Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-10 08:23
AC / Zdzisław Malczewski TChr/ vaticannews.va

Powołaniowy sierpień w Brazylii

Jest już tradycją Kościoła w Brazylii przeżywanie miesiąca sierpnia, jako czasu poświęconego powołaniom. Jest to zaproszenie do modlitwy i refleksji. Świętowaniem Dnia Ojca rozpoczął się Krajowy Tydzień Rodziny.

Autor/źródło: photogenica.pl, 17114

Pierwsza niedziela poświęcona była powołaniu do służby kapłańskiej (diakon, prezbiter i biskup). W drugą niedzielę, kiedy obchodzono Dzień Ojca Kościół zainicjował Tydzień Rodziny. Kolejne niedziele poświęcone będą powołaniu do życia konsekrowanego, różnym posługom laikatu w strukturach Kościoła i społeczeństwie oraz katechetom, których jest w Brazylii ponad 400 tys.

„Ukochani i wezwani przez Boga”, to hasło tegorocznego miesiąca powołań mające inspirację w adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Christus Vivit”. „W jakichkolwiek sytuacjach życiowych jesteśmy kochani bez końca, więc miesiąc powołań chce podkreślić powołanie: jesteśmy wezwani do miłości, ponieważ ponad wszystko jesteśmy kochani” – podkreśla biskup José Albuquerque de Araújo odpowiedzialny w strukturach episkopatu za duszpasterstwo powołań.

Tegoroczny Dzień Ojca obchodzony w drugą niedzielę sierpnia z powodu pandemii, która uśmierciła już 100 tysięcy osób, przeżywany był w ograniczonych warunkach tak wspólnot kościelnych, jak i rodzinnych. Ze względu na ograniczenia sanitarne w większości wspólnot wierni uczestniczyli w Mszy św., modlitwach, nabożeństwach konferencjach, za pośrednictwem mediów tradycyjnych (radio, telewizja), jak też wirtualnych.

Świętowaniem Dnia Ojca rozpoczął się Krajowy Tydzień Rodziny mający za hasło słowa proroka Jozuego „Ja sam i mój dom  służyć chcemy Panu” (J 24,15). Dla ożywienia przeżywania duchowego tego tygodnia, Krajowa Komisja Duszpasterstwa Rodzin (CNPF) wraz z Komisją Episkopatu ds. Życia i Rodziny przygotowały specjalną broszurę zatytułowaną „Godzina Rodziny”, wydawaną rokrocznie od wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w 1994 r. w tym kraju.

„«Godzina Rodziny» ma posłużyć Kościołowi w budowaniu Królestwa Bożego, mającego swój początek w naszych domach. Wykorzystajcie każde spotkanie i rozbudzajcie swoją wspólnotę do przeżywania zaproponowanych tematów, niczym plan podróży, w pogłębianiu wiary w rodzinie i służby w społeczeństwie” – motywuje wiernych bp Ricardo Hoepers przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Życia i Rodziny.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-09 10:00:26
miniaturka

Toruń: poświęcono Park Pamięci Narodowej

Park Pamięci Narodowej został dziś poświęcony w Toruniu. Jest to inicjatywa środowiska, skupionego wokół rozgłośni Radia Maryja i jej dyrektowa o. Tadeusza Rydzyka. Nad wejściem do Parku widnieje napis "Zachowali się jak trzeba". Jest to także upamiętnienie Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji ratowali Żydów mimo że groziła za to kara śmierci.
2020-08-09 10:16:25
miniaturka

Kalisz: najstarsza 383. Piesza Pielgrzymka Kaliska wyruszyła na Jasną Górę

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu po Mszy św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna. W tym roku pielgrzymka od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa ma charakter sztafetowy, a towarzyszyć jej będzie hasło „Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję”.
2020-08-09 10:21:26
miniaturka

Chiny: oficjalny optymizm Watykanu i Pekinu w sprawie odnowienia umowy sprzed dwóch lat

Oficjalny optymizm w sprawie przedłużenia ważności porozumienia watykańsko-chińskiego w sprawie mianowania przez papieża biskupów katolickich w Państwie Środka wyraził magazyn „Global Times”, będący dodatkiem do organu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) – „Dziennika Ludowego”. Ważność tego dokumentu, zawartego czasowo 22 września 2018 na dwa lata, wygasa za półtora miesiąca.
2020-08-10 09:02:32
miniaturka

Złe wieści z Pakistanu: islamski wyrok dekretuje porwania chrześcijanek

„Islamski wyrok zamiast sprawiedliwości” – tak adwokat 14-letniej chrześcijanki uprowadzonej w Pakistanie skomentował wyrok Sądu Najwyższego w Lahaurze. Maira Shahbaz została uprowadzona przez muzułmanina, który siłą zmusił ją do ślubu i przejścia na islam. Rodzina od miesięcy walczyła o powrót córki do domu, jednak sąd wziął stronę porywacza.
2020-08-10 09:20:18
miniaturka

Caritas Bangladeszu na pierwszej linii pomocy powodzianom

Nadal krytyczna pozostaje sytuacja w Bangladeszu, gdzie trwające od tygodni obfite deszcze spowodowały ogromną powódź. Szacuje się, że co najmniej jedna czwarta terytorium tego ubogiego kraju jest pod wodą. Na pierwszej linii pomocy znajduje się bengalska Caritas.
2020-08-10 09:33:44
miniaturka

#ZaczynamDzieńOdEwangelii - Wartość sprawiedliwości

Jakże bardzo różni się perspektywa doczesnego życia i wieczności. Wie o tym tylko ten, kto zasmakował rozkoszy wiary. Patrząc na ofiarę z życia męczenników widać, że byli to ludzie, którzy potrafili patrzeć dużo dalej, niż sięga wzrok przeciętnego śmiertelnika. Patrzyli bowiem na wieczność.