Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-16 15:11
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Post powinien być konsekwentny, z pamięcią o drugich

Pościć należy z wewnętrzną spójnością, a nie po to aby nas widziano – mówił Papież w czasie Mszy w Domu św. Marty.

Autor/źródło: Pixabay, Riala, licencja: CC0

W homilii Ojciec Święty odniósł się do dzisiejszego I czytania z Księgi Izajasza, które mówi o prawdziwym poście (por. Iz 58, 1-9a). Post, który podoba się Panu, to „rozerwać kajdany zła, rozwiązać więzy niewoli, wypuścić na wolność uciśnionych i wszelkie jarzmo połamać”.

Franciszek przypomniał, że post jest jednym z zadań Wielkiego Postu. Jeżeli nie stać nas na robienie poważnego postu, takiego, który pozwala poczuć głód aż do szpiku kości, to pośćmy skromnie, ale prawdziwie. Dodał, że właśnie Izajasz pokazuje przykłady niespójnego postu: zamiast pościć tracąc, obnażając się, dba się o własne sprawy, o pieniądze; zamiast dostrzec biedę swoich robotników, którzy poszczą, bo nie mają jedzenia, to jeszcze bardziej się ich uciska. Natomiast pokutować trzeba w pokoju, „nie można z jednej strony rozmawiać z Bogiem, a z drugiej z diabłem”, to bowiem brak koherencji – stwierdził Papież.

„«Nie pośćcie tak, jak dziś czynicie, żeby się rozlegał zgiełk wasz na wysokości». Tzn.: my pościmy, jesteśmy przecież praktykującymi katolikami; należę do wspólnoty, ciągle pościmy, pokutujemy. Ale pościcie w sposób konsekwentny, czy niespójny, jak mówi Pan, żeby się rozległ zgiełk, aby wszyscy widzieli i mówili: «O tak, to dobry człowiek, dobry mężczyzna, dobra kobieta...»? To jest kamuflaż, to udawanie cnoty” – powiedział Ojciec Święty.

Trzeba się kamuflować, ale w sposób poważny, z uśmiechem, aby nie widziano, że pokutujemy. Pościć, aby to służyło innym, z uśmiechem. Post bowiem łączy się z uniżeniem, które wyraża się w pamięci o swoich grzechach i w prośbie o przebaczenie. Papież zachęcił także do rozrywania kajdan zła.

„Myślę o wielu kobietach, zatrudnionych jako pomoc domowa, które zarabiają na chleb swoją pracą: poniżane, pogardzane... Nie mogę zapomnieć, jak pewnego razu, jako dziecko, poszedłem do domu przyjaciela. Widziałem jego mamę, jak uderzyła w policzek służącą. 81 lat... Nie zapomniałem tego. «Ależ ojcze, ja nigdy nie biję nikogo po twarzy» - «Ale jak ją traktujesz? Jak człowieka czy niewolnika? Dajesz sprawiedliwe wynagrodzenie, urlop na wakacje, jest człowiekiem czy zwierzęciem, które pomaga w domu?». Pomyślcie tylko o tym. To się dzieje w naszych domach, w naszych instytucjach. Jak traktuję pomoc domową, służące, które są w domu?” – stwierdził Papież.

Nawiązując do słów proroka Izajasza Franciszek wskazał, że post, który podoba się Panu wyraża się także w dzieleniu swojego chleba z głodnym, wprowadzaniu do domu biednych tułaczy, przyodzianiu nagiego i nie odwracaniu się od współziomków. Zachęcił do czynienia pokuty, odczucia trochę głodu, poświęcenia więcej czasu na modlitwę i zastanowienia się nad naszą postawą wobec innych.

„Czy mój post może pomóc innym? Jeśli nie, jest fałszywy, niespójny i prowadzi na drogę podwójnego życie. Udaję, że jestem chrześcijaninem, że jestem sprawiedliwy... jak faryzeusze czy saduceusze. Ale nie jestem nim wewnętrznie. Pokornie prośmy o łaskę konsekwencji. Spójności. Jeśli nie mogę czegoś zrobić, to tego nie robię. Ale nie róbmy tego niekonsekwentnie. Czyńmy tylko to, co możemy, ale z chrześcijańską konsekwencją. Niech Pan obdarzy nas tą łaską” – powiedział na zakończenie swej homilii Papież.

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-16 13:44:35
miniaturka
play

Znamy zwycięzcę plebiscytu na Płytę Roku 2017

„Napełniaj” poznańskiego chóru Gospel Joy wybrana Płytą Roku 2017. W tym roku w plebiscycie, który organizuje serwis Chrześcijańskie Granie, można było głosować na rekordową liczbę płyt – 40.
2018-02-16 14:07:00
miniaturka

Papież: Jeśli gaśnie w nas miłość, szukajmy pomocy w modlitwie, poście i jałmużnie

Trzeba spojrzeć prawdzie prosto w oczy i postawić sobie pytanie: czy aby nie wygasła miłość w naszych sercach? – powiedział Papież podczas audiencji dla stowarzyszenia charytatywnego Pro Petri Sede.
2018-02-16 14:42:49
miniaturka

O Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Instytucie Polskim w Wiedniu

W czwartek, 15 lutego, gościem Instytutu Polskiego w Wiedniu był ks. prof. dr hab. Antoni Dębiński, rektor KUL, który podczas spotkania z austriacką i polonijną publicznością przedstawił historię i misję Uczelni.
2018-02-16 15:55:54
miniaturka

Wieliczka: ruszył nabór do chóru piątej odsłony koncertu „Solne Uwielbienie”

Już po raz piąty w uroczystość Bożego Ciała w Wieliczce odbędzie się koncert „Solne Uwielbienie”. Każdy chętny może się zgłosić się do chóru, który 31 maja zaśpiewa na Małopolskiej Arenie Lekkoatletycznej w Wieliczce.
2018-02-16 19:20:53
miniaturka

Wyjątkowa Droga Krzyżowa przy kopii Całunu Turyńskiego

W każdą niedzielę Wielkiego Postu przy kopii Całunu Turyńskiego na wystawie w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odprawiane będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej.
2018-02-16 19:46:26
miniaturka

Wielki Post z Dziełem Duchowej Adopcji Kapłanów

Dzieło Duchowej Adopcji Kapłanów jest inicjatywą, która ma na celu propagowanie idei modlitwy za kapłanów, a także zrzeszanie osób, którym ta idea jest bliska.