Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-14 13:15
S. Zielińska / Archidiecezja Krakowska

Ponad pół wieku czekali na patrona

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego w Krakowie ponad pół wieku czekał na swojego patrona. Decyzja zapadła. Zostanie nim św. Maksymilian Maria Kolbe.

Autor/źródło: Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Program dwudniowych uroczystości zapowiada się bardzo ciekawie. Będzie i coś dla ducha, i coś dla ciała.

We wtorek 14 listopada o godz. 11.00 uczniowie i nauczyciele spotkali się na Mszy św. w Bazylice Franciszkanów, przy której niegdyś pracował ich Patron. Eucharystii przewodniczył abp Marek Jędraszewski. On też wygłosił okolicznościowe słowo. Mszę św. poprzedziła procesja z Rynku Głównego, w której ze sztandarami szli przedstawiciele szkół im. św. Maksymiliana z całej Polski oraz krakowskich szkół, przedstawiciele Cechu Rzemiosł Spożywczych Miasta Krakowa i Bractwo Kurkowe.

Z kolei dwa dni później, w czwartek 16 listopada druga część uroczystości odbędzie się na terenie szkoły przy ul. Miechowity 6. O godz. 11.00 prezydent miasta wręczy dyrektorowi placówki akt nadania imienia szkole, a młodzież w specjalnym programie artystycznym przybliży postać świętego franciszkanina. Wtedy też po raz pierwszy zostaną wręczone nagrody „Człowiek na Maxa" (statuetka i dyplom) w kategoriach „Uczeń na Maxa", „Nauczyciel na Maxa", „Pracodawca na Maxa" i „Rodzic na Maxa". Na zakończenie zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Kulinaria uczniowskie - jesienne inspiracje", połączone z degustacją potraw wykonanych przez młodych kucharzy, wędliniarzy, piekarzy i cukierników. Kelnerzy w tym czasie zaprezentują swoje nakrycia stołów.

Jak powiedział nam Marcin Bauerek, nauczyciel religii i informatyki w Zespole Szkół, do tego wydarzenia młodzież przygotowywała się od dłuższego czasu.

Do szkoły był zapraszany franciszkanin o. Łukasz Gora ze specjalnymi prelekcjami, podczas których przybliżał on uczniom postać św. Maksymiliana. Młodzież z kolei gościła w klasztorze przy Franciszkańskiej, w którym mieszkał św. Maksymilian. Również StartupNaMaxa i Towarzystwo Biznesowe prowadziło dla nich dwudniową konferencję o św. Maksymilianie jako przedsiębiorcy.

„Na wiosnę planujemy pielgrzymkę do byłego niemieckiego obozu Auschwitz i do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Nasi uczniowie będą brali również udział w projekcie ‘Kuchnia klasztorna', gdzie będą mieli możliwość gotowania i poznania tajników kuchni franciszkańskiej" - zapowiada nauczyciel.

Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego funkcjonuje na krakowskim rynku edukacyjnym już od ponad 50 lat. W skład zespołu wchodzą: Technikum Przemysłu Spożywczego, Zasadnicza Szkoła Zawodowa i Technikum Uzupełniające dla Dorosłych. W trakcie nauki uczniowie odbywają praktyki i zdobywają doświadczenie zawodowe w renomowanych firmach w Krakowie i jego okolicach. Szkoła współpracuje z najlepszymi zakładami gastronomicznymi, cukierniami, piekarniami i masarniami oraz organizuje zagraniczne staże i praktyki zawodowe. Każdego roku uczniowie szkoły zdobywają wysokie lokaty w Ogólnopolskim Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik i Piekarz organizowanym we Wrocławiu. Absolwenci szkoły są cenionymi i poszukiwanymi fachowcami na lokalnym i europejskim rynku pracy.

o. Jan Maria Szewek OFMConv


Źródło: Archidiecezja Krakowska, diecezja.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-14 11:56:52
miniaturka
play

#PierwszeCzytanie - 30 listopada 2017

Posłuchaj Pierwszego Czytania na dzień 30 listopada 2017 - (Iz 49,1-6)
2017-11-14 12:21:00
miniaturka

Panama: 25 tys. wolontariuszy pomoże w organizacji ŚDM

25 tys. wolontariuszy krótkoterminowych pomoże w przygotowaniu i obsłudze 34. Światowych Dni Młodzieży Panama 2019 - informują organizatorzy spotkania. Wśród nich znajdzie się 5 tys. wolontariuszy międzynarodowych, także Polacy.
2017-11-14 12:53:39
miniaturka

Koncert z okazji I Światowego Dnia Ubogich

W niedzielę 19 listopada w sanktuarium św. Faustyny przy ul. Żytniej 1 w Warszawie, w koncercie charytatywnym organizowanym przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej wystąpi Agnieszka Musiał.
2017-11-14 13:54:55
miniaturka

Caritas: Tytka charytatywna pełna serca

Wkrótce ruszy nowy projekt Caritas Polska o nazwie "Tytka charytatywna". Zainauguruje go nietypowa konferencja prasowa, która odbędzie się 16 listopada.
2017-11-14 14:17:23
miniaturka

Nie Przeocz Chrystusa! Trwa modlitewne „JERYCHO”

W niedzielę 12 listopada w kościele św. Barbary rozpoczęło się modlitewne Jerycho - nieustająca modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w intencji ubogich, za miasto Kraków, całą archidiecezję oraz Nową Ewangelizację miasta.
2017-11-14 14:48:27
miniaturka

KUL - odnowienie doktoratu s. prof. Zofii Zdybickiej

16 listopada odbędzie się uroczyste odnowienie doktoratu siostry profesor Zofii Józefy Zdybickiej, urszulanki, współtwórczyni Lubelskiej Szkoły Filozoficznej, długoletniej dziekan Wydziału Filozofii KUL.