Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-17 13:54
nc

Posłowie PiS apelują do premiera o odmrożenie życia religijnego

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier wraz z ministrem zdrowia przedstawili plan stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jednak niepokojący jest brak uwzględnienia sfery życia religijnego w kolejnych etapach planu redukcji obostrzeń.

Autor/źródło: Dominika Chorosińska

Dwudziestu czterech posłów Prawa i Sprawiedliwości, na czele z p. Dominiką Chorosińską, skierowało dziś do premiera Mateusza Morawieckiego apel w związku z ogłoszonymi wczoraj zasadami uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych. Parlamentarzyści jednoczą się w ten sposób z apelem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim, prosząc o „o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach”. Na wstępie apelu posłowie nawiązują do nowego ustalenia. Mianowicie od poniedziałku, 20 kwietnia, możliwy będzie udział wiernych we Mszach świętych i nabożeństwach w oparciu o kryterium powierzchni (15 m2 odstępu), a nie jak dotychczas liczby. Ta regulacja spotkała się z uznaniem: - To ważny krok w kierunku normalizacji życia religijnego Polaków, za który jesteśmy wdzięczni - piszą parlamentarzyści PiS.

Jednak już w następnym zdaniu członkowie klubu PiS piszą o problemie, który zawiera plan rządu: „Niepokoi nas natomiast fakt, że wśród trzech kolejnych etapów znoszenia państwowych obostrzeń nie jest planowane dopuszczenie do uroczystości kościelnych większej ilości wiernych. Dla wielu Polaków możliwość udziału w liturgii kościelnej i przyjmowania sakramentów stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły, tak potrzebnej do znoszenia trudów obecnej sytuacji”.

Wobec tego posłowie zapytali premiera, czy na kolejnych etapach walki z koronawirusem „możliwe jest wprowadzenie nowych rozwiązań, w jak największym stopniu bezpiecznych, jeśli chodzi o względy sanitarno-epidemiologiczne, a zarazem sprawiedliwych i uwzględniających potrzeby uczestnictwa w praktykach religijnych znacznej części polskiego społeczeństa„.

Parlamentarzyści zauważyli także, że minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski zapowiedział, że epidemia może potrwać nawet dwa lata. W związku z wskazano, aby „«nowa normalność» [nie - nc] oznaczała trwałego, liczonego w latach odizolowania większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i innych obrzędach religijnych”. Stąd zaapelowano „o uwzględnienie potrzeb Polaków w zakresie uczestnictwa w życiu religijnym w kolejnych etapach planu stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-17 12:21:59
miniaturka

Wrocław: abp Kupny zachęca do tworzenia parafialnych tarcz antykryzysowych

Abp Józef Kupny prosi księży, by zainteresowali się losem tych, którzy ze względu na epidemię koronawirusa stracili pracę. – Nie możemy zostawić ich samych, to są nasi parafianie - ludzie, którzy mieszkają obok nas – zaznacza pasterz Kościoła wrocławskiego.
2020-04-17 12:33:50
miniaturka

Palestyna: koronawirus powoduje katastrofę socjalną

Sytuacja stała się całkowicie nie do zniesienia dla ludności po wprowadzeniu przepisów zmierzających do powstrzymania pandemii. Pilnie potrzebna jest pomoc żywnościowa dla licznych zubożałych rodzin, ale także środki higieniczne.
2020-04-17 13:15:03
miniaturka

Biskup nominat Grzegorz Suchodolski: Św. Jan Paweł II to był papież mojego powołania

Święty Jan Paweł II to papież mojego powołania – powiedział biskup nominat Grzegorz Suchodolski. Podkreślił, że nie ma dnia, żeby nie wzywał jego wstawiennictwa na swoje kapłańskie życie. – Każdego dnia go proszę, żeby był dla mnie światłem, inspiracją i obroną tam w niebie – dodał.
2020-04-17 14:21:31
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: w niedzielę koronka w intencji ustania epidemii

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego, zapraszam do szczególnej modlitwy w tym dniu, o godz. 15.00, Koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji ustania epidemii – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2020-04-17 14:45:18
miniaturka

Tanzania: kościoły i meczety otwarte, a prezydent ogłasza modlitwę narodową

Prezydent Tanzanii John Pombe Magufuli ogłosił trzydniową modlitwę narodową w związku z trwającą obecnie pandemią, aby prosić o "wstawiennictwo Najwyższego przeciw nowemu koronawirusowi".
2020-04-17 15:10:53
miniaturka

Częstochowa: arcybiskup przestrzega przed suszą oraz poleca śpiew suplikacji

Abp Depo uwrażliwia na modlitwę o deszcz: - Na naszych oczach rodzi się jeszcze jedna klęska, która uderzyć może boleśnie w nasze społeczeństwo. Skąpe opady grożą nam dotkliwą suszą - napisał pasterz częstochowskiego Kościoła.