Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-13 11:40
nc

Pomoc dla uchodźców w Libanie

Fundacja "Redemptoris Missio" wyśle transport z pomocą humanitarną do Libanu. Kraj ten przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Przybywają do niego szczególnie syryjczycy

Autor/źródło: Fundacja Redemptoris Missio

Z prośbą o pomoc zwrócili się do Fundacji "Redemptoris Missio" żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL, by móc ją dystrybuować wśród mieszkańców na południu Libanu. Kraj ten aktualnie boryka się z wieloma problemami gospodarczymi. Jak pisze ppor. Elżbieta Daszko z zespołu CIMIC PKW UNIFIL w Libanie "Szkoły, szpitale i inne instytucje nie są wystarczająco finansowane z rządu centralnego z powodu kryzysu finansowego i niestabilnej sytuacji politycznej. Przyczynia się to do pogłębiającego się ubóstwa wśród ludności cywilnej. Każda pomoc humanitarna jest tu na wagę złota. W publicznych placówkach leczniczych brakuje podstawowych artykułów medycznych. Potrzebne są artykuły szkolne dla dzieci uczęszczających do publicznych szkół szkolących na każdym poziomie kształcenia. Dodatkowo w naszym obszarze odpowiedzialności będzie udzielana pomoc medyczna syryjskim uchodźcom."

W przygotowanym transporcie znajdą się środki opatrunkowe (55 tys. sztuk), środki czystości(mydło, szczotki i pasty do zębów)i przybory szkolne o łącznej wadze ponad tony. Pomoc ta do Libanu trafi już 15 stycznia i zostanie w najbliższych tygodniach rozdystrybuowana przez polskich żołnierzy z oddziału CIMIC (skrót ang, Civil-Military Co-operation czyli oddziału odpowiedzialnego za współpracę cywilno - wojskową).

Liban przyjmuje największą liczbę uchodźców w stosunku do liczby mieszkańców i powierzchni kraju. Uchodźcy syryjscy przybywają do tego kraju szukać pracy, mieszkania i warunków by przeżyć. Warunki życia stają się coraz trudniejsze. Sytuacja ekonomiczna w Libanie uległa pogorszeniu; 1,5 miliona Libańczyków z 4 milionów obywateli tego kraju żyje poniżej granicy ubóstwa, a 336 tys. wymaga pomocy humanitarnej. W niektórych regionach, liczba Syryjczyków jest wyższa niż Libańczyków. Publiczne usługi oraz zasoby nie wytrzymują takiej liczby mieszkańców (woda, nieczystości, elektryczność), 52% uchodźców syryjskich i 10% Libańczyków żyje w skrajnej nędzy (poniżej 2,4 USD dziennie). Szacuje się, że obecnie 3,3 mln osób potrzebuje więcej niż tylko humanitarnej interwencji.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w Poznaniu w 1992 r. Powołano ją w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Fundacja wysyła pomoc humanitarną oraz oferuje misyjnym przychodniom i szpitalom wsparcie w postaci wysoko wykwalifikowanego personelu medycznego. Od 2009 roku Fundacja "Redemptoris Missio" współpracuje z Dowództwem Operacyjnym niosąc pomoc humanitarną w Afganistanie.

Źródło: Fundacja Redemptoris Missio

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-01-13 09:31:27
miniaturka
play

Tajlandia wspomina pielgrzymkę Franciszka

Wizyta Papieża Franciszka w Tajlandii w listopadzie ub.r. przyniosła ogromne owoce misyjne. Pozwoliła Tajom poznać skalę zaangażowania małej wspólnoty Kościoła katolickiego na polu edukacyjnym, charytatywnym oraz duchowym – uważa misjonarz z Chiang Mai, ks. Atillo De Battisti.
2020-01-13 09:49:29
miniaturka

Abp Wojda: Bądź jak dobry pasterz! [PEŁNY TEKST]

Publikujemy pełny tekst homilii na święcenia biskupie ks. Adriana Galbasa SAC.
2020-01-13 09:56:56
miniaturka

Kard. Tagle o wzroście liczby samobójstw

W związku z rosnącą liczbą samobójstw na Filipinach, kard. Luis Antonio Tagle wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje zaskoczenie i smutek z powodu tej tendencji i wezwał do odnowy kulturowej.
2020-01-13 12:06:15
miniaturka

Bp Muskus: podstawą reform musi być szczery dialog oraz szacunek dla ludzi i prawa

Czytelny trójpodział władzy jest podstawą zdrowych relacji społecznych i stanowi gwarancję sprawiedliwości, dlatego nawet konieczne reformy powinny być przeprowadzane tak, by go nie naruszać – mówił bp Damian Muskus OFM podczas Mszy św. odprawionej dla krakowskich prawników.
2020-01-13 12:33:35
miniaturka

O. Maciej Zięba OP: Jan Paweł II pragnął pomników w duchu i w sercach

O Janie Pawle II, jego odwadze, sile i wyzwaniach w 100 rocznicę urodzin z o. Maciejem Ziębą, dominikaninem, rozmawiała Paulina Guzik.
2020-01-13 13:12:12
miniaturka

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod znakiem ekumenicznych rocznic

20. rocznica podpisania wspólnej deklaracji o chrzcie oraz 450-lecie ugody sandomierskiej znalazły się w centrum konferencji prasowej przed Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan, zorganizowanej przez Radę KEP ds. Ekumenizmu i Polską Radę Ekumeniczną.