Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-09 14:36
mk / CNA

Ponad 140 lat po odnalezieniu udało się zidentyfikować szczątki męczenników z Walii

W 1878 roku na strychu w walijskim mieście Holywell odkryto drewnianą skrzynię. Zawierała dwie czaszki i kilka innych kości, owinięte w lnianą kurtkę. Badacze przekonują, że to szczątki dwóch męczenników z XVII wieku, kanonizowanych w 1970 roku przez Pawła VI.

Autor/źródło: Grentidez /Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

Jan Graffius jest kuratorem zbioru relikwii męczenników katolickich w Stonyhurst College w Lancashire w północno-zachodniej Anglii. Uważa, że ​​w końcu rozwiązała zagadkę, która trapiła naukowców do 150 lat. 

„Punktem wyjścia jest spojrzenie na dowody, które masz przed sobą” – powiedziała w rozmowie z Catholic News Agency. Zwróciła uwagę, że jedna z dwóch odnalezionych czaszek miała dziurę. Wiele kości nosiło ślady przecięcia ostrym nożem. „Bezpośrednią przesłanką, jaką z tego wyciągasz, jest to, że co najmniej jedna z tych dwóch osób została poćwiartowana po śmierci i że jedna z głów utknęła na kolcu” – wyjaśniła J. Graffius.

To właśnie widoczne na kościach obrażenia stały się jednym z argumentów, że są to szczątki dwóch męczenników – walijskich kapłanów Philipa Evansa i Johna Lloyda. Drugim było miejsce, w którym zostały one odnalezione. To dom związany z zakonem jezuitów, w którym wcześniej odkryto już relikwie męczenników angielskich. To pozwoliło powiązać znalezisko z angielskimi lub walijskimi męczennikami oraz jezuitami. Jak powiedziała J. Graffius, kolejną wskazówką było to, że obie czaszki zostały znalezione razem, co sugeruje, że dwie postacie były blisko powiązane.

Philip Evans urodził się w 1645 roku w Monmouthshire w południowo-wschodniej Walii. W wieku 20 lat wstąpił do jezuitów. Po studiach w Angielskim Kolegium Jezuitów w Saint Omer w 1675 roku wrócił do ojczyzny, aby pracować jako misjonarz. Łowcy księży wytropili Evansa 2 grudnia 1678 r. Po tygodniach odosobnienia w więzieniu w Cardiff pozwolono mu dzielić celę z innym skazańcem. Był nim John Lloyd, urodzony w Brecon, w środkowej Walii. Do kapłaństwa przygotowywał się w Hiszpanii. Wrócił do Walii w 1654 roku, wiedząc, że ryzykując w ten sposób życie.

Obaj zostali skazani na śmierć w 1679 roku. Wieczorem przed egzekucją Philip Evans napisał do swojej młodszej siostry, zakonnicy w Paryżu. „Jakie większe szczęście może spotkać chrześcijanina?” – pisał o zbliżającej się męczeńskiej śmierci. To on jako pierwszy został stracony przez „powieszenie, otwarcie wnętrzności i poćwiartowanie”. Philip Evans i John Lloyd znaleźli się w gronie czterdziestu męczenników Anglii i Walii, kanonizowanych w 1970 roku przez Pawła VI.

W sprawie kości, odnalezionych w Holywell Jan Graffius skonsultowała się z Maurice'em Whiteheadem i Hannah Thomas, naukowcami zajmującymi się męczennikami walijskimi XVI i XVII. To doprowadziło do przełomu.

„Obaj powiedzieli: «Słuchaj, to muszą być Evans i Lloyd, ponieważ byli bardzo blisko związani w życiu». Ostatnie sześć miesięcy spędzili razem w więzieniu. Zostali straceni w tym samym czasie. Zostali pogrzebani lub wyrzuceni w tym samym czasie i zawsze mówi się o nich razem ze względu na ich bliską przyjaźń za życia” – opowiadała Jan Graffius.

„Zatem logicznie i historycznie ma sens, że te dwie kości tych bardzo blisko związanych mężczyzn zostały razem uratowane i schowane” – dodała. Powiedziała, że ​​była „po prostu zachwycona”, kiedy zebrała dowody i połączyła szczątki z Holywell z Philipem Evansem i Johnem Lloydem.

Źródło: Catholic News Agency

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-09 13:57:24
miniaturka

Msza dla dzieci – edukacyjny teatrzyk zamiast liturgii?

„W «liturgii dla dzieci» obrzędy i teksty są przycinane, cięte na kawałki, przetwarzane – tak że w końcu tak samo przypominają liturgię Kościoła jak kolorowanka «Biblia w obrazkach dla dzieci» przypomina Biblię” – pisze Paweł Milcarek w tekście „Laudate pueri Dominum. Dzieci i Liturgia”.
2021-04-09 14:19:02
miniaturka

Prof. Zajkowska: nie bójmy się aktywności na powietrzu, ale nie grupujmy się

Nie bójmy się aktywności ruchowej na powietrzu, ale nie grupujmy się – powiedziała PAP ekspertka od chorób zakaźnych prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Przyznała, że ma nadzieję na dalsze spadki liczby zakażeń koronawirusem.
2021-04-09 14:41:00
miniaturka

Wielka Brytania: kard. Nichols modli się za zmarłego księcia Filipa

Przewodniczący Konferencji Katolickich Biskupów Anglii i Walii kard. Vincent Nichols zapewnił o swej modlitwie za zmarłego dziś w setnym roku życia księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II.
2021-04-09 15:03:12
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Skoro ci, którzy byli z Jezusem przez trzy lata, przysłuchiwali się Jego słowom, także tym o przyszłym Jego zmartwychwstaniu, i wiedzieli, że wszystko co mówił się sprawdzało, mieli trudności, żeby uwierzyć, to cóż powiedzieć o nas?
2021-04-09 15:14:30
miniaturka

Międzynarodowa kampania przeciwko polskiej kopalni zagrożeniem dla EZŁ

6 kwietnia złożono w Trybunale Sprawiedliwości UE polską odpowiedź w sprawie wniosku o natychmiastowe zamknięcie należącej do PGE kopalni węgla brunatnego w Turowie. Międzynarodowa batalia prawna wytoczona przez czeskie władze w sprawie przyszłości kompleksu energetycznego PGE GiEK, stanowi zagrożenie dla przyszłości EZŁ.
2021-04-09 15:19:44
miniaturka

Ponad 100 mln dolarów na propagowanie ideologii gender i prawa do aborcji

Na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych doszło do kolejnej próby przeforsowania do międzynarodowego dyskursu takich pojęć jak prawa reprodukcyjne i seksualne, edukacja seksualna czy prawo do aborcji. W Meksyku odbyła się pierwsza część przełożonego z powodu pandemii Generation Equality Forum.