Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-25 13:38
S. Zielińska / Salve TV

Powołani do niezwykłej Akcji

Akcja Katolicka ma w swojej nazwie dynamizm, działanie, czyn, ale to działanie musi wyrastać z duchowego korzenia. - mówiła Katarzyna Jasińska w programie Temat Dnia Salve TV.

Gościem Tematu Dnia była Katarzyna Jasińska, wiceprezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej DW-P, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej przy Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, która w rozmowie z Ewą Pietrzak wyjaśniała, czym zajmuje się Akcja Katolicka.

- Do Akcji Katolickiej może dołączyć osoba, która rozpozna swoje powołanie. Tak jak jest powołanie do zakonu, do kapłaństwa, do małżeństwa, do różnych stowarzyszeń, tak samo jest powołanie do Akcji Katolickiej, bo Akcja Katolicka jest urzędem świeckich Kościoła - mówiła Katarzyna Jasińska.

- Akcja Katolicka ma w swojej nazwie dynamizm, działanie, czyn, ale to działanie musi wyrastać z duchowego korzenia. Ważne są te duchowe korzenie, czyli modlitwa, formacja, ofiara i dopiero z tego wyrastający czyn. Bez takiego duchowego zaplecza, bez tej indywidualnej, wspólnotowej modlitwy, bez życia sakramentalnego Akcja Katolicka nie różniłaby się od organizacji, które działają dla społecznego pożytku - dodawała.

Jak podkreślała, jednym z zadań Akcji Katolickiej jest "podejmowanie inicjatyw zmierzających do promowania postaw patriotycznych".

- Akcja Katolicka powinna włączyć się w te zagadnienia, żeby możliwe było wspólne świętowanie wielu środowisk radosnego Święta Niepodległości, to teraz trzeba wykonać pracę duchową, przeorać świadomość, zmierzyć się ze stereotypami, ugruntować w świadomości czym jest patriotyzm i w jakich postawach się przejawia - mówiła.

29 stycznia o 19:00 w auli kurialnej przy ul. Floriańskiej 3, ks. prof. Jacek Grzybowski wygłosi wykład pt: "Ojczyzna, nacjonalizm, patriotyzm. Jak dziś mówić o miłości do Narodu".

Zapraszamy również na transmisję na żywo z tego wydarzenia.


Źródło: Karolina Zaremba, Salve TVChrześcijańska Telewizja Internetowa Diecezji Warszawsko-Praskiej

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-25 12:23:35
miniaturka

List na Dzień Życia Konsekrowanego 2018

Dzięki osobom konsekrowanym Miłość Boża staje się obecna pośród nas w całym swym bogactwie. – pisze bp Jacek Kiciński w liście na Dzień Życia Konsekrowanego.
2018-01-25 12:43:50
miniaturka

Papież: apeluję o obronę praw jazydów

Jest niedopuszczalne, aby ludzie byli prześladowani i zabijani z powodu ich przynależności religijnej – mówił Papież na spotkaniu z grupą jazydów, których przyjął na audiencji.
2018-01-25 13:13:15
miniaturka

Praga: Czescy biskupi o przygotowaniach do synodu o młodzieży

Kwestia przygotowań do synodu o młodzieży a także kościelny wymiar stulecia niepodległości to główne tematy poruszone podczas odbywających się 23 i 24 stycznia w Pradze obrad plenarnych Czeskiej Konferencji Biskupiej.
2018-01-25 14:25:19
miniaturka

Tyle dobra – koncert pamięci o. Jana Góry

Wspólnota Lednica 2000 zaprasza na koncert „Tyle dobra”, organizowany zawsze w okolicach urodzin i imienin o. Jana. W tym roku świętowałby 70-te. W domu na Polach Lednickich zabrzmi orkiestra i zatańczy balet.
2018-01-25 15:00:53
miniaturka

Sejm: wystawa o kard. Adamie Kozłowieckim SJ

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński otworzył dziś w Sejmie wystawę „In nomine Domini. Misjonarze Afryki. Kardynał Adam Kozłowiecki SJ (1911-2007)”.
2018-01-25 15:29:04
miniaturka
play

Trwa akcja Zbiórka z Emmanuelem

Organizowana przez Fundację In Blessed Art "Zbiórka z Emmanuelem" ma za zadanie zebrać słodycze i dary szkolne by dostarczyć je do dzieci żyjących w strefie trwającego od 4 lat konfliktu zbrojnego w Ukrainie.