Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-18 15:42
AC / IOI, ordoiuris.pl

Ponowne naruszenie prawa do poszanowania życia rodzinnego w Norwegii!

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Norwegia po raz kolejny naruszyła prawa rodziców. Sprawa dotyczyła kobiety, której odebrano córkę ze względu na m.in. częściowo błędnie zdiagnozowane problemy psychiczne.

Zdjęcie ilustracyjne
Autor/źródło: Photogenica.pl

Kobieta w 2011 roku urodziła córkę w norweskim szpitalu. Położna, która opiekowała się matką w czasie ciąży, złożyła na nią donos do Barnevernet, wskazując, że kobieta 10 lat wcześniej doznała depresji poporodowej po narodzinach poprzedniego dziecka. Po interwencji urzędu, matka została przebadana przez lekarza internistę, który zdiagnozował u niej chwiejną emocjonalnie osobowość oraz łagodną postać upośledzenia umysłowego. Urzędnicy postawili jej ultimatum, że albo odbiorą jej córkę albo zgodzi się razem z nią zamieszkać w państwowym ośrodku pomocy rodzinie. Kobieta wybrała ośrodek. Zaledwie 9 dni później urząd i tak zdecydował się odebrać jej dziecko. W opinii personelu ośrodka, kobieta wykazywała problemy z dbaniem o higienę córki oraz z wchodzeniem z nią w interakcję. Barnevernet przyznał jej prawo do jednej wizyty na trzy tygodnie, które szybko zostało jednak ograniczone do czterech jednogodzinnych spotkań w roku.

Po półtora roku, kobieta złożyła wniosek o oddanie jej córki. Okazało się, że błędnie zdiagnozowano u niej upośledzenie umysłowe, a w rzeczywistości cierpiała na nadpobudliwość (zespół ADHD), na którą zaczęła brać leki, co przyniosło pozytywne efekty. Jej psycholog przedłożył opinię, z której wynikało, że kobieta poczyniła znaczne postępy, a stopień jej dojrzałości wzrósł. Mimo to, Barnevernet odmówił zgody na powrót córki. W 2015 roku dziecko zostało oddane do adopcji, a decyzję, mimo odwołań matki, podtrzymały norweskie sądy.  Powołały się one na „brak więzi” między kobietą a jej córką, która od czterech lat pozostawała w pieczy zastępczej. 

W 2016 roku kobieta złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W sprawie interweniował Instytut Ordo Iuris, który za zgodą przewodniczącego V sekcji Trybunału przedłożył opinię przyjaciela sądu, zawierającą prawne argumenty na rzecz ochrony praw rodzicielskich. Ostatecznie, Trybunał wydał wyrok, w którym podzielił stanowisko Instytutu. W konsekwencji orzekł, że Norwegia dopuściła się pogwałcenia art. 8 Konwencji, gwarantującego prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego.

za: ordoiuris.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2021-01-18 14:11:57
miniaturka

Kończy się czas na interwencję ws. Polaka zagrożonego eutanazją

„Dostaliśmy informację ze szpitala, że brat niedługo umrze” – informuje siostra mężczyzny, który w angielskim szpitalu został pozbawiony wody i pożywienia. „Ciągle domagamy się interwencji rządu i ambasady” – podkreśla.
2021-01-18 15:34:47
miniaturka

Po wyborach parlamentarnych. Kazachstan w nowej odsłonie

„Odwiedzając co jakiś czas Kazachstan, a przede wszystkim jego stolicę Nur-Sułtan, dawniej Astana, najlepiej samemu można się przekonać, jak ten kraj się zmienia” – pisze w korespondencji z Kazachstanu Andrzej Kazimierski.
2021-01-18 15:43:06
miniaturka

Dbajmy o zwierzęta w czasie mrozów

Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury, w niektórych miejscach sięgające nawet -30 st. C. Takie warunki są niebezpieczne dla życia. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje o szczególne dbanie o zwierzęta w tym czasie.
2021-01-18 16:03:13
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Iluż niewinnych ludzi, w tym samego Jezusa, skazano w imię rzymskiego prawa. Podobnie jest w czasach współczesnych i dlatego Jezus przypomina w dzisiejszej Ewangelii, że prawo powinno pełnić zawsze rolę służebną wobec człowieka: szabat jest dla człowieka.
2021-01-19 08:43:24
miniaturka

Mniszki z Grandchamp i ich ekumeniczna misja na wzór Taizé

Kim są mniszki należące do szwajcarskiej wspólnoty Grandchamp, które przygotowały w tym roku materiały na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan?
2021-01-19 08:46:06
miniaturka

Bp Fabene sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

Papież mianował nowego sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Został nim bp Fabio Fabene, dotychczasowy podsekretarz Synodu Biskupów.