Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-12 14:30
JR / KAI

Portugalia: Kościół i media apelują o powstrzymanie kryzysu demograficznego

Katolickie media w Portugalii oraz biskupi kilku diecezji tego kraju wezwali rząd Antonio Costy do podjęcia działań służących zahamowaniu kryzysu demograficznego. Jak zauważono, wraz z koronakryzysem w Portugalii doszło do największego od 30 lat spadku liczby urodzeń dzieci w tym kraju.

Autor/źródło: Pixabay.com

W ostatnim czasie na pilną konieczność wprowadzenia zachęt finansowych dla rodzin wielodzietnych wskazywały związane ze środowiskiem portugalskiego Kościoła Radio Renascenca i Radio Observador. Przed dalszym pogłębianiem kryzysu demograficznego przestrzegali również przedstawiciele Konferencji Episkopatu Portugalii. W pierwszym kwartale 2021 r. w tym kraju urodziło się zaledwie 37,7 tys. dzieci. Ze statystyk Krajowego Instytutu im. Ricardo Jorge wynika, że w analogicznym okresie 2020 r., czyli przed pojawieniem się w Portugalii pandemii Covid-19 oraz koronakryzysem urodzeń było o 4474 więcej.

Lizbońska rozgłośnia TSF wskazuje tymczasem na nasilające się zjawisko migrowania młodych Portugalczyków za pracą zarobkową. Przypomina, że zazwyczaj udają się oni do państw Europy Zachodniej, takich jak Francja, Wielka Brytania, Luksemburg, Szwajcaria i Niemcy.

Stołeczne radio przypomina, że zazwyczaj w okresie kryzysów finansowych w Portugalii dochodzi do nasilenia się dwóch zjawisk: spadku liczby urodzeń oraz masowych wyjazdów obywateli za chlebem. TSF wskazało, że innymi latami o drastycznym spadku liczby nowo narodzonych Portugalczyków były 2013 r. i 2014 r., a więc końcowy okres kryzysu gospodarczego. W czasie tym roczna liczba urodzeń również spadła poniżej poziomu 40 tys.

mz (RO/RR/VV/TSF) / Lizbona


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-12 13:28:51
miniaturka

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłasza program dofinansowania wycieczek szkolnych

Dofinansowanie wycieczek szkolnych do muzeów, miejsc związanych z kulturą ludową, nauką i z polskimi bohaterami narodowymi zakłada program pilotażowy „Poznaj Polskę”, zaprezentowany w czwartek przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
2021-08-12 13:45:15
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jesteśmy zaproszeni do tego, abyśmy spojrzeli na nasze powołanie, zarówno to w małżeństwie, jak i w celibacie, oczami Stwórcy, który od początku stworzył nas jako mężczyznę i który powołał nas przede wszystkim do miłości. To zasadnicze dla nas powołanie jest mocno powiązane z odpowiedzialnością.
2021-08-12 14:15:10
miniaturka

Papież: nie można tworzyć piękna i kultury korzystając z niewolniczej pracy!

„Trzeba ujawniać ciemne mechanizmy dławiące godność człowieka w imię bożka pieniądza” – pisze Ojciec Święty w liście, który ukazał się na łamach dziennika „La Stampa”. Papież podkreśla, że zbyt często godność ludzi deptana jest przez niewolniczą pracę, której towarzyszy milczące przyzwolenie wielu osób.
2021-08-12 15:01:30
miniaturka

Abp Ryś ujawnia szczegóły Kongresu Nowej Ewangelizacji

„Serdecznie zapraszam i proszę wszystkich zaangażowanych w jakikolwiek sposób w ewangelizację: księży, katechetów, liderów i członków różnorodnych wspólnot – zainteresujcie się Kongresem, włączcie się w jego prace, zgłoście się (nie odkładając tego na później!) do grona jego uczestników!” – zachęca łódzki metropolita.
2021-08-12 15:33:23
miniaturka

Kard. Stefan Wyszyński i kobiety. Jak wpłynęły na życie Prymasa Tysiąclecia?

Kobiecy świat nie był niczym obcym dla kard. Stefana Wyszyńskiego. Niewiasty odegrały ważną rolę w życiu Prymasa, a ich los nie był mu obojętny. Apelował o przywrócenie należnego im miejsca i docenienie roli jaką pełnią. Dbał o ich formację duchową i intelektualną.
2021-08-12 16:01:42
miniaturka
play

Jak marianin został proboszczem największej parafii świata?

W ramach cyklu #350na350, w którym marianie odpowiadają na pytania internautów, ukazał się odcinek pt. „Jak marianin został proboszczem największej parafii świata”. Zapraszamy do obejrzenia i poznania niezwykłej historii ks. Krzysztofa Szwernickiego!