Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-04 08:42
AC / mz.gov.pl

Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę o nazwie COVID-19 potwierdzono w Polsce. Pacjent, który wrócił z Niemiec, przebywa w woj. lubuskim, w szpitalu w Zielonej Górze.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

- Mamy pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Wszystkie procedury zadziałały prawidłowo. Pacjent przebywa w Zielonej Górze. Wszystkie osoby, które miały kontakt z zakażonym pacjentem zostały objęte kwarantanną - powiedział Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Więcej informacji o koronawirusie i wskazówki profilaktyczne można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: mz.gov.pl

źródło: MZ, mz.gov.pl, twitter: @MZ_GOV_PL


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Polska, Zielona Góra, Ministerstwo Zdrowia, koronawirus, SARS-Cov-2, COVID-19, województwo lubuskie