Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-07 13:13
mk / Caritas Polska

Posłani, by leczyć. Caritas Polska dla Jemenu

To najbiedniejszy kraj Bliskiego Wschodu i jedno z najbiedniejszych państw świata. Dwóch na trzech mieszkańców Jemenu nie ma szans na pomoc lekarza. Caritas Polska właśnie otwiera tam swoją misję, aby wspomagać miejscową służbę zdrowia.

Autor/źródło: Caritas Polska

Od 2015 roku w Jemenie trwa wojna domowa o skomplikowanym podłożu polityczno-etnicznym. Pochłonęła już ponad 230 tys. ofiar. W październiku ubiegłego roku walki toczyły się na 47 liniach frontu. Oprócz działań zbrojnych śmiertelne żniwo zbierają głód oraz brak dostępu do służby zdrowia i infrastruktury (fatalne warunki sanitarne). W ocenie ONZ sytuacja w Jemenie to obecnie najpoważniejszy kryzys humanitarny na świecie.

Skutki dramatu może złagodzić tylko międzynarodowa pomoc. Od 2018 r. w działania na rzecz Jemeńczyków angażuje się Caritas Polska. Zaczęło się od wsparcia jemeńskich uchodźców w maleńkim, liczącym niespełna pół miliona mieszkańców Dżibuti, a od 2019 r. organizacja wspomaga ośrodki zdrowia w samym Jemenie. 

„Remont przychodni w Imranie pod Adenem, przebudowa części pomieszczeń na potrzeby poradni ginekologiczno-położniczej, zapewnienie lekarstw, środków medycznych, sprzętu, materiałów do laboratorium i opłacenie personelu” – wylicza podjęte działania Tomasz Kania, szef misji Caritas Polska w Jemenie. 

W ubiegłym roku ośrodek w Imranie i pięć innych placówek medycznych w dystrykcie Al-Buraiqa otrzymały, dzięki wsparciu Caritas Polska, środki ochrony osobistej i płyny do dezynfekcji. Zorganizowano też szkolenia dla miejscowej ludności z zasad higieny i przeprowadzono prace hydrauliczne i kanalizacyjne, aby poprawić warunki sanitarne, w tym dostęp do czystej wody. Wszystko to w celu ochrony przed koronawirusem.

„Pamiętajmy, że w trzydziestomilionowym Jemenie ponad dwie trzecie ludzi nie ma dostępu do lekarza. To ogromny problem, a naszą misją jest być tam, gdzie potrzeby są największe” – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

„Mieszkańcy przychodzą do kliniki na badania, po lekarstwa i usługi medyczne, które mogą otrzymać tylko tutaj” – potwierdza 65-letni Sultan Ali Saleh Hasan, który wrócił do rodzinnego Imranu po zakończeniu walk w tym rejonie.

Utworzenie pierwszej misji zagranicznej Caritas Polska w Jemenie, który jest jednym z najbardziej wymagających i trudnych miejsc do pracy humanitarnej na świecie, pomoże przedstawicielom organizacji w rozwijaniu projektów pomocowych w tym kraju. W planach na ten rok jest utrzymanie wsparcia dla ośrodka zdrowia w Imranie oraz objęcie nim trzech kolejnych placówek w gubernatorstwie Aden. Potrzebne będą fundusze na prace remontowe, w tym doprowadzenie wody, na wyposażenie (sprzęt i środki medyczne, leki) oraz wynagrodzenia dla personelu.

„Przychodnia w Imranie została wyremontowana, wyposażona i działa dzięki wpłatom polskich darczyńców, którzy nie pozostali obojętni na los opuszczonych w kryzysie Jemeńczyków. Bardzo liczymy na dalszą mobilizację ofiarodawców, bo widzimy jakie owoce przynosi ten wspólny wysiłek i jak ważna jest ta pomoc dla mieszkańców Jemenu. Dzięki niej dostęp do usług medycznych, takich jak porady, podstawowe zabiegi czy szczepienia, będzie miało ponad 34 tys. osób” – ocenia ks. Marcin Iżycki. Dodaje, że każdy z nas może mieć wkład w złagodzenie skutków największego kryzysu humanitarnego na świecie.

Informacje o tym, jak wesprzeć działalność Caritas Polska w Jemenie można znaleźć na stronie: caritas.pl/Jemen/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-07 11:45:49
miniaturka

Obostrzenia epidemiczne przedłużone do 18 kwietnia

Podjęliśmy decyzję, że obecne obostrzenia zostaną przedłużone o ponad tydzień, czyli do 18 kwietnia – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że w przyszłym tygodniu będą podejmowane kolejne decyzje związane z sytuacją epidemiczną.
2021-04-07 12:35:52
miniaturka

Konferencja naukowa w wersji on-line [zapowiedź]

W środę, 28 kwietnia 2021 roku, odbędzie się konferencja naukowa (wersja on-line): Kobieta w liturgii Kościoła. Wokół motu proprio papieża Franciszka „Spiritus Domini”
2021-04-07 13:27:23
miniaturka

Zachęta do włączenia się w tworzenie Wirtualnego Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego

PGE Polska Grupa Energetyczna zachęca do włączenia się w tworzenie ekspozycji w Wirtualnym Muzeum Polskiego Państwa Podziemnego. Zainteresowane osoby, które chcą się podzielić rodzinnymi pamiątkami w postaci m.in. dokumentów, listów, zdjęć mogą zgłosić się poprzez stronę tajnepanstwo.pl.
2021-04-07 13:35:14
miniaturka

Maria Magdalena: miłość na pierwszym miejscu

To, że Maria Magdalena wykazała się większym męstwem niż większość apostołów, trwając pod krzyżem Chrystusa, a później jako pierwsza znalazła się przy Jego pustym grobie, nie jest wynikiem przypadku. Miłość pozwala bowiem przezwyciężyć wszelkie przeszkody i czyni możliwym to, co wydaje się niemożliwe
2021-04-07 13:37:04
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Apostołowie mają być świadkami Jezusa nie po to, by szerzyć pamięć o dokonaniach Mistrza, tak jak się kultywuje pamięć o wielkich historycznych postaciach. Imię Jezusa ma być głoszone dla nawracania i odpuszczania grzechów.
2021-04-07 14:03:53
miniaturka

Prezydent do pracowników służby zdrowia: dziękuję za wspaniałą, ofiarną postawę

Dziękuję za wspaniałą, ofiarną postawę, za wykonywanie służby wobec ludzi w sposób wzorowy; polska służba zdrowia zdała egzamin – powiedział prezydent Andrzej Duda, składając w środę życzenia z okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia.