Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-10 09:38
Anna Bajon / Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Potrójny Adwent myślenickiej wspólnoty parafialnej

Abp Marek Jędraszewski nawiedził Sanktuarium Pani Myślenickiej, jej wizerunek powstał w XVI wieku i został ofiarowany włoskiej zakonnicy przez papieża Sykstusa V. Następnie trafił on do Księcia Jerzego Zbarskiego, a od 1629 roku, za sprawą Marcina Grabysza, do Myślenic.

Autor/źródło: Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

- Niech adwent Waszych przygotowań do Świąt, a potem adwent przygotowań do 50-lecia koronacji Waszej Pani i Królowej, a także adwent dzieci, przygotowujących się do I Komunii św., złączy Was jeszcze bardziej w przekonaniu, że bycie razem z Matką Najświętszą i kroczenie Jej śladami, prowadzi do pokoju serca i chwały, jaką chcemy oddawać Bogu. - mówił metropolita krakowski Marek Jędraszewski podczas Mszy św., sprawowanej w ramach Jubileuszu 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach. Na zakończenie Eucharystii, arcybiskup udzielił wiernym papieskiego błogosławieństwa z odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami - spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego. Odpustu zupełnego mogą dostąpić także osoby, które uczestniczyły w uroczystościach za pośrednictwem radia lub telewizji.

W  homilii, arcybiskup podkreślił, że Adwent jest czasem Matki Najświętszej. Wyznaczają go trzy miejsca: Nazaret – tam wypowiedziała swoje „Fiat” i zaczęła żyć życiem Jezusa, Ain-Karim, w którym spotkała się z Elżbietą oraz Betlejem, gdzie w ubogiej grocie narodził się Jezus Chrystus.
– Błogosławiony Adwent błogosławionej Dziewicy, który wydała błogosławiony owoc!

Metropolita wyjaśnił, że adwent Maryi jest zapowiedzią oczekiwania całego ludu Bożego, który zmierza na spotkanie Chrystusa. Wpisuje się w niego czas przygotowania do uroczystości 50-lecia koronacji obrazu Pani Myślenickiej. Dodał, że podstawą adwentowego czekania jest gotowość do pełnienia woli Bożej i postawa czuwania.

Arcybiskup zauważył, że dzięki wierze, nadziei i miłości chrześcijanin staje się znakiem sprzeciwu dla współczesnego świata, który żyje tak, jakby nie było Boga. Nawiązał także do mającego się odbyć obrzędu poświęcenia medalików i do wydarzeń z II niedzieli Adwentu 1830 roku, kiedy św. Katarzyna Labouré usłyszała głos Matki Najświętszej, zlecającej jej wybicie Cudownego Medalika. Jego awers przedstawia postać Maryi, z której rozłożonych rąk rozchodzą się promienie światła. Na rewersie widnieją dwa serca: Pana Jezusa w cierniowej koronie i Matki Bożej przebite mieczem. Dookoła znajduje się 12 gwiazd.
– Gwiazdy mówią o Jej ostatecznym triumfie i są zapowiedzią tego, że ci, którzy razem z Nią zmierzają do Chrystusa, pragną mieć swoje serce na kształt Jej czystego serca. Ten medalik otrzymają dzieci, po to, aby ich adwent i oczekiwanie na spotkanie z Panem Jezusem było przygotowaniem na spotkanie ich serc – czystych dziecięcych z sercem Pana Jezusa, otoczonym koroną cierniową i jednocześnie pełnym miłosierdzia i przebaczenia.

Na mocy papieskiego dekretu, na czas trwania Roku Jubileuszowego, aż do dnia 24 sierpnia 2019 roku, pielgrzymi nawiedzający Sanktuarium Pani Myślenickiej mogą dostąpić odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami Odpust mogą również uzyskać osoby w podeszłym wieku, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-10 08:17:30
miniaturka

Kościół apeluje o międzynarodowe wsparcie dla „karawany migrantów”

Zdecydowana większość uczestników „karawany migrantów” będzie musiała zastąpić swój „amerykański sen” jedynie „meksykańskim marzeniem”.
2018-12-10 08:20:23
miniaturka

Pomóżmy chrześcijanom pozostać w Syrii

W ciągu siedmiu lat trwania konfliktu w Syrii tysiące chrześcijan wyjechało z kraju. Jeśli ci, którzy pozostali, nie otrzymają niezbędnej pomocy, będą zmuszeni opuścić swoją ojczyznę.
2018-12-10 09:07:08
miniaturka

Biskupi Irlandii: głos obrońców życia został zignorowany

„Głos tych, którzy w majowym referendum głosowali przeciw aborcji, został zignorowany” – piszą biskupi Irlandii w przesłaniu opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej episkopatu.
2018-12-10 10:15:03
miniaturka

Nikaragua na krawędzi nowego konfliktu

Wszystko wskazuje na to, że święta Bożego Narodzenia w Nikaragui upłyną w smutnej atmosferze. Biskupi zachęcają wprawdzie do podjęcia dialogu narodowego, ale prezydent Ortega traktuje ich jak przestępców i terrorystów.
2018-12-10 10:16:53
miniaturka

Emanuel Bączkowski koncertował w jasnogórskiej bazylice

W jasnogórskiej bazylice, w sobotę 8 grudnia, wybrzmiał kolejny koncert w cyklu XVII Jasnogórskich Wieczorów Organowych.
2018-12-10 10:20:51
miniaturka

Skansen w Sierpcu: Wigilia sprzed stu lat

Stół wigilijny sprzed stu lat, drzewka choinkowe ozdobione opłatkiem o różnorodnych kształtach czy tradycyjne grupy kolędnicze można obejrzeć na wystawie „Boże Narodzenie na Mazowszu” w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w diecezji płockiej.