Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-12-12 08:53
AC / Radio Watykańskie

Południowoafrykańskie Dni Młodzieży

Południowoafrykański Durban wypełnił się w ostatnich dniach (7-10 grudnia) tysiącami młodych katolików.

Autor/źródło: Pixabay, gentlebeatz, licencja: CC0

Krajowe Dni Młodzieży, zorganizowane już po raz drugi przez Konferencję Biskupów Południowej Afryki, „dają młodzieży przedsmak tego, czego mogą oczekwiać na ŚDM” w 2019 r. w Panamie – mówi Tim Harris jednen z uczestników, a zarazem założyciel Catholic Leadership Academy, która kształci świeckich liderów wspólnot młodzieżowych.

Program wydarzenia został przewidziany tak, aby znalazły się w nim modlitwa, zaangażowanie na rzecz wspólnoty, pielgrzymki i dyskusje w grupach. W tych ostatnich uczestniczyli licznie przybyli biskupi, „zostawiając dużo czasu na pytania i odpowiedzi”, co pokazało, że naprawdę słuchają oni młodych ludzi. Wydarzenie dało wszystkim okazję do podzielenia się swoją wiarą i radością, ale także troskami.

Refleksjami po rozmowach z młodzieżą oraz wyzwaniach, jakie stoją przed Kościołem w południowej Afryce podzielił się kard. Wilfrid Fox Napier, arcybiskup Durbanu:

„Myślę, że większość biskupów zdaje sobię sprawę, że ludzie młodzi są kluczową grupą dla Kościoła, która będzie formowała przyszłość. Trochę jak z lasem, jeżeli nie ma sadzonek, młodych drzew, las wymiera.  Dlatego pierwszym wyzwaniem jest danie im poczucia, że przynależą do Kościoła, który jest wspólnotą i rodziną. Dla wielu naszych młodych jedynym miejscem, gdzie doświadczają ciepła domowego jest parafia. Wielu z nich pochodzi z rodzin bardzo dysfunkcyjnych. Wyzwaniem jest też przekonać ich, że to ciepło mogą zanieść do swoich domów. Dalej, są ludzie, którzy próbują odciągnąć młodych do Kościoła, podkopując chrześcijańską moralność. To jest kolejne wyzwanie. Jakie wartości dajemy naszym młodym? I tu mamy przewagę, bo naszą wartością jest Jezus, który kocha bezwarunkowo, i myślę, że młodzi zrozumieją, co należy postawić w centrum ich życia, że to miłość pełna służby, taka, jaką cenił sobie Jezus” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Napier.

mk/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Afryka, młodzież, Południowoafrykańskie Dni Młodzieży, Durban