przyjęcie, na jego ingres do tej właśnie katedry. Byłem już w środku, w katedrze. Widok jest przerażający. Główne organy doszczętnie zniszczone. Ponadto cała świątynia była okropnie zadymiona. W konsekwencji wszystkie dzieła sztuki zostały osmolone. Osłabione też zostały niektóre struktury katedry, zwłaszcza fasady. Wielkie witraże, które znajdowały się za organami, jedyne zabytkowe witraże w tej katedrze, z XVI w., po prostu eksplodowały, już ich nie ma.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-20 15:28:02
miniaturka

Watykańska instrukcja o parafiach na służbie ewangelizacji

Parafia jest ciągle aktualna! Musi pozostać: jest strukturą, której nie wolno nam wyrzucić przez okno. Jest domem ludu Bożego, tym domem, w którym on mieszka.
2020-07-20 15:54:15
miniaturka

Bp Tomasik dziękuję za modlitwę w intencji księży-seniorów zarażonych koronawirusem

Biskup Henryk Tomasik podziękował za modlitwę w intencji księży-seniorów zarażonych koronawirusem. Przypomnijmy, że z powodu tej choroby zmarło czterech podopiecznych Domu Księży Seniorów w Radomiu.
2020-07-21 08:23:59
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Jak to wszystko pogodzić?

To nie jest tak, że trzeba wybierać między wspólnotą religijną i rodziną. Można mieć rodzinę a uciekać od obowiązków wobec niej. Ucieczka w życie wspólnotowe też jest ucieczką, jeśli cierpią na tym nasi bliscy. Mój trud i staranie to wypełnić dobrze i pogodzić obowiązki stanu, obowiązki religijne i obowiązki zawodowe. Boże błogosław na każdy mój dzień!
2020-07-21 09:09:27
miniaturka

Pandemia wystawiła na próbę wiarę wielu osób

Światowa Rada Kościołów opublikowała w internecie broszurę pomagającą stawić czoła wyzwaniom wiary w czasach koronawirusa. „Pandemia nie tylko spowodowała śmierć setek tysięcy ludzi i kłopoty ekonomiczne wielu krajów, ale także wystawiła na próbę wiarę wielu osób – zrodziła pytania o ich związek z Bogiem, innymi ludźmi i naturą” – czytamy we wstępie.
2020-07-21 09:42:18
miniaturka

Episkopat Francji: nie pozbawiajmy dzieci prawa do ojca

Episkopat Francji po raz kolejny apeluje o odrzucenie projektu prawa, które udostępnia zapłodnienie in vitro parom lesbijskim i samotnym kobietom. Po dyskusji w komisji parlamentarnej trafi ono do zgromadzenia narodowego.
2020-07-21 10:14:00
miniaturka

Szwajcaria: rekordowa zbiórka kolędników misyjnych

Kolędnicy misyjni w Szwajcarii pobili w tym roku kolejny rekord. Jak podało w opublikowanym właśnie sprawozdaniu tamtejsze Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci młodym Szwajcarom udało się zebrać 1,65 mln franków, 68 tys. więcej niż w roku ubiegłym. Jest to równowartość 6,3 mln złotych.