Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-10 08:55
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Powstanie film o 21 koptyjskich męczennikach ofiarach islamistów

Środkami Kościoła w Egipcie zostanie zrealizowany film opowiadający historię męczeństwa 21 koptyjskich chrześcijan, bestialsko zamordowanych przez islamskich dżihadystów.

Autor/źródło: vaticannews.va

Zaledwie kilka tygodni po śmierci zostali oni wpisani do Synaxarium, czyli księgi świętych i męczenników Kościoła koptyjskiego. Dedykowano im też sanktuarium zwane „Katedrą Męczenników za Wiarę”.

Beata Zajączkowska – Watykan

Barbarzyński mord na Koptach (20 pochodzących z Egiptu i 1 z Ghany), który rozegrał się w lutym 2015 r. w Libii, gdzie młodzi chrześcijanie wyemigrowali za pracą, wstrząsnął opinią światową. Nawiązując do świadectw mówiących o tym, że w chwili śmierci przyzywali Jezusa i wybaczali swym oprawcom, Papież Franciszek podkreślił, że zostali zamordowani jedynie dlatego, że byli chrześcijanami, a ich krew to świadectwo, które woła wyznając Chrystusa.


W przygotowywanym filmie znajdzie się nie tylko scena ich męczeństwa, gdy ścięto im głowy, ale również świadectwa ludzi, którzy znali ofiary i wspomnienia ich bliskich. Scenariusz jest już gotowy, a prace nad realizacją zdjęć ruszą, jak tylko pozwoli na to pandemia. Reżyser, którym jest Yussef Nabil zanany z innych obrazów opowiadających o prześladowaniu chrześcijan podkreśla, że pragnie by ten projekt stał się świadectwem siły męczenników dla wszystkich przyszłych pokoleń. Swego błogosławieństwa dziełu udzielił koptyjski patriarcha Aleksandrii Tawadros II.


20 koptów egipskich i pracującego z nimi Ghańczyka porwali w Libii na początku stycznia 2015 r. bojówkarze z tzw. Państwa Islamskiego. Nakręcony przez nich film wideo, przedstawiając ścięcie całej grupy, trafił na strony dżihadystów 15 lutego. Już w tydzień potem patriarcha Teodor II postanowił wpisać nowych męczenników do Synaxarium, orzekając jednocześnie, że ich wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone właśnie tego dnia. Zwłoki męczenników odkryto pod koniec września 2017 r. we wspólnym grobie na wybrzeżu libijskim koło miasta Syrty. Rozpoznano ich po tym, że wszyscy mieli ręce związane na plecach i byli ubrani w te same jednakowe pomarańczowe koszule, które pokazano na makabrycznym filmie, nakręconym przez oprawców w chwili egzekucji. W 2018 r. zainaugurowano „Katedrę Męczenników za Wiarę”. Mieści się ona w wiosce Al Ur w Górnym Egipcie ok. 250 km na południe od Kairu. Stamtąd bowiem pochodziła większość zamordowanych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-09 21:38:35
miniaturka
play

Szlachetny szczyt - dwóch śmiałków wchodzi na Mount Blanc, żeby pomagać

Wyprawa na szczyt Mount Blanc to niemałe przedsięwzięcie, a jeszcze połączone z pomaganiem innym sprawia, że cele są dwa. Chcesz dołączyć? Przeczytaj!
2020-07-09 23:10:43
miniaturka

Watykan: rodzina buduje Kościół, ale dziś potrzebuje pomocy

Pandemia koronawirusa zmusza Kościół do poważnego rozeznania, aby rozpoznać stojące przed nim wyzwania, ale także drogocenne perły, które dał nam Pan dla budowania Kościoła.
2020-07-09 23:12:29
miniaturka

Abp Jurkovič: w sprawie uchodźców konieczne są rozwiązania systemowe

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Genewie zabrał głos w sprawie uchodźców.
2020-07-09 23:27:54
miniaturka

Szkoły katolickie w USA będą mogły zwolnić homoseksualnych nauczycieli

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że szkoły wyznaniowe mają prawo do zatrudniania i zwalniania swoich nauczycieli bez ingerencji państwa.
2020-07-10 09:19:14
miniaturka

Ziemia Święta: druga fala epidemii, Kościół trwa na modlitwie

Wbrew wcześniejszym nadziejom, pielgrzymi nie powrócili do Ziemi Świętej. Ruch pielgrzymkowy jest niemal zerowy - mówi Radiu Watykańskiemu administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy.
2020-07-10 09:29:37
miniaturka

Kard. Raï upomina libańską klasę polityczną i wzywa do zmian

Liban kontynuuje swoje nieubłagane pogrążanie się w otchłani. Prezydent i rząd nie robią nic, by zapobiec postępującemu kryzysowi i zapewnić Libańczykom lepszą przyszłość.