Strona główna
opoka.org.pl
2021-07-11 14:28
mk / PAP

POT: Z bonów turystycznych skorzystało 3,5 mln dzieci

W programie Polski Bon Turystyczny aktywowano dotąd 2,2 mln bonów o wartości ponad 1,9 mld zł. Z bonów skorzystało już 3,5 mln dzieci – powiedział PAP Przemysław Marczewski z Polskiej Organizacji Turystycznej. W programie zarejestrowanych jest ponad 26,4 tys. obiektów z całej Polski.

Autor/źródło: PAP

Marczewski dodał, że Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła infolinię do usprawnienia komunikacji i obsługi beneficjentów bonu turystycznego „w zakresie dotyczącym wniosków o ustalenie prawa do Polskiego Bonu Turystycznego”.

Jak wyjaśnił Marczewski, infolinia 800 702 270 nie służy do aktywacji bonu; za jej pośrednictwem rodzice, którzy złożyli lub będą składać wnioski o ustalenie prawa do Polskiego Bonu Turystycznego, mogą uzyskać wszelkie informacje z tym związane.

„Ze względu na problemy z ePUAP-em, które pojawiały się od kilku miesięcy, m.in. podczas logowania, zdecydowaliśmy o uruchomieniu infolinii, by ułatwić beneficjentom uzyskanie informacji o sposobie składania lub statusie złożonych przez nich wniosków” – powiedział przedstawiciel Polskiej Organizacji Turystycznej. Dodał, że organizacja jest w stałym kontakcie z resortem cyfryzacji, który zarządza platformą ePUAP.

„Wnioski złożone za pośrednictwem ePUAP są prawidłowe i zostaną rozpatrzone, jednak mogą być odczytane z opóźnieniem. Osoby, które nie złożyły jeszcze wniosku dotyczącego ustalenia prawa do bonu, mogą skorzystać również z poczty tradycyjnej i wysłać dokumenty bezpośrednio na adres: Polska Organizacja Turystyczna, Departament Bonu Turystycznego, ul. Janińska 32, 32-020 Wieliczka” – wskazał Marczewski. Dodał, że do dyspozycji beneficjentów wciąż jest dostępny ogólny numer 22 11 22 111, pod którym można uzyskać podstawowe informacje, dotyczące obsługi Polskiego Bonu Turystycznego.

Jak wskazał Marczewski, wnioski o przyznanie bonu turystycznego przesyłane do POT pocztą powinny być podpisane przez rodzica uprawnionego do świadczenia 500+. „Do wniosku, należy dołączyć oryginalne, aktualne zaświadczenie, potwierdzające, że 18 lipca 2020 r., czyli w dniu wejścia w życie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym, przysługiwało mu prawo do świadczenia wychowawczego. Można je uzyskać w ośrodku, który wypłaca 500 plus – np. MOPS, GOPS czy Urząd Gminy” – wyjaśnił.

Według POT, rodzice aktywowali dotąd 2,2 mln bonów turystycznych o wartości 1 mld 929 mln 191 tys. zł. Do programu, na który przeznaczono łącznie 4 mld zł, włączyło się 26 tys. 440 przedsiębiorców turystycznych, czyli właścicieli obiektów noclegowych, organizacji pożytku publicznego, biur podróży i innych organizatorów turystyki. „Każdego dnia notujemy średnio 150 rejestracji podmiotów turystycznych, które dołączają do bazy obiektów przyjmujących płatności Polskim Bonem Turystycznym” – wyjaśnił Marczewski. Jego zdaniem, udział w programie jest dla przedsiębiorców opłacalny, „bo Polacy chcą korzystać z płatności bonem, szczególnie w okresie wakacji, ale także poza szczytem sezonu, kiedy obłożenie obiektów turystycznych jest mniejsze”.

Jak przypomniał, Polski Bon Turystyczny ma dwie grupy beneficjentów. „Rodziny z dziećmi, które dzięki świadczeniu mogą sobie pozwolić na wypoczynek, oraz przedsiębiorców, którym bon może pomóc w odrobieniu strat poniesionych z powodu epidemii COVID-19” – przypomniał Marczewski.

Za pomocą realizowanego od sierpnia 2020 r. bonu można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w Polsce do końca marca 2022 r. Można nim płacić również za wycieczki jednodniowe, które nie obejmują noclegu.

Polska Organizacja Turystyczna, która odpowiada za obsługę i promocję bonu, zwraca uwagę, że przez imprezę turystyczną należy rozumieć połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. W ten sposób rodzic zapłaci też za pobyt dziecka na „zielonej szkole”, kolonii, wycieczce czy obozie – harcerskim, sportowym, rekreacyjnym, zarówno latem, jak i zimą, realizowanych przez organizatora turystyki lub organizację pożytku publicznego.

Bonem można płacić za usługi realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną. Aktualna lista tych podmiotów dostępna jest na stronie internetowej Polskiego Bonu Turystycznego bonturystyczny.gov.pl. Za pomocą bonu można płacić wielokrotnie, do wyczerpania pełnej kwoty.

Na jedno dziecko przysługuje bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje dodatkowy bon w wysokości 500 zł.

Aby skorzystać ze świadczenia w formie bonu, należy założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS-u, gdzie można aktywować bon, a w przypadku jego braku złożyć wniosek o przyznanie świadczenia za pośrednictwem Polskiej Organizacji Turystycznej.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-07-11 12:58:23
miniaturka

Papież z Kliniki Gemelli: każdy potrzebuje gestu, który łagodzi ból i podnosi w chorobie

Po raz pierwszy w swym pontyfikacie papież Franciszek odmówił Anioł Pański z Kliniki Gemelli, w której przebywa od tygodnia po operacji jelita grubego. Ojciec Święty podkreślił, że w tych dniach hospitalizacji docenił, jak ważna jest dobra służba zdrowia.
2021-07-11 13:02:49
miniaturka

Niedzielski: od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy, co będzie się działo dalej

Od tempa szczepień i naszej ostrożności zależy to, co będzie się działo dalej. Dlatego szczepmy się – napisał w niedzielę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że mamy pierwszy dzień, kiedy 7-dniowa średnia ruchoma zakażeń przestała maleć.
2021-07-11 14:27:12
miniaturka

Jedwabne: uroczystości 80. rocznicy pogromu Żydów

Żydzi i chrześcijanie modlili się dziś wspólnie w Jedwabnem, w 80. rocznicę dokonanego tam pogromu Żydów. W uroczystości uczestniczyli m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem.
2021-07-11 14:44:56
miniaturka

Badanie: uczniowie źle oceniają wywołane pandemią skutki zmian w szkole

W ciągu ostatniego roku więcej uczniów polubiło zdalną szkołę, ale wywołane pandemią skutki zmian w szkolnym życiu oceniają raczej negatywnie – wynika z badania przeprowadzonego przez twórcę dziennika elektronicznego i UAM.
2021-07-11 14:55:48
miniaturka

Najbardziej niebezpieczny wariant koronawirusa zagraża Europie

Delta, dotychczas najbardziej zaraźliwy wariant koronawirusa, jest obecny w prawie stu krajach na świecie i poważnie zagraża Europie. Naukowcy ostrzegają, że największe ryzyko grozi osobom niezaszczepionym oraz częściowo zaszczepionym.
2021-07-11 17:34:42
miniaturka

„To była nasza kochana córeczka”. Pacjentka prostuje głośną historię z Instagrama

„Ktoś wykorzystał naszą historię do promowania aborcji, my tego nie chcemy” – mówią Magdalena i Daniel Jaśkiewiczowie. Historia porodu ich córeczki została opisana na instagramowym profilu „Położnik bez lukru”. Teraz sami opowiadają o ciąży i krótkich chwilach, spędzonych z ukochaną córeczką.