Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-04 14:47
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Posiedzenie Komisji KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą

W dniu 4 marca obradowała w formie online Komisja KEP ds. Polonii i Polaków za Granicą, pod przewodnictwem bpa Wiesława Lechowicza. W czasie spotkania zostały podjęte min. tematy związane z działalnością Polskich Misji Katolickiej i duszpasterstw polonijnych w czasie pandemii, realizacja projektu "Familijna Polonia" oraz przypadająca w tym roku 100. rocznica inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej.

Bp Lechowicz, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności. Mówił o organizowanych Kongresach Rodzin Polonijnych i Kongresach Młodzieży Polonijne online, o działalności Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej i powołanej do życia Polonijnej Radzie Rodziny oraz o organizowanych warsztatach i szkoleniach online dla młodzieży i liderów polonijnych.

Rektorzy Polskiej Misji Katolickiej z Anglii, Francji i Niemiec oraz przełożona generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej oraz wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dzielili się pojmowanymi w różnych ośrodkach  polonijnych inicjatywami duszpasterskimi i modlitwymi (w zdecydowanej większości w formie online). 

Ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przybliżył sytuację Polaków za wschodnią granicą oraz formy świadczonej im pomocy, a bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn w USA przedstawił sytuację duszpasterstwa polonijnego w Stanach Zjednoczonych .

W czasie spotkania podjęto także tematykę drogi synodalnej katolików w Niemczech, sytuacji Polków w Wielkiej Brytanii po brexicie oraz troskę o pozyskiwanie nowych kapłanów do pracy wśród Polonii.

Pośród planów na 2021 rok znalazły się spotkanie online duszpasterzy „polonijnych”, związane z 100. rocznica inauguracji duszpasterstwa emigracji polskiej, kurs propedeutyczny dla księży wyjeżdżających do pracy wśród Polonii, posiedzenie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej i Polonijnej Rady Rodziny. Realizacja projektu „Familijna Polonia” – obejmującego propozycje duszpasterskie skierowane do młodzieży polonijnej, rodzin polonijnych, zorganizowanie szkolenia (online) Liderów Polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego, organizacja poradni rodzinnych oraz Kongresu Rodzin Polonijnych, który odbędzie się 20 listopada 2021 roku i poświęcony będzie wychowaniu dzieci i młodzieży w rodzinach żyjących na emigracji.  


KOMISJA DS. POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ - Skład Komisji

Zakres działań Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą to koordynacja duszpasterstwa wśród Polaków żyjących za granicą, planowanie i programowanie kierunków pracy duszpasterskiej wśród polskiej emigracji, zgodnie ze wskazaniami Stolicy Apostolskiej i KEP, pobudzanie, promowanie i animacja stosownych inicjatyw duszpasterskich, rozeznawanie i rozwiązywanie problemów personalnych i organizacyjnych polonijnego duszpasterstwa, troska o strukturalne jednostki duszpasterstwa polonijnego w poszczególnych krajach, jak i w skali międzynarodowej, współpraca z instytucjami i organizacjami polonijnymi.

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-03-04 14:15:40
miniaturka
play

Jak przygotować się na śmierć? Tłumaczy o. Wojciech Surówka [wideo]

Życie chrześcijańskie jest przygotowaniem na śmierć, na odejście z tego świata, tak, aby odejść z tego świata, nie trzaskając drzwiami – mówi o. Wojciech Surówka. Czym jest prawdziwe życie i prawdziwa śmierć? Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka rozważań „Memento mori”.
2021-03-04 14:33:00
miniaturka

„Zapłatą za grzech jest śmierć”. Nie dopuść do tego!

Świat woła: „wszystko ci wolno”, a św. Paweł dodaje, „ale nie wszystko przynosi korzyść; ja niczemu nie oddam się w niewolę”. Najgorszą niewolą jest zniewolenie grzechem. Świadomość własnej grzeszności to ogromna łaska. Doskonale wiedzieli o tym święci i dlatego do tej świętości doszli. Czego można się od nich nauczyć?
2021-03-04 14:33:15
miniaturka

Państwowa Komisja ds. Pedofilii chce zwiększenia prawnej ochrony dzieci

Propozycję kompleksowych zmian w prawie karnym zwiększających ochronę dzieci przedstawiła Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Projekt zakłada m.in. lepsze zabezpieczenia praw osób małoletnich oraz zwiększenie bezpieczeństwa dzieci narażonych coraz częściej na cyberprzemoc.
2021-03-04 14:55:35
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Bóg nie jest naiwny. Jest cierpliwy. Tak często oczekujemy od Niego natychmiastowej interwencji, widząc jakąś niesprawiedliwość, szczególnie gdy nas ona dotyka. A tymczasem Jego cierpliwość jest wyrazem miłosierdzia wobec każdego z nas.
2021-03-04 15:43:41
miniaturka

Biskupi płoccy nie godzą się z wyrokiem uniewinniającym ws. „tęczowej” Matki Bożej

Działania, których dotyczyło postępowanie sądowe, w sposób oczywisty naruszały ład społeczny i – w swojej istocie – są zaprzeczeniem idei tolerancji, na którą powołują się sprawcy – napisali biskupi płoccy w związku z uniewinnieniem osób, które rozpowszechniały wizerunek Maryi z tęczową aureolą.
2021-03-05 08:50:40
miniaturka

Zmiany w programie szczepień. Nowe terminy drugiej dawki

Druga dawka szczepionki od firmy AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od pierwszego zastrzyku, a preparatu firmy Pfizer po 42 dniach od pierwszej iniekcji – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.