Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-10-21 12:12
Anna Bajon

Poświęcenie kościoła filialnego w Kośmidrach

W parafii św. Katarzyny w Pawonkowie, odbywa się poświęcenie kościoła filialnego pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II. Uroczystości przewodniczy ks. Bp Jan Kopiec.

Autor/źródło: Marek Koj

Historia tego kościoła zaczyna się w roku 1979, kiedy to mieszkańcy bez wiedzy ówczesnego proboszcza oraz bez odpowiednich zezwoleń wybudowali salkę katechetyczną. „Sprawa ta spowodowała napięcie w stosunkach pomiędzy ówczesnymi władzami wojewódzkimi w Częstochowie a kurią diecezjalną w Katowicach. Dopiero osobista interwencja i przeproszenie władz wojewódzkich przez biskupa katowickiego Herberta Bednorza doprowadziły do wydania post factum odpowiednich zezwoleń ze strony władz świeckich w dniu 13 czerwca 1980 roku” – czytamy w Roczniku Diecezji Gliwickiej.

Proboszcz ks. Waldemar Caus opowiada, że z czasem przybywało ludzi i większość  musiała  stać na zewnątrz, dlatego w 2011 roku na tym samym terenie rozpoczęto planowanie budowy większej kaplicy, która ostatecznie stała się kościołem.

 Pewną ciekawostką jest fakt, że ławki, krzyż znajdujący się w prezbiterium oraz tabernakulum pochodzą z Essen (Niemcy), z kościoła przeznaczonego do likwidacji, a witraże umieszczone w podłużnych otworach okiennych na bocznych ścianach  zastąpiły tradycyjne obrazy lub płaskorzeźby i pełnią rolę stacji Drogi Krzyżowej.

Budowa kościoła trwała pięć lat, a pierwsza Msza święta została w nim odprawiona 2 lipca tego roku.

Jutro (w niedzielę) w kościele odbędzie się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Początek o godzinie 15:00.


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Kośmidry, poświęcenie kościoła