Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-06 12:21
JR / KAI

Powstaje grupa wsparcia psychologicznego dla skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie uruchomiła zapisy do grupy wsparcia psychologicznego „Ku uzdrowieniu”. Inicjatywa powstała z myślą o osobach pełnoletnich z całej Polski, skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele.

Autor/źródło: Pixabay, rawpixel

„Grupa wsparcia psychologicznego «Ku uzdrowieniu» jest formą wzajemnego wspierania się na drodze uzdrowienia zranień będących skutkiem doznanego wykorzystania seksualnego” – informuje krakowska Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. 

Wiceprezes Fundacji Urszula Miernik zwraca uwagę, że to nie jest grupa terapeutyczna, a grupa wsparcia psychologicznego.

„Zamysłem tej grupy jest możliwość spotkania się osób, które łączą podobne trudne doświadczenia. Obecność i wsparcie od takich osób jest ważne dla skrzywdzonych przemocą seksualną w Kościele” – wyjaśnia Urszula Miernik. „Grupie – osobnej dla kobiet i osobnej dla mężczyzn – będą towarzyszyli doświadczeni psychologowie, terapeuci czy lekarz psychiatra. Uczestnicy grupy będą mieli też możliwość konsultacji prawnych”.

Grupy „Ku uzdrowieniu” to propozycja archidiecezji krakowskiej dla osób pełnoletnich z całej Polski, które zostały skrzywdzone przemocą seksualną w Kościele, jako osoby małoletnie lub jako osoby dorosłe z wykorzystaniem ich zależności czy bezradności.

Zapisy zostały uruchomione 1 listopada. Zainteresowani mogą kontaktować się z fundacją poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie kuuzdrowieniu.pl lub dzwoniąc pod nr +12 260 75 14 (od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-20.00). Odpowiedzialni za stworzenie grupy zaproponują konsultacje, podczas których zainteresowana osoba będzie mogła rozeznać czy grupa wsparcia jest dla niej właściwą formą pomocy.

Spotkania grupy będą się odbywać w Poradni Specjalistycznej Fundacji Towarzyszenia Rodzinie przy ul. Siostry Faustyny 70 w Krakowie. Planowanych jest dziesięć, cyklicznych 3-godzinnych spotkań, w jedną z sobót miesiąca. Dokładny harmonogram spotkań zostanie podany osobom przyjętym do grupy, która zacznie spotykać się w lutym 2021 r.

Uczestnictwo w grupie wsparcia jest bezpłatne. Finansowanie pokrywane jest ze środków pozyskanych przez Fundację Towarzyszenia Rodzinie. Projekt jest finansowany ze środków Fundacji Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski.

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie została powołana w 2019 r. przez abp. Marka Jędraszewskiego. Misją FTR jest towarzyszenie rodzinom na różnych etapach ich życia oraz w tych sytuacjach, które stają się trudne do przezwyciężenia. Poradnia znajduje się przy ul. Faustyny 70 w Krakowie. Rozpoczęła swoją działalność w marcu 2020 r. Jej zadaniem jest świadczenie pomocy specjalistycznej: psychologicznej, psychoterapeutycznej, mediacyjnej, duszpasterskiej, poradnictwa w rozpoznawaniu płodności oraz laktacyjnego.

Źródło: pra (KAI) / Kraków


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-06 11:19:48
miniaturka

Anglia: zakaz sprawowania kultu publicznego

Angielscy biskupi wezwali katolików do codziennej wspólnej modlitwy w czasie, gdy cały kraj objęty został drugim lockdownem. Apel ma szczególny wydźwięk ze względu na to, że obowiązujące od 5 listopada przepisy wprowadziły zakaz sprawowania kultu publicznego
2020-11-06 11:27:44
miniaturka

Pozornie dziwna intencja papieska na listopad

Właśnie ukazało się wideo z papieską intencją na listopad. Wyraża ona pragnienie Franciszka, aby modlitwą całego Kościoła katolickiego, za pośrednictwem Papieskiej Światowej Sieci Modlitewnej, objąć robotykę i sztuczną inteligencję.
2020-11-06 11:39:51
miniaturka

Jako społeczność uniwersytecka nie możemy zgadzać się na zabijanie kogokolwiek

Ks. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, wystosował do społeczności akademickiej apel, w którym odwołał się do sytuacji związanej wyrokiem TK ws. aborcji eugenicznej i z protestami. Wezwał do wierności wartościom chrześcijańskim, którym służył patron uczelni – kard. Wyszyński.
2020-11-06 12:46:37
miniaturka

Kard. Gulbinowicz został ukarany przez Stolicę Apostolską

Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała o sankcjach wobec kard. Gulbinowicza. Ma on zakaz używania insygniów biskupich, będzie pozbawiony przywileju pochówku w katedrze oraz ma wpłacić pieniądze na Fundację św. Józefa. Został oskarżony o molestowanie, akty homoseksualne, a także współpracę z SB.
2020-11-06 14:06:24
miniaturka

O. Wojciech Giertych OP pisze do Romana Giertycha. A w tle św. Tomasz z Akwinu

W ubiegłym tygodniu opublikowano list o. Wojciecha Giertycha do jego bratanka Romana. Dominikanin, powołując się na naukę św. Tomasza z Akwinu, podważa konieczność prawnego rozszerzania ochrony życia. Tekstowi przyjrzał się Paweł Milcarek i porównał z rzeczywistą treścią „Summy Teologii”.
2020-11-06 14:26:40
miniaturka

Infodemia nasza powszednia. O konieczności wyłapywania fake news

Każdego dnia jesteśmy zalewani wiadomościami o koronawirusie, również fałszywymi. Według WHO wystarczy wyłapywać fake news i nie podawać ich dalej, by powstrzymać tę infodemię – napisał we „Wszystko Co Najważniejsze” prezes PAP Wojciech Surmacz.