Strona główna
opoka.org.pl
2020-11-10 10:46
MG / azr (KAI)

Pomimo ukończenia 75 lat, kard. Nichols pozostaje zwierzchnikiem Kościoła w Anglii

Kard. Vincent Nichols, który 8 listopada ukończył 75 lat, zgodnie z przepisami prawa kanonicznego złożył na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu. Ojciec Święty przyjął tę rezygnację, jednak zadecydował, że kard. Nichols będzie nadal zwierzchnikiem Kościoła w Anglii i Walii

Autor/źródło: Foreign and Commonwealth Office, OGL v1.0 <http://NationalArchives.gov.uk/doc/open-government-licence/version/1/>, via Wikimedia Commons

Jak poinformował kard. Nichols, jego decyzja o "pełnym pokoju oddaniu się do dyspozycji Ojca Świętego" została przez papieża przyjęta, o czym poinformował go nuncjusz apostolski abp Gugerotti. Hierarcha wyraził wdzięczność za jasną odpowiedź papieża, a także za jego zapewnienia o modlitwie i zaufaniu. Ze swojej strony także poprosił o modlitwę.


Dotychczasowy arcybiskup Westminster będzie pełnił funkcję przewodniczącego angielskiego episkopatu do momentu, w którym Ojciec Święty wskaże jego następcę. W najbliższych dniach będzie też musiał zmierzyć się z wnioskami płynącymi z niezależnego raportu nt. nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele katolickim w Anglii i Walii, który zostanie opublikowany 10 listopada.


Kard. Vincent Nichols urodził się 8 listopada 1945 r. w Crosby, na terenie angielskiego hrabstwa Merseyside. Do kapłaństwa przygotowywał się w Rzymie, studiując na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 21 grudnia 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie, a 24 stycznia 1992 r. sakrę biskupią. Od 3 kwietnia 2009 r. pełni funkcję arcybiskupa Westminster oraz Prymasa Anglii i Walii, w tym samym roku został też wybrany przewodniczącym konferencji episkopatu Anglii i Walii. Jest współzałożycielem Santa Marta Group - inicjatywy, zrzeszającej duchownych i funkcjonariuszy różnych służb, którzy na szczeblu międzynarodowym działają na rzecz ofiar handlu ludźmi. Od 2016 r. wspólnie z abp. Stanisławem Gądeckim pełni funkcję wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Biskupich Europy.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-11-10 10:50:33
miniaturka

Szczepionka, nawet z mniejszą skutecznością, jest lepsza niż choroba i komplikacje

Wczoraj świat obiegła informacja o powstaniu szczepionki przeciwko COVID-19 o skuteczności 90 proc. Jak powiedział prof. Włodzimierz Gut, nawet jeśli skuteczność okazałaby się mniejsza, szczepionka i tak będzie lepsza niż przechorowanie COVID-19 i związane z tym komplikacje.
2020-11-10 10:56:31
miniaturka

500. rocznica pierwszej Mszy św. w Chile, podczas wyprawy Ferdynanda Magellana

Papież Franciszek przesłał list do biskupa Bernarda Bastres Florence z Punta Arenas z okazji 500-lecia pierwszej Mszy celebrowanej na terytorium Chile. Miało to miejsce 11 listopada 1520 roku na wzgórzu Monte Cruz, w cieśninie Magellana
2020-11-10 11:12:12
miniaturka

Czy wejdziemy w narodową kwarantannę?

Główny doradca premiera ds. Covid-19, prof. Andrzej Horban, udzielił wywiadu jednej z ogólnopolskich gazet. Stwierdził w nim, że po przekroczeniu 30 000 zakażań dziennie Polska powinna być zamknięta przez miesiąc. Kościoły powinny zostać zamknięte w tym samym czasie, co galerie handlowe.
2020-11-10 12:34:12
miniaturka

11 listopada: pomimo pandemii chcemy świętować rocznicę odzyskania niepodległości

Pomimo pandemii w całym kraju odbędzie się wiele wydarzeń związanych ze Świętem Niepodległości. W Warszawie i innych miejscowościach odprawione będą okolicznościowe Msze święte, odbędą się koncerty pieśni patriotycznych oraz zdalne odśpiewywanie „Mazurka Dąbrowskiego”
2020-11-10 14:11:05
miniaturka

Ojczyzno moja, ile ty mnie kosztujesz!

Św. Faustyna w „Dzienniczku” pisała, że nie ma dnia, w którym by się nie modliła za Polskę. Jej modlitwa i ofiara przyniosły ogromne owoce! Co dziś mogłaby przekazać Polakom? O czym nasz kraj nie powinien zapominać?
2020-11-10 15:23:19
miniaturka

Ci, którzy wieszczą koniec Kościoła, ciągle umierają, a Kościół ciągle trwa

Niektórzy powiadają: oto już chrześcijaństwo ma się ku końcowi; jak w pewnym momencie zaczęło istnieć, tak w określonym czasie się skończy. Ale ci, którzy tak mówią, ciągle umierają, a Kościół trwa, głosząc potęgę Pańską każdemu pokoleniu – pisał św. Augustyn.