Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-01-13 11:40
nc

Pomoc dla uchodźców w Libanie

Fundacja "Redemptoris Missio" wyśle transport z pomocą humanitarną do Libanu. Kraj ten przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Przybywają do niego szczególnie syryjczycy

Autor/źródło: Fundacja Redemptoris Missio

Z prośbą o pomoc zwrócili się do Fundacji "Redemptoris Missio" żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, by móc ją dystrybuować wśród mieszkańców na południu Libanu. Kraj ten aktualnie boryka się z wieloma problemami gospodarczymi. Jak pisze ppor. Elżbieta Daszko z zespołu CIMIC PKW UNIFIL w Libanie "Szkoły, szpitale i inne instytucje nie są wystarczająco finansowane z rządu centralnego z powodu kryzysu finansowego i niestabilnej sytuacji politycznej. Przyczynia się to do pogłębiającego się ubóstwa wśród ludności cywilnej. Każda pomoc humanitarna jest tu na wagę złota. W publicznych placówkach leczniczych brakuje podstawowych artykułów medycznych. Potrzebne są artykuły szkolne dla dzieci uczęszczających do publicznych szkół szkolących na każdym poziomie kształcenia. Dodatkowo w naszym obszarze odpowiedzialności będzie udzielana pomoc medyczna syryjskim uchodźcom."

W przygotowanym transporcie znajdą się środki opatrunkowe (55 tys. sztuk), środki czystości(mydło, szczotki i pasty do zębów)i przybory szkolne o łącznej wadze ponad tony. Pomoc ta do Libanu trafi już 15 stycznia i zostanie w najbliższych tygodniach rozdystrybuowana przez polskich żołnierzy z oddziału CIMIC (skrót ang, Civil-Military Co-operation czyli oddziału odpowiedzialnego za współpracę cywilno - wojskową).

Liban przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Uchodźcy syryjscy przybywają do tego kraju szukać pracy, mieszkania i warunków by przeżyć. Warunki życia stają się coraz trudniejsze. Sytuacja ekonomiczna w Libanie uległa pogorszeniu; 1,5 miliona Libańczyków z 4 milionów obywateli tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, a 336 tys. wymaga pomocy humanitarnej. W niektórych regionach, liczba Syryjczyków jest wyższa niż Libańczyków. Publiczne usługi oraz zasoby nie wytrzymują takiej liczby mieszkańców (woda, nieczystości, elektryczność), 52% uchodźców syryjskich i 10% Libańczyków żyje w skrajnej nędzy (poniżej 2,4 USD dziennie). Szacuje się, że obecnie 3,3 mln osób potrzebuje więcej niż tylko humanitarnej interwencji.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Od 2009 roku Fundacja "Redemptoris Missio" współpracuje z Dowództwem Operacyjnym niosąc pomoc humanitarną w Afganistanie.

Źródło: Fundacja Redemptoris Missio


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: pomoc humanitarna, Liban, uchodźcy